Článek
Dát si každý den skleničku vína k večeři se dlouho považovalo za relativně neškodný způsob relaxace. Nová studie, na kterou upozornil deník The Times, ale naznačuje opak – tedy že bezpečná míra pití alkoholu neexistuje.
Ze studie, kterou v pondělí zveřejnil časopis Hypertension Americké kardiologické asociace, vyplývá, že pravidelná konzumace alkoholu i v malém množství výrazně přispívá ke zvyšování krevního tlaku. Nejlepší cestou, jak ochránit své zdraví, tak podle vědců je se alkoholu úplně vyhnout.
Vědci analyzovali data téměř 20 tisíc dospělých jedinců z několika zemí. Účastníků výzkumu se zeptali, kolik alkoholu za den vypijí. Zajímal je přitom nejen počet skleniček, ale zejména počet gramů vypitého alkoholu. Získané údaje pak po dobu pěti let porovnávali s jejich krevním tlakem.
Ten se u nich zvyšoval spolu s věkem, největší a nejrychlejší nárůst byl ale zaznamenán u těžkých pijáků, kteří jsou ve studii definováni coby lidé, kteří denně vypijí ekvivalent přibližně tří skleniček vína.
Neškodný podle nich ale není ani jeden alkoholický nápoj denně. I ten u účastníků výzkumu výrazně zvyšoval systolický krevní tlak (tlak krve na cévy v průběhu srdečního stahu, pozn. red.) ve srovnání s těmi, kteří alkohol nepili vůbec.
V USA si stěžují na léky pro diabetiky, které pomáhají hubnout
Popularita léků Ozempic a Wegovy, které pomáhají s hubnutím, roste. K jejich užívání se veřejně přiznává celá řada celebrit včetně Elona Muska. Přibývá ovšem případů, kdy si uživatelé léků stěžují na vleklé zdravotní obtíže.
Nárůst naměřili vědci i u diastolického krevního tlaku (odpor cévního řečiště při návratu krve do srdce, pozn. red.). Avšak pouze u mužů, nikoliv u žen.
„Nezjistili jsme žádné příznivé účinky u dospělých, kteří pili malé množství alkoholu, ve srovnání s těmi, kteří alkohol nepili,“ citovala stanice CNN hlavního autora studie Marca Vincetiho, profesora epidemiologie a veřejného zdraví na italské Univerzitě Modena a Reggio Emilia.
„Poněkud nás překvapilo, že konzumace již tak malého množství alkoholu byla spojena i s vyššími změnami krevního tlaku v průběhu času ve srovnání s nulovou konzumací,“ uvedl Vinceti. Zároveň upozornil, že pozorované změny byly výrazně menší než v případě těžkých pijáků.
„Alkohol rozhodně není jedinou příčinou zvýšení krevního tlaku. Naše zjištění však potvrzují, že k němu významným způsobem přispívá. Doporučuje se omezit příjem alkoholu a ještě lepší je se mu vyhnout,“ dodal.
O tom, zda může být mírná konzumace alkoholu prospěšná pro zdraví, se vedou už dlouhou dobu vášnivé debaty. Některé předchozí studie například naznačovaly, že konzumace červeného vína může souviset s nižším výskytem srdečních onemocnění.
Zjištění studie, kterou vedl profesor Vinceti, ale odpovídají stále jasnějšímu vědeckému konsenzu o tom, že i malé množství alkoholu bývá obvykle pro srdce škodlivé.