Článek
Letadlo MH17 společnosti Malaysia Airlines sestřelila raketa ruské výroby vypálená z pole na východě Ukrajiny. Bez přítomnosti obžalovaných o tom rozhodl soud v nizozemském Haagu, informuje agentura Reuters.
„Soud je toho názoru, že dopravní letadlo bylo sestřeleno odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku,“ uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis.
Z vraždy všech 298 cestujících, včetně 80 dětí a 15 členů posádky letu MH17, byli obviněni tři Rusové a jeden občan Ukrajiny. Prokuratura pro ně požadovala doživotní tresty, což je v Nizozemsku nejvyšší možný trest. A doživotní tresty jim také ve čtvrtek soud vyměřil.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi roky dospěl k závěru, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 zasáhla ruská raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru tehdy kontrolovaného proruskými separatisty.
Moskva i separatisté odpovědnost odmítali tehdy a odmítají ji stále.
Podle Moskvy byl verdikt učiněn na politickou objednávku a „opomněl nestrannost“.
„Hluboce litujeme, že soud v Haagu v zájmu současné politické situace zanedbal principy nestranné spravedlnosti, čímž způsobil vážnou ránu reputaci celému soudnímu systému Nizozemska,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. „V průběhu soudního procesu byl soud pod bezprecedentním tlakem nizozemských politiků, žalobců a médií, aby přinesl politicky motivovaný výsledek. (…) Proces v Nizozemsku se pravděpodobně stane jedním z nejskandálnějších v historii soudních řízení,“ citovala úřad ruská státem ovládaná agentura TASS.
V této souvislosti je zajímavý středeční výrok šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby, který prohlásil, že Rusko nese plnou odpovědnost za svůj výbuch rakety v Polsku (více zde), stejně jako za „raketový teror a jeho následky na území Ukrajiny a Moldavska“.
A apeloval na západní novináře, aby neopakovali ruskou propagandu. Připomněl, že podobně při bojích o Donbas v roce 2014 Rusko okamžitě odmítlo vinu za sestřelení civilního letu MH17.
Russia now promotes a conspiracy theory that it was allegedly a missile of Ukrainian air defense that fell on the Polish theory. Which is not true. No one should buy Russian propaganda or amplify its messages. This lesson should have been long learnt since the downing of #MH17.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) November 15, 2022
Zpátky k tragickému letu, který v roce 2014 ukončil životy 298 lidí.
Soud uznal vinnými tři Rusy - Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova - a ukrajinského občana Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Pulatov měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Jeho právníci se snažili zdiskreditovat prokuraturu a předkládali alternativní teorie ve snaze vnést do případu pochybnosti.
Je nicméně velmi nepravděpodobné, že si Rusové jakýkoliv trest odpykají. Nikdy nebyli zatčeni a proces se konal v jejich nepřítomnosti.
Co se v roce 2014 stalo?
17. července 2014 civilní boeing, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, podle vyšetřovatelů nad ukrajinským Donbasem sestřelila ruská protiletecká raketa Buk, kterou Rusové poskytli proruským separatistům.
Letadlo vzlétlo v 11:31 (SEČ), kontakt s řízením leteckého provozu přerušilo v 14:20 (SEČ). Tehdy se pohybovalo ve výšce 10 km. K incidentu došlo v prvních dnech ruských snah o kontrolu části Ukrajiny, informuje britská BBC.
Ani jeden z pachatelů nečelí obvinění, že přímo střelu odpálil, úzce však spolupracovali na jejím pořízení, stejně tak u odpalovacího zařízení, a podíleli se i na převozu a instalaci systému.
Agentura ČTK připomíná, že soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí.
Soudci si poté vyslechli důkazy o odposlechu komunikace mezi podezřelými, které podle žalobců ukazují jejich vinu, prozkoumali forenzní materiály z místa nehody a rekonstrukci odpálení rakety, kterou prokurátoři sestavili z příspěvků na sociálních sítích a dalších snímků. Soudci také navštívili hangár na nizozemské vojenské letecké základně, kde jsou stále uloženy trosky sestřeleného letadla, jež byly vyzvednuty na Ukrajině.