Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Britský král Karel III. byl během tradičního obřadu na tichomořském ostrově Samoa prohlášen za náčelníka Moata’a. Sedmdesátipětiletý monarcha, oblečený do bílé safari uniformy, se s manželkou Camillou zúčastnil ceremoniálu, při kterém mu byl podán nápoj zvaný kava neboli ava, místní tradiční lehce omamný nápoj.
Král přitom prohlásil: „Ať Bůh požehná této avě,“ a nápoj vypil, čímž obřad symbolicky zakončil, informovala agentura AFP.
Nápoj kava, který je součástí místních ceremonií, se připravuje z kořene stejnojmenné rostliny a má významné místo v kulturách Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Její aktivní složky, zvané kavalaktony, mají sedativní a anestetické vlastnosti, díky nimž kava působí uvolňujícím a euforickým způsobem.
Jak připomněl britský deník The Guardian, někdejší australský vicepremiér Michael McCormack ho v roce 2022 při podobném obřadu v Mikronésii omylem vypil příliš mnoho a skončil v nemocnici. „Snažil jsem se být uctivý,“ vysvětloval později.
Pro Samou je návštěva britského královského páru velkou událostí, jde o jeho první návštěvu na ostrově, který byl kdysi britskou kolonií.
Náčelník vesnice Moata’a, kde se celý obřad konal, prohlásil, že je pro jeho komunitu ctí hostit britského panovníka. Během návštěvy náčelník také upozornil na problémy spojené se změnami klimatu, které poškozují místní mangrovové porosty a ovlivňují zdroje potravy. Karel III. se dlouhodobě o environmentální témata zajímá.
Královský pár se na Samoi účastní také setkání předsedů vlád zemí Commonwealthu, tedy Britského společenství národů, v hlavním městě Apia. Lídři sdružení zde vybírají nového generálního tajemníka organizace. Všichni tři kandidáti z afrických zemí, kteří jsou nominovaní, vyzvali Británii, aby dalším státům vyplatili odškodnění za otroctví a kolonialismus.
Jedním z hlavních témat jednání je i změna klimatu. „Můžeme najít řešení, které začne řešit některé nespravedlnosti minulosti a zasadí je do kontextu toho, co se dnes děje kolem nás,“ řekl Joshua Setipa z Lesotha.
Apeloval na Austrálii, Británii a Kanadu, aby výrazněji omezily své emise. Podle tichomořských lídrů právě tyto tři země historicky zodpovídají za více než 60 % emisí fosilních paliv v zemích Commonwealthu.