Hlavní obsah

Kyjev se chlubí laserovou zbraní. Tvrdí, že „Trojzubec“ umí sestřelovat letadla

Foto: Profimedia.cz

Velitel Sil bezpilotních systémů Vadym Sucharevskyj.

Ukrajina v posledních měsících představila několik nových zbraní domácí provenience. Prezentuje se jako průkopník především v oblasti bezpilotních systémů, které se letos staly samostatnou složkou ukrajinské armády.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Dnes je Ukrajina, pokud se nemýlím, pátou zemí, která se může pochlubit tím, že má laserovou zbraň,“ prohlásil v pondělí šéf Sil bezpilotních systémů Vadym Sucharevskyj.

Přiblížil, že se systém jmenuje Tryzub, v překladu Trojzubec. „Od nynějška můžeme tímto laserem sestřelovat letadla ve výškách přesahujících dva kilometry,“ citoval velitele server Kyiv Independent.

Další informace nejsou známy, ale jelikož je trojzubec symbolem používaným i ve státním znaku, naznačuje to podle médií, že jde o zbraň ukrajinské výroby.

Sucharevskyj pouze zmínil, že se systém v současné době rozšiřuje a zdokonaluje. Vyzdvihl také vývoj mateřských „dronových lodí“, které nesou lehké útočné bezpilotní letouny, napsala agentura Reuters.

„Nyní nasazujeme takzvané mateřské lodě dronů, které fungují jako nosiče FPV (dronů) a jsou schopny operovat ve vzdálenosti přes 70 kilometrů za nepřátelskou linií. Podle mě je to skutečný průlom,“ řekl.

Kyjev v posledních měsících představil několik nových zbraní domácí provenience a prezentuje se jako průkopník především v oblasti bezpilotních systémů, které se letos staly samostatnou složkou ukrajinské armády.

Tryzub může být pro bránící se zemi významný v boji proti ruským vzdušným silám a bezpilotním letounům, které Moskva hojně nasazuje k průzkumu a útokům.

Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem prosince představil zbraň Peklo, která se podobá střele s plochou dráhou letu a jejíž dolet je údajně až 700 kilometrů. Od zahájení výroby těchto raket bylo za poslední tři měsíce vyrobeno sto kusů a Zelenskyj oznámil, že do roku 2025 chce vyrobit tisíc raket s plochou dráhou letu.

V dubnu bývalý britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že britský laser DragonFire, který by měl být uveden do provozu v roce 2027, by mohl být potenciálně použit na Ukrajině k boji proti ruským bezpilotním letounům, připomíná agentura Reuters.

Drony se zaměřují na obyčejné civilisty

„Každý den, když jedete po městě, slyšíte výbuchy a pokaždé máte strach, že vás zasáhnou,“ líčí Vadym realitu ukrajinského Chersonu, který leží nedaleko frontové linie. Ukrajinci jsou přesvědčeni o tom, že Rusové začali využívat drony čistě k vyvolávání strachu mezi civilisty.

Doporučované