Článek
Od uzavření příměří v Libanonu uplynuly ve středu dva týdny, pro část populace ale ještě válka neskončila.
S odkazem na pokračující izraelské útoky, na něž si vláda Benjamina Netanjahua vyhradila právo, to říká Tomáš Bendl, který se pohybuje po Libanonu jako manažer komunikace neziskové organizace Lékaři bez hranic.
V zemi je podle něj jasně vidět i pád diktatury Bašára Asada v sousední Sýrii.
„Syřané se vracejí domů, je ale těžké říci, kolik jich je, protože hranice je dlouhá a jsou na ní stovky přechodů. V jednu chvíli bylo v Libanonu na 1,5 milionu syrských uprchlíků,“ vysvětluje.
Právě pro syrské, ale i třeba palestinské uprchlíky byla válka ještě těžší než pro místní – přístup ke zdravotnickým službám totiž měli mnohem složitější než libanonští občané.
Izraelský útok na Libanon
Izrael po týdnu bombardování cílů spojených s hnutím Hizballáh podnikl i pozemní útok na jižní Libanon. Před válkou podle Bejrútu utekl víc než milion lidí. Hizballáh patří mezi odvěké nepřátele Izraele, je spojencem Íránu a palestinské teroristické organizace Hamás.
Obyvatelé libanonského jihu, kde žijí především šíité, utíkali před bombardováním na sever. Stát jim tam sice postavil provizorní přístřešky, v nich ale panovaly nevyhovující podmínky.
„Chybělo tam úplně všechno, například toalety, přístřešky byly často přelidněné, takže tam bylo ideální podhoubí pro šíření různých infekčních onemocnění, kožních onemocnění, respiračních problémů,“ líčí Bendl.
Raketa zbořila osmipatrový dům i na severu
Jeho kolegové pracují na severu i na jihu, nemají ale přístup do oblastí, kde stále probíhají útoky. Mezi častá zranění na jihu patří popáleniny a tržné rány, příliv pacientů na severu byl ale podle Tomáše Bendla zvládnutelný, a to ze smutného důvodu. „Ti lidé byli často hned po útoku mrtví, bomby padají přímo na budovy. Častokrát se nám stalo, že do nemocnice, kterou podporujeme, přivezla sanitka 12 lidí. Z toho bylo ale deset mrtvých už ve chvíli, kdy je přijímali. Hodně z nich byly ženy a děti.“
Nejsilnější bombardování probíhalo na jihu země i na jihu hlavního města, útokům se ale nakonec nevyhnul žádný z osmi libanonských regionů. Terčem bombardování byla i místa na severu obývaném převážně křesťany. „Neviděl jsem to přímo, ale když jsem byl v regionu Akkar na severu, přilétla tam raketa a zbořila osmipatrový dům, ve kterém zemřelo 30 lidí,“ vypráví Bendl.
Mnohem horší byla samozřejmě situace na jihu, kde byly některé vesnice zcela zničeny. Kliniky, lékárny, kulturní domy, obecní úřady a v některých případech i školy byly srovnány se zemí. Civilní infrastruktura nebyla podle Bendla ušetřena vůbec.
Uprchlíky ve vlastní zemi
Lidé se přesto vracejí na jih, byť někteří už nemají kam. Jiní sice měli štěstí, že jejich dům stále stojí, našli ho ale s vysklenými okny v důsledku tlakových vln po výbuších. Vzhledem k přicházející zimě tak část z nich stejně v domech nemůže zůstat.
Ze zhruba milionu lidí, kteří utekli před izraelskými nálety, se vrátily zhruba tři čtvrtiny, asi 250 tisíc lidí tak zůstává uprchlíky ve vlastní zemi. Do vesnic na jihu, kde Lékaři bez hranic provozují mobilní kliniky, se podle tamních starostů vrátilo okolo 60 až 75 procent obyvatelstva.
Bendlova slova o lidech, pro něž válka ještě neskončila, potvrzují i zprávy z tohoto týdne. Ve středu libanonské úřady oznámily zabití pěti osob při izraelských útocích v různých městech na jihu země. Ve městě Ajnata zabil dron jednoho člověka a dalšího zranil, další útok na Bint Džabál zabil tři lidi a pátou oběť hlásí město Bajt Lif.
Podle dohody o příměří se izraelské síly stáhnou z Libanonu do 60 dnů, ve stejném období má pak území na jihu obsadit libanonská armáda, která tam bude působit spolu s UNIFIL, mírovou misí Organizace spojených národů. Hnutí Hizballáh se pak má stáhnout za řeku Lítání (asi 30 kilometrů od izraelských hranic).
Co je UNIFIL
- Jde o Prozatímní jednotky Organizace spojených národů v Libanonu (v angličtině United Nations Interim Force in Lebanon).
- Vznikly na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN 425 a 426 z 19. března 1978, jejich mandát byl rozšířen rezolucí 1701 z 11. srpna 2006.
- Rada bezpečnosti mandát mise obnovuje každý rok, a to na základě žádosti Libanonu. Ten současný vyprší 31. srpna 2025.
- Roční rozpočet činí 503 milionů dolarů a krom jiného má UNIFIL na starosti hlídkování na 120 kilometrech takzvané modré linie.
- První vojáci do oblasti přijeli 23. března 1978. Aktuálně je do mise zapojeno 48 zemí, které vyslaly na 800 civilistů, dalších zhruba 10 tisíc příslušníků mise tvoří vojenský personál.
- Největší kontingenty v oblasti mají Indonésie, Itálie a Ghana, Česko zastoupeno není.
Zdroj: web mise UNIFIL
Libanonská armáda oznámila, že se už ve spolupráci s UNIFIL rozmístila okolo důležitého města Chijám, ležícího pět kilometrů od izraelských hranic. Ve městě se v minulých dvou měsících vedly těžké boje mezi Izraelem a Hizballáhem.
Tento týden se také sešel americký generál Erik Kurilla, který vede americké ústřední velení, se šéfem libanonské armády generálem Josephem Aúnem, aby projednali pokračující americkou podporu provádění dohody o příměří.