Článek
Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) v sobotu oznámila, že Pavel Lebed, představitel pravoslavné církve, je podezřelý z porušení zákona. Podle vyšetřovatelů metropolita obhajoval ruskou invazi a vyzýval k náboženské nenávisti. Stalo se tak po vyhroceném sporu o nejslavnější ukrajinský klášter, píše server Politico.
„Ve svých veřejných projevech opakovaně urážel náboženské cítění Ukrajinců, ponižoval názory věřících jiných vyznání a snažil se vůči nim vytvářet nepřátelské nálady,“ uvedla SBU. Rovněž zveřejnila údajné odposlechy Pavlových kázání. Podle služby také „pronášel výroky, které ospravedlňovaly nebo popíraly akce agresorské země“.
„Nepřítel se dnes snaží využít církevní prostředí k propagaci své propagandy a rozdělení ukrajinské společnosti,“ uvedl šéf SBU Vasyl Maljuk.
Metropolita Pavel, opat kláštera Kyjevsko-pečerská lavra, nejuctívanějšího pravoslavného místa na Ukrajině, se brání příkazu úřadů, aby komplex opustil. Začátkem týdne proklel ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pohrozil mu zatracením.
Pavel tvrdí, že obvinění vůči jeho osobě jsou politicky motivovaná. Během soudního slyšení v ukrajinském hlavním městě metropolita odmítl tvrzení ukrajinské bezpečnostní služby, že schvaloval ruskou invazi, informuje agentura AP.
„Nikdy jsem nebyl na straně agrese,“ řekl Pavel novinářům v soudní budově. „Tohle je moje země.“
Agenti SBU provedli razii v jeho bydlišti a prokuratura požádala soud, aby na něj až do ukončení vyšetřování uvalil domácí vězení. Sobotní jednání bylo odročeno na pondělí poté, co metropolita uvedl, že se necítí dobře.
Mniši v klášteře patří k ukrajinské pravoslavné církvi. Do ní se ukrajinská vláda často trefuje a kritizuje její historické napojení na Ruskou federaci. Její představitel, patriarcha Kirill, například otevřeně podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina při invazi na Ukrajinu.
Ukrajinské pravoslavná církev ale trvá na tom, že je loajální vůči Ukrajině, a ruskou invazi od počátku odsuzuje. Ukrajinské bezpečnostní agentury tvrdí, že někteří členové církve udržují úzké vztahy s Moskvou. Agenti už podobných razií provedli několik a údajně nalezli důkazy o napojení na Rusko. Někteří církevní představitelé totiž u sebe měli rubly, ruské pasy, letenky nebo vzkazy od moskevského patriarchy.
Spor se ale netýká jen potenciální kolaborace s Ruskem.
Ukrajinská vláda totiž tvrdí, že mniši porušili nájemní smlouvu historického objektu různými úpravami a dalšími technickými přestupky. Přestože toto mniši odmítají, vláda ve středu požádala o jejich vystěhování, což odmítli učinit, píše server Al Jazeera.
V sobotu se tak před klášterem shromáždily desítky příznivců církve, kteří i přes déšť zpívali. Proti nim přišla demonstrovat i menší skupina odpůrců, která je obviňovala ze sympatií k Moskvě, píše BBC.
„S podporou Ruska vymývají lidem mozky a jsou pro Ukrajinu velmi nebezpeční,“ řekla pro Politico Senia Kravčuková, 38letá softwarová vývojářka z Kyjeva. „Zpívají písně na podporu Ruska. A to tady v centru Kyjeva!“
Jednadvacetiletý student třetího ročníku semináře David s tím nesouhlasil. Oblečený v kněžském rouchu a s ukrajinskou vlajkou zavěšenou kolem ramen trval na tom, že kněží a obyvatelé Lavry nejsou v žádném případě proruští. Stát se podle něj snaží z Lavry vystěhovat stovky lidí bez soudního rozhodnutí.