Článek
Jednou se stane vrchní velitelkou ozbrojených sil, a tak musí na vlastní kůži poznat, co práce v armádě obnáší. Španělská vláda tak v úterý oznámila, že korunní princezna Leonor v září zahájí vojenský výcvik.
Nejstarší dcera současného krále Filipa VI. známá také pod titulem kněžny asturské v říjnu oslaví 18. narozeniny. Ještě předtím ale nastoupí na vojenskou akademii v Zaragoze. Poté ji čeká také výcvik na námořní vojenské akademii a studia zakončí na letecké akademii.
„Jako v každé konstituční monarchii musí mít monarcha vojenský výcvik a zkušenosti,“ prohlásila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová.
Vláda a královská rodina se shodly, že princezna nejprve nastoupí k vojenském výcviku, a až poté začne studovat na vysoké škole. Bude tak následovat svého otce, který tuto část svého životopisu psal v 80. letech.
Po vojenském výcviku nastoupí princezna na bakalářské studium na univerzitě ve Španělsku, následně odejde na magisterské studium do zahraničí. Král Filip VI. po vojenském kurzu studoval práva v Madridu a poté mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě v americké metropoli.
La Princesa de Asturias va a incorporarse a su formación militar este mismo año.
— La Moncloa (@desdelamoncloa) March 14, 2023
🎙️Lo ha explicado la ministra de @Defensagob, Margarita Robles👇 pic.twitter.com/7GPIiGjaJX
Panovník je vrchním velitelem ozbrojených sil ve většině konstitučních monarchií. Podle ministryně obrany Roblesové španělská armáda podstupuje reformy, aby v nich bylo zastoupených víc žen.
„V budoucnosti bude vrchním velitelem ozbrojených sil žena. V posledních letech jsme vyvinuli enormní snahu, abychom do našich ozbrojených složek přijali více žen,“ řekla Roblesová.
Další významní členové královských rodin, kteří prošli vojenským výcvikem a sloužili v armádě, jsou například britští princové William a Harry. Princ Harry se dokonce zúčastnil dvou misí v Afghánistánu a dotáhl to na hodnost kapitána.
Princezna Leonor, kněžna asturská, je první v linii následnictví španělského trůnu. Pokud na něj usedne, stane se teprve druhou ženou, která na Pyrenejském poloostrově po jeho sjednocení panovala. První byla královna Isabella II. v letech 1833 až 1868.