Článek
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na závěr summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) obvinil Spojené státy a jejich západní spojence ze snahy ovládnout tento region a militarizovat jej ve snaze omezit čínské a ruské zájmy v asijsko-tichomořské oblasti.
Agentura Reuters označila Lavrovovy výpady za přípravu na konfrontaci se Západem na nadcházejícím summitu skupiny G20 v Indonésii, kde Lavrov povede ruskou delegaci namísto prezidenta Vladimira Putina. Půjde o první setkání svého druhu od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu, kde se západní vůdci nejspíše budou snažit přimět Čínu a Indii, aby odsoudily ruské tažení.
Na summitu ASEAN se nepodařilo dohodnout společného prohlášení, „protože Spojené státy a jejich západní kolegové trvali na naprosto nepřijatelném jazyku ohledně situace na Ukrajině a okolo ní“, prohlásil Lavrov podle agentury TASS. Další podrobnosti neuvedl.
Lavrov na tiskové konferenci na závěr summitu obvinil Spojené státy a jejich spojence ze Severoatlantické aliance, že se pokoušejí ovládnout asijský a tichomořský region, který hodlají militarizovat v „očividné snaze zadržovat Čínu a bránit ruským zájmům“ v oblasti. Šéf ruské diplomacie kritizoval také vytvoření vojenského paktu AUKUS Spojenými státy, Británií a Austrálii, do kterého chtějí podle něj zapojit také Nový Zéland, Kanadu a Japonsko. NATO chce podle ministra hrát „vedoucí roli“ i v asijsko-tichomořském regionu a budovat své „obranné linie“ u ruských hranic a v Jihočínském moři.
Rusko a Čína podle Lavrova společně hájí dosavadní ústřední roli ASEAN v regionu, „ale Západ má své plány a dnes to zaznělo dost jasně: slovně všichni uznávají roli ASEAN, ale ve skutečnosti se drží své linie a prosazují konfrontační mechanismy a nástroje“. Ruský ministr také tvrdil, že NATO, které se mezitím rozšířilo až k ruským hranicím, chce hrát „vedoucí roli“ i v asijsko-tichomořském regionu a budovat „obrannou linii“ v Jihočínském moři.
Sebevražedné drony
Rusko v bojích na Ukrajině používá jednorázové drony, které se zásahem cíle samy zničí. Bezpilotní letouny, kterým se v odkazu na japonské sebevražedné letce z druhé světové války přezdívá „kamikaze“, jsou považovány za levnou a vysoce účinnou alternativu raket.
Biden bude jednat o KLDR
Americký prezident Joe Biden se v neděli sešel separátně s šéfem japonské vlády Fumiem Kišidou a korejským prezidentem Jun Sok-jolem, všichni tři lídři ale budou jednat ještě společně. Velká část jejich jednání se bude pravděpodobně točit kolem dění v Severní Koreji, která v poslední době začala ve velkém testovat své rakety kratšího i delšího doletu. Naposledy vypálila balistickou střelu ve středu, v předchozím týdnu ale otestovala desítky střel v reakci na rozsáhlé americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Pchjongjang považuje za nácvik k invazi.
Účastníky summitu Biden ujistil, že pro Spojené státy jsou vztahy s jihoasijskými zeměmi důležité a že Washington chce udržovat „otevřené komunikační kanály“ i s Čínou. Americký prezident řekl, že USA hodlají s Pekingem „dál s velkým nasazením soupeřit a budou se vyslovovat proti porušování lidských práv“, ale zároveň dbají na to, aby toto soupeření nepřerostlo v konflikt, uvedl v prohlášení Bílý dům.
Biden se v pondělí poprvé osobně setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem od doby, co byl Biden zvolen prezidentem. Očekává se, že spolu budou mluvit například o napětí kolem Tchaj-wanu, o obchodních praktikách nebo o vztazích Číny k Rusku.
Kromě deseti členských zemí ASEAN se summitu zúčastnily také partnerské státy, Austrálie, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Rusko a USA.