Článek
Seriál Koruna z produkce streamovací platformy Netflix, který zobrazuje osudy britské královské rodiny, bude od 9. listopadu pokračovat již pátou řadou. Zaměřovat se bude na 90. léta, zejména pak na kdysi ostře sledovaný příběh princezny Diany a jejího tehdejšího manžela, dnešního krále Karla III.
Ačkoliv tvůrci seriálu opakovaně zdůrazňují, že neusilují o věrné zachycení historických událostí a Koruna je pouze fikční dramatizací života britské královské rodiny, mnozí je kritizují za to, že divákům vštípují „nepřesný a zraňující“ pohled na dějiny.
„Čím více se (totiž) drama přibližuje naší současnosti, tím volněji jsou, zdá se, ochotni stírat hranice mezi historickou přesností a hrubou senzací,“ uvedla oscarová herečka Judi Denchová v dopise adresovaném redakci deníku The Times. Připojila se tak k několika dalším výrazným osobnostem, které vyjádřily znepokojení nad uvedením páté série Koruny.
Herečka po tvůrcích požadovala, aby na začátku každé epizody diváky varovali, že se nejedná o přesný popis historických událostí. Obávala se totiž toho, že „značný počet diváků“, zejména v zámoří, bude smyšlené seriálové záběry vnímat jako historicky pravdivé a přesné.
Filmový štáb Koruny její volání nakonec vyslyšel. Do traileru, který láká na pátou řadu seriálu, doplnil zmínku, která diváky upozorňuje, že se jedná o „fikční dramatizaci“, informoval britský deník The Guardian.
Sledovanost seriálu Koruna po smrti britské královny vzrostla
Seriál Koruna o osudech britské královské rodiny z produkce Netflixu přitáhl po smrti Alžběty II. několikanásobně více diváku. Nejen v Británii, ale po celém světě.
„Tato fiktivní dramatizace, inspirovaná skutečnými událostmi, vypráví příběh královny Alžběty II. a politických i osobních událostí, které formovaly její vládu,“ stojí nyní hned v prvním řádku popisu pod videem traileru na platformě YouTube.
Spor o autenticitu
Tvůrci seriálu se dříve k tomuto kroku zdráhali přistoupit. Dlouhodobě sice veřejně prohlašovali, že příběhy nejsou přesným zachycením historických okamžiků, přímo do obsahu seriálu ovšem tuto zmínku nevložili.
„Pátá řada je fiktivní dramatizací, která představuje, co se mohlo odehrát za zavřenými dveřmi během významného desetiletí královské rodiny, které již bylo podrobně prozkoumáno a zdokumentováno novináři, životopisci a historiky,“ bránil se kritice Netflix.
Debaty o potřebě zmínky o fikční povaze seriálu se v britské společnosti objevovaly opakovaně. Už v roce 2020, kdy měla premiéru čtvrtá řada seriálu, varoval Oliver Dowden z britského ministerstva kultury, že mladí diváci „mohou zaměnit fikci za skutečnost“.
Stanice BBC jako příklad odchýlení seriálu od reality uvádí scénu, která se objeví v páté řadě seriálu. Zachycuje rozhovor princezny Diany s novinářem Martinem Bashirem z roku 1995. „Neodejdu tiše, budu bojovat až do konce,“ říká představitelka Diany ve scéně, která se objevila v traileru. Ve skutečnosti přitom tento výrok nikdy neřekla.
Analýza postavení britské královské rodiny
ANALÝZA. Od smrti princezny Diany uplynulo 25 let a britská královská rodina prošla řadou změn. Naučila se pracovat s veřejným míněním? Poškozují ji skandály jejích členů? A není dnes sama existence monarchie přežitkem?
Diskuze nad autenticitou Koruny ožila znovu před několika dny, když tvůrce oblíbeného seriálu kritizoval bývalý britský premiér sir John Major. Reagoval zejména na scénu, která údajně zobrazuje tajný rozhovor mezi ním a králem Karlem III., tehdy ještě princem Charlesem. Ten se má Majora ptát, zda věří, že monarchie je v dobrých rukou a má se nabízet jako královnin možný nástupce.
Podle serveru Yahoo! není zřejmé, zda k této konverzaci opravdu došlo. Major tvrdí, že nikoliv. Proti filmové zápletce se ostře ohradil a řekl, že je plná „škodlivých a zlomyslných výmyslů“, jejichž jediným cílem je vyvolat „maximální – a zcela falešný – dramatický efekt“.
„Krutě nespravedlivé“
Tuto scénu kritizovala i Denchová, která s králem Charlesem a jeho chotí Camillou udržuje blízké vztahy. Podle herečky je tato pasáž, společně s tou, kde Charles tvrdí, že výchova jeho matky byla natolik nedostatečná, že by si za ni zasloužila jít do vězení, „krutě nespravedlivá vůči jednotlivcům a poškozuje instituci, kterou reprezentují“.
Scény jsou podle Denchové o to problematičtější, když přicházejí tak krátce po tom, co královskou rodinou otřáslo úmrtí královny Alžběty II.
„Nastal čas, aby Netflix přehodnotil své rozhodnutí – kvůli rodině a národu, který nedávno zažil takovou ztrátu, jako projev úcty k panovnici, která 70 let oddaně sloužila svému lidu, a aby si zachoval dobrou pověst v očích svých britských předplatitelů,“ vysvětlovala herečka v dopise, proč by měli tvůrci seriálu do obsahu zakomponovat varování, že jde o fikci.
Tvůrce Koruny Peter Morgan se dříve v rozhovoru pro Entertainment Weekly ohradil proti tomu, že by seriál poškozoval jméno britského krále. „Myslím, že si všichni musíme přiznat, že devadesátá léta byla pro královskou rodinu těžkým obdobím a král Karel bude mít na toto období téměř jistě bolestné vzpomínky,“ uvedl. „Ale to neznamená, že s odstupem času k němu nebo k monarchii historie bude nemilosrdná. Seriál takový rozhodně není,“ dodal.