Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Země NATO opět vyslyšely Ukrajinu a slíbily dodat to, co od nich nejvíc žádá. Znovu se tak ale děje výrazně později a v o něco menší míře, než si Kyjev přál.
Zhruba tak se dá shrnout první velká zpráva z probíhajícího summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu.
Nové dodávky systémů protivzdušné obrany (PVO) oznámil ve svém projevu americký prezident Joe Biden. Systémů PVO dlouhého dosahu bude nakonec pět (jak už šéf Bílého domu avizoval s předstihem), přičemž má jít o čtyři patrioty a jeden systém SAMP-T (zjednodušeně řečeno evropská méně populární alternativa patriotu).
Po jednom patriotu mají Ukrajině poskytnout USA, Německo a Rumunsko. Nizozemsko pak má „spolu s dalšími zeměmi“ zajistit jeden další. Pátý systém PVO dlouhého dosahu – zmíněný SAMP-T, který dokáže sestřelovat i balistické rakety – dodá Itálie.
Bidenovo prohlášení není zásadně překvapující, protože je v souladu s dřívějšími spekulacemi a výroky představitelů zúčastněných zemí. Závazek poslat zmiňované systémy PVO ale poprvé zazněl oficiálně a pětice zemí ho navíc jasně potvrdila i ve společném prohlášení, které stvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Náš vzkaz Moskvě a světu je jasný: Naše podpora Ukrajiny je silná a neochvějná,“ uvádí dokument s tím, že protivzdušné systémy mají „pomoct ochránit ukrajinská města, civilisty i vojáky a jejich dodávky jsou koordinovány s účastí ukrajinské vlády tak, aby bylo zajištěno jejich rychlé nasazení“.
Další státy NATO mají podle prohlášení v „nadcházejících měsících“ dodat „desítky dalších taktických protivzdušných systémů“ včetně systémů NASAMS, Hawk, IRIS T-SLM a IRIS T-SLS a samohybných protiletadlových kanonů Gepard, tedy jak podotýká CNN, většinou systémů spíš krátkého a středního dosahu. Ze států, které mají v těchto dodávkách hrát významnou roli, prohlášení zmiňuje Kanadu, Norsko, Španělsko a Spojené království. „Mnoho dalších“ pak bude Ukrajině pomáhat s dodáním munice pro PVO.
O jak velkou pomoc jde?
Na potřebu dalších systémů PVO a munice do nich Ukrajina upozorňuje už měsíce a nedostatky v obranyschopnosti proti ruských vzdušným útokům patří spolu s nedostatkem personálu k jejím nejvážnějším problémům vůbec.
Pokud se podíváme na Kyjevem nejžádanější systémy Patriot, tak ty dosud měl jen dva od Německa a jeden od USA. Minulý týden podle prohlášení německého velvyslance dorazil třetí kus z Německa (pravděpodobně jde však o ten samý, co nyní zmiňoval Biden).
Další kusy od Nizozemska, Rumunska a USA a SAMP-T z Itálie tedy budou znamenat značné rozšíření ukrajinského protivzdušného arzenálu.
Na druhou stranu je to pořád méně, než Kyjev žádal.
Prezident Zelenskyj v dubnu řekl, že Ukrajina k obraně před ruskými útoky potřebuje minimálně sedm dalších Patriotů či podobných systémů. Nakonec to ale bude pět (když budeme počítat i italský SAMP-T) a těžko říct, do jaké míry chybějící dva dokážou, či nedokážou vynahradit další slíbené méně schopné či pro jiné účely určené systémy.
Dodejme, že rozjednaná je údajně ještě dodávka až osmi starších systémů Patriot od Izraele (podrobně jsme o rodící se dohodě psali zde).
Škody už byly napáchány
Možná ještě větší problém nicméně představují škody, které byly ruskými útoky už napáchány.
Čerstvým příkladem jsou rozsáhlé ruské útoky, které toto pondělí zapříčinily smrt desítek civilistů a při nichž byla zasažena mimo jiné i dětská nemocnice v Kyjevě.
Už od brzkého jara navíc Rusko také úspěšně likviduje ukrajinskou energetickou infrastrukturu, která je v tuto chvíli v tristním stavu a je de facto jisté, že se ji do zimy nepodaří opravit.
Elektrárny jsou tak poničené (podrobně jsme o tom psali zde), že kvůli tomu nehrozí „jen“ humanitární krize, až přijde zima a lidé nebudou mít čím topit, ale v ohrožení je i fungování Ukrajiny jako státu.
Ekonomický diplomat z českého velvyslanectví v Kyjevě Ivan Galat nedávno Seznam Zprávám řekl, že zhruba za poslední tři měsíce Rusko poškodilo víc energetické infrastruktury než za poslední dva roky.
Nové protivzdušné systémy tak už mohou Ukrajině pomoct „jen“ s tím, aby se z obrovského problému nestal ještě větší.