Článek
Kam pojedeme na prodloužený víkend? Na hrad, na zámek, nebo jen do venkovského paláce? Podobnou debatu si lze s nadsázkou představit v domácnosti krále Karla III. a královny Camilly. I když jejich program ve skutečnosti obvykle podléhá delšímu plánování.
Jeden z nejmocnějších a nejsledovanějších manželských párů planety má k dispozici hned několik venkovských rezidencí a sídel téměř po celé zemi. Oficiální sídlo Karlovi III. chybí jen ve Walesu. Ještě jako princ z Walesu jezdil na tamější panství Llwynywermod, ale tam už je teď panem domácím princ William.
Některé rezidence jsou ve vlastnictví státu a britský král je může pouze užívat. Jiné patří přímo jemu nebo do majetku jeho nadace.
Korunovace krále Karla III.
Léta známý jako princ Charles, britský král Karel III., bude o prvním květnovém víkendu po boku Camilly, královny choti, korunován. Co potřebujete o této události vědět?
Buckinghamský palác v Londýně
Administrativní centrum monarchie ve Westminsteru král Karel využívá jen k pracovním aktivitám, stejně jako jeho mladší bratr Edward. Historie stavby sahá do roku 1703, kdy si na místě nechal postavit dům vévoda z Buckinghamu a Normanby John Sheffield.
Když se dům stal součástí královského majetku, architekt John Nash ho v takzvaném regentském stylu přestavěl na palác ve tvaru písmene U. To je dnes zadní část, čelní křídlo přibylo v 19. století za královny Viktorie, která si stěžovala na nedostatek místa.
Klasicistní fasádu z vápence přidal král Jiří V. v roce 1914, aby ladila s památníkem královny Viktorie. V centru průčelí je známý balkon, na kterém panovník s rodinou vystupuje při významných příležitostech.
Clarence House v Londýně
Už od roku 2003 Karel jako svou oficiální rezidenci využívá Clarence House, který stojí jen 350 metrů od Buckinghamského paláce. Bydlí tu i s královou Camillou. Také tento dům navrhl John Nash, hotový byl v roce 1827. Jméno dostal po vévodovi z Clarence, pozdějším králi Vilémovi IV. Bydlelo tu několik britských panovníků a členů královské rodiny, včetně Alžběty II. před nástupem na trůn.
Londýnský Tower
Podobně jako Buckinghamský palác a hrad Winsor patří hrad Tower v centru Londýna ke státnímu majetku, který má král po dobu vlády právo užívat. Královi však neslouží k bydlení, funguje hlavně jako pokladnice pro korunovační klenoty. Hrad založili Normané už v roce 1066 po dobytí Anglie.
Centrální část zvanou Bílá věž, která dala hradu jméno a stala se symbolem normanského útlaku, nechal postavit Vilém Dobyvatel. Hrad sloužil jako královská rezidence, vězení, zvěřinec či mincovna, do 17. století odtud vycházely průvody při korunovaci. Jmenuje se podle něj i sousední známý most.
Hrad Windsor v Anglii
Oficiální venkovská rezidence krále na předměstí Londýna má původ v 11. století. Panovníci ji využívají už od vlády Jindřicha I. na začátku 12.století a je tak nejdéle obývaným palácem v Evropě.
Hrad byl postavený jako takzvaný typ sídla motte na uměle vytvořeném návrší – tuto část tvoří nejvyšší, masivní válcová věž. Další panovníci stavbu rozšířili, přibyla i pozdně gotická kaple svatého Jiří.
Dnešní podoba je kombinací georgiánské a viktoriánské architektury, z velké části je to neogotické dílo architekta Jeffryho Wyatwilla. Dalo název windsorské gotice, která formovala třeba podobu českého zámku Hluboká.
Sandringham House v Anglii
Jedna ze soukromých venkovských rezidencí krále Karla stojí v hrabství Norfolk, v budově zemřeli Karlův dědeček Jiří VI. a pradědeček Jiří V. Starší dům zakoupila královská rodina v druhé půlce 19. století a nechala ho přestavět ve stylu anglické neorenesance. Od roku 1932 odtud britští panovníci často vysílali královské vánoční poselství. Alžběta II. zde obvykle trávila Vánoce, Karel III. na tuto tradici vloni navázal.
Highgrove House v Anglii
Rodinná rezidence krále Karla a královny Camilly, která patří do majetku vévodství Cornwallského, se nachází jižně od Tetbury v Gloucestershiru. Dům z 18. století v georgiánském stylu s neoklasicistními prvky nechal Karel koupit ještě jako princ a vévoda z Cornwallu a poté přestavět.
S využitím uznávaných zahradníků obnovil i zahradu, která byla zpustlá, a zpřístupnil ji veřejnosti. O dům se teď stará princ William, který tam také jezdí. Karel III. zde pořádá i charitativní akce.
Holyroodský palác v Edinburghu
Oficiálním sídlem panovníka při pobytu ve Skotsku je palác zvaný též Holyroodhouse. Jako královská rezidence, původně pro skotské krále, se využívá už od 16. století. Královna Alžběta II. zde trávila vždy týden na začátku léta.
Palác stojí vedle trosek gotického opatství a po většinu roku je otevřený veřejnosti. Na dnešní podobě z druhé půle 17. století má zásluhu architekt William Bruce. Čtyři křídla obepínají nádvoří s arkádovými chodbami v přízemí, čímž autor odkázal na bývalý klášter na stejném místě.
Zámek Balmoral ve Skotsku
Jedno z dlouholetých sídel britské královské rodiny si zvláště oblíbila královna Alžběta II. ke svým letním pobytům a také tam loni zemřela. Karel III. ho po ní zdědil jako soukromý rodinný majetek. Stavbu rodina zakoupila v půlce 19. století. V neogotickém stylu ji přestavěl a rozšířil architekt William Smith z Aberdeenu.
Birkhall House ve Skotsku
Dům z roku 1715 se nachází poblíž Balmoralu a spadá do jeho panství. V minulosti se stal oblíbeným místem pro královské líbánky. Strávili je tu nejen Karel III. s Camillou, ale také Alžběta II. s princem Philipem. Karel tu v roce 2020 také pobýval v izolaci poté, co byl pozitivní na covid-19.
Craigowan Lodge ve Skotsku
Sedmipokojový kamenný dům stojí asi jednu míli od Balmoralu. Karel sem často jezdil se svou první ženou, princeznou Dianou. Královna Alžběta II. s princem Philipem zde obvykle trávili prvních pár dní letních prázdnin.
Hrad Mey ve Skotsku
Hrad v Caithness na severním pobřeží Skotska v roce 1952 koupila a rekonstruovala Karlova babička Alžběta, královna matka. Dnes ho spravuje Karlova nadace Prince’s Foundation a Karel III. s Camillou sem obvykle jezdí na několik dní na přelomu července a srpna. Hrad z druhé půlky 16. století několikrát prošel rozšířením, upravený je ve stylu tudorovské neogotiky.
Dumfries House ve Skotsku
Venkovský dům v palladiánském stylu ve skotském Ayshire Karel koupil v roce 2007 a nechal ho opravit. Nyní je součástí královy nadace Prince’s Foundation. Funguje spíše jako turistická atrakce i s možností soukromého ubytování. Karel však v domě například vloni krátce pobýval před tím, než odcestoval za vážně nemocnou matkou na Balmoral.
Zámek Hillsborough v Severním Irsku
Za oficiální sídlo královské rodiny při pobytu v Severním Irsku platí zámek, který je i vládní rezidencí a sídlem státního tajemníka pro Severní Irsko. Spíše než zámek je to honosný dům v georgiánském stylu z 18. století, postavený původně pro významnou šlechtickou rodinu.