Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Úsek Světové zdravotnické organizace (WHO), který se zabývá mimořádnými událostmi, je v ohrožení kvůli nedostatku finančních prostředků, informuje agentura Reuters. Oddělení muselo využít nouzové prostředky k tomu, aby zaplatilo mzdy zaměstnancům. Informace vychází z dokumentu, který byl tento týden zveřejněn před výročním zasedáním Světové zdravotnické organizace v Ženevě.
Ve zmíněném dokumentu se také uvádí, že oddělení bude pravděpodobně muset znovu požádat o finanční prostředky na pokrytí platů až do června. Objevují se v něm i doporučení, jak by bylo možné podobnému vývoji zamezit. Mezi ně se řadí například apel na země, ve kterých oddělení zasahovalo. Dle doporučení mají zvýšit vlastní úsilí v rámci připravenosti na danou přírodní, zdravotní či humanitární katastrofu.
V dokumentu také stojí, že četnější přírodní katastrofy a konflikty v nestabilních státech představují pro oddělení hlavní „existenční hrozbu“. Pokud se v jednotlivých zemích nezvýší kapacity, bude muset oddělení svoji činnost omezit.
V roce 2023 týmy WHO zasahovaly u 72 mimořádných událostí. Patřila mezi ně zemětřesení v Turecku a Sýrii, konflikty v Súdánu, na Ukrajině a v Pásmu Gazy. Oddělení také zasahovalo kvůli rozsáhlé celosvětové epidemii cholery.
V loňském roce měl program pro mimořádné události deficit finančních prostředků ve výši 411 milionů dolarů. Členské státy Světové zdravotnické organizace přijaly opatření k reformě financování organizace, o dokumentu mají jednat ve čtvrtek.