Článek
Přesun rakve do Westminster Hall
Rakev s ostatky královny se ve středu přesune z Buckinghamského paláce do nejstarší budovy parlamentního komplexu Westminster Hall, kde bude vystavena čtyři následující dny.
Rakev se na cestu vydá ve 14:22 (15:22 SELČ), lidé budou moct přihlížet její cestě centrem Londýna. Projede po třídě The Mall, místem slavnostních přehlídek Horse Guards, vládní ulicí Whitehall i přes Parlamentní náměstí.
Průvodu, který by měl jít 38 minut, se zúčastní král Karel III. i další členové královské rodiny včetně synů Willama a Harryho, v Hyde Parku se ozve čestná salva, Londýnem se rozezní zvon Big Ben. Rakev na lafetě bude zdobit Britská imperiální koruna.
Ve Westminster Hall bude rakev umístěna na katafalk, 24 hodin denně ji v každém rohu budou střežit vojáci, kteří slouží královské rodině.
Královské symboly na rakvi ve Westminsteru
Královská standarta | Britská imperiální koruna |
(1) trojice zlatých lvů symbolizuje Anglii | (1) safír svatého Eduarda Vyznavače |
(2) červený lev představuje Skotsko | (2) rubín černého prince |
(3) harfa symbolizuje Irsko | (3) diamant Cullinan II, který vznikl rozdělením největšího diamantu na světě |
Královské jablko | Žezlo |
Kříž umístěný na Zeměkouli symbolizuje křesťanský svět. | Vrchní část zdobí Cullinan I, největší drahokam vzniklý rozdělením největšího diamantu na světě. |
Délka: 92 cm |
Veřejnost se k rakvi dostane od středeční 17 hodiny (18:00 SELČ). Westminster Hall zůstane otevřená až do pondělního rána, tedy dne pohřbu. Úřady varují, že se na místě budou tvořit dlouhé fronty i v noci, truchlící lidé nebudou mít příliš příležitostí se posadit, protože fronta bude neustále postupovat. Fronty se tam tvořily dříve, než rakev dorazila do Londýna.
Posledním členem královské rodiny, jehož rakev byla vystavena ve Westminster Hall, byla královnina matka Alžběta, která zemřela v roce 2002 ve věku 101 let. Tehdy jí přišlo vzdát hold na 200 tisíc lidí.
Pohřeb
Státní pohřeb královny se bude konat v pondělí 19. září v 11 hodin (12:00 SELČ) v tradičním místě korunovací britských králů - ve Westminsterském opatství. I Alžběta II. tam byla v roce 1953 korunovaná a šest let předtím se tam vdávala.
Žádný panovníkův pohřeb se tam ovšem nekonal už od 18. století, například královnin otec Jiří VI. měl pohřební obřad v kapli svatého Jiří ve Windsoru.
V pondělí ráno se rakev s ostatky královny přesune z Westminster Hall přímo do opatství.
Poveze ji státní lafeta Královského námořnictva použitá dosud pouze šestkrát. Poprvé při pohřbu královny Viktorie, naposled v roce 1979, když zemřel strýc královnina manžela prince Philipa. Louis Mountbatten zahynul po atentátu, ke kterému se přihlásila Irská republikánská armáda.
Rakev budou pravděpodobně doprovázet členové královské rodiny v čele s Karlem III.
Samotný obřad pravděpodobně povede westminsterský děkan David Hoyle, očekává se, že kázání pronese arcibiskup canterburský Justin Welby a číst z Písma by mohla i čerstvá premiérka Liz Trussová.
Westminsterské opatství má kapacitu asi 2200 lidí. Mezi smutečními hosty budou kromě členů královské rodiny a premiérky Trussové také všichni bývalí ministerští předsedové Spojeného království a státníci ze zahraničí.
Londýn je požádal, aby pokud možno přiletěli komerčními lety a na samotný pohřeb by měli dorazit hromadně autobusem. To by mělo ulevit už tak přetíženému provozu na londýnských letištích i silnicích.
Zahraniční smuteční hosté
Mezi zahraničními státníky tradičně zaujmou čestné místo členové dalších evropských panovnických rodů, z nichž všichni byli příbuzní Alžběty II. Účast už tak potvrdili například belgický král Filip, nizozemský Vilém Alexandr nebo španělský Filip VI. s manželkami.
Dorazit by měl i jeho otec Juan Carlos I., který žije v exilu ve Spojených arabských emirátech, protože ve vlasti je stíhaný kvůli podvodu. Stíhání mu hrozí i v Británii, a to kvůli podezření ze sexuálního obtěžování, které odmítá.
Uctít britskou královnu přijede také japonský císař Naruhito, který zpravidla do zahraničí na pohřby nejezdí. Důležitá je také účast představitelů dalších zemí, kde Alžběta II. vládla (do Londýna tak dorazí premiéři například Austrálie, Kanady nebo Nového Zélandu a ostatních států Commonwealthu).
Účast potvrdil také americký prezident Joe Biden s manželkou Jill, byť Bílý dům dal najevo, že jeho šéf autobusem z letiště rozhodně nepojede. V opatství budou také například prezidenti Německa, Itálie, Brazílie nebo Jižní Koreje a řada premiérů. Česko bude zastupovat předseda vlády Petr Fiala.
Pozvánku naopak podle BBC vůbec nedostali zástupci Ruska, Běloruska a Myanmaru.
Přesun do Windsoru
Po obřadu se královnina rakev v průvodu přesune k Wellingtonovu oblouku v blízkosti londýnského Hyde Parku. Odtud ji pohřební vůz převeze do královského hradu Windsor.
Hrad měl pro Její Výsost zvláštní význam. Kromě toho, že ho angličtí králové obývají téměř tisíc let, sama Alžběta II. tam trávila jedny z nejtěžších chvil - rodiče ji tam poslali během bombardování Londýna za druhé světové války a trávila tam i koronavirovou pandemii.
Ve Windsoru se bude konat další smuteční obřad, a to v kapli svatého Jiří. Předtím půjde za královninou rakví znovu průvod, kterého by se opět mohli zúčastnit členové královské rodiny v čele s Karlem III.
Kaple svatého Jiří je tradičním místem královských pohřbů, křtin i svateb, své ano si tam řekli například princ Harry s manželkou Meghan a loni se tam konalo poslední rozloučení s královniným manželem princem Philipem.
Kde přesně bude královna pohřbena
Po obřadu bude rakev spuštěna do královské hrobky pod kaplí, kde spočinuli už tři britští králové a mnoho dalších členů královské rodiny. V samotné kapli je mimochodem pohřben například Jindřich VIII.
Místo posledního odpočinku Alžběty II. ale nakonec bude na povrchu, konkrétně v přístavku kaple - kapli krále Jiřího VI., tedy královnina milovaného otce. Jsou tam uloženi i další její nejbližší - matka, sestra Margaret a manžel Philip.