Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Minulý týden dal premiér Robert Fico (Směr) dvěma menším koaličním stranám ultimátum, aby do pondělí předložily návrhy řešení na obnovení koaliční většiny v Národní radě. Tu vláda ztratila po odchodu a vyloučení celkově šesti poslanců z klubů Hlasu a SNS.
Za tímto účelem se představitelé kabinetu v pondělí dvakrát sešli. Na schůzi se ale Slovenská národní strana (SNS) Andreje Danka, která je v koalici nejmenší, odhodlala ke krajnímu kroku. Robertu Ficovi nabídla všechny své vládní posty a další funkce.
Deník SME k tomu poznamenal, že tisková zpráva SNS působí, že Danko je ochoten se vzdát všeho, co si vyjednal při podpisu koaliční smlouvy, aby se vyhnul konání předčasných voleb. Jeho strana se v průzkumech pohybuje hluboko pod hranicí vstupu do parlamentu a případný neúspěch by ji připravil o většinu státního příspěvku, uvádí deník.
Koaliční krize by se podle šéfa premiérových poradců Erika Kaliňáka ze Směru mohla vyřešit do středy.
„Slovenská národní strana věří, že k této situaci rovněž přistoupí i strany Hlas a Směr. V případě, že bude nutná kompletní rekonstrukce vlády, SNS poskytne maximální součinnost,“ vyjádřil se k situaci Danko.
Slovenská národná strana na stretnutí s predsedom vlády deklarovala absolútnu podporu tejto vláde.
— Andrej Danko (@AndrejDanko6) February 17, 2025
Predseda Slovenskej národnej strany ponúkol na rokovaní všetky pozície Slovenskej národnej strany, vrátane ministerstiev a iných nominácií, s cieľom uspokojiť každého, s kým bude…
V tiskové zprávě SNS je i poděkování za práci jednotlivým ministrům. Šéf resortu životního prostředí Tomáš Taraba ale ještě o víkendu odmítal, že by se rekonstrukce vlády měla týkat i jeho pozice.
Proti předčasným volbám je i Hlas
Proti předčasným volbám se už vyslovila i strana Hlas, která po ztrátě tří poslanců nabídla Směru křeslo vicepremiéra pro plán obnovy a znalostní ekonomiku. Tuto funkci nyní zastává člen vedení Hlasu Peter Kmec.
Předseda Hlasu a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v pondělí uvedl, že se k moci nesmí dostat pravicové strany. „Vládní koalice musí při aktuálních, ale i všech budoucích jednáních myslet na to, co by lidi na Slovensku čekalo, kdyby se současná opozice opět dostala k moci,“ napsal.
Šutaj Eštok se podle portálu Aktuality.sk snažil řešení vládní krize najít o víkendu, kdy měl jednat s rebelujícím poslancem Jánem Ferenčákem a s jedním z vyloučených poslanců z řad Hlasu. Dohody ale nedosáhli.
Nynější slovenské vládní strany, které ve volbách z konce září 2023 získaly ve 150členné Národní radě dohromady 79 křesel, měly problémy s prosazením některých návrhů v parlamentu už loni. Stalo se tak po odchodu tří poslanců včetně Rudolfa Huliaka z klubu SNS a kvůli skupince rebelujících poslanců Hlasu. Sporné body proto vládní koalice opakovaně odsouvala z jednání parlamentu.