Hlavní obsah

Skandál v Británii: Čínského špiona H6 si princ zval až do králova paláce

Foto: Mick Atkins, Shutterstock.com

Princ Andrew se už před časem stáhl z královského veřejného života, letos mu král přestal vyplácet finanční příspěvek (archivní snímek).

aktualizováno •

Britská vláda čínskému podnikateli zakázala vstup do země, protože se obávala, že ohrožuje národní bezpečnost. Byznysmanova stížnost u soudu nasvítila jeho vztahy s princem Andrewem.

Článek

Mladší bratr britského krále Karla III. princ Andrew udržoval blízké kontakty s mužem podezřelým ze špionáže pro Čínu. Není jasné, jestli styky nějak ohrozily zájmy Londýna, skandál se ale přetřásá v době, kdy labouristický kabinet Keira Starmera řeší restart vztahů s Pekingem.

Seznam Zprávy připravily souhrn odpovědí na otázky spojené s touto kauzou.

Kdo je onen špion?

Má jít o padesátiletého čínského podnikatele a bývalého státního úředníka. Jeho jméno bylo původně odtajněné. Britská média o něm informovala pod kódovým označením H6.

V pondělí odpoledne vrchní soud rozhodl o jeho odtajnění: jde o muže jménem Jang Tcheng-po, známém také jako Chris Yang. Podezření odmítá s tím, že neudělal nic nezákonného a stal se obětí politického klimatu. O odhalení svého jména prý požádal sám kvůli enormnímu mediálnímu zájmu o kauzu.

Média se původně o případu dozvěděla, protože podezřelý podal stížnost k soudu. Kritizoval loňské rozhodnutí někdejší konzervativní ministryně vnitra Suelly Bravermonové, která mu zakázala vstup do země.

Čínská špionáž v Británii

Prostřednictvým mnoha falešných účtů na sociální síti LinkedIn vyžadoval čínský špión citlivé informace od britských úředníků, vědců či akademiků a nabízel jim obratem vysoké částky v řádech tisíců liber.

Vnitro muže obvinilo ze zapojení do „skryté a klamavé činnosti“ ve prospěch Komunistické strany Číny, soud následně rozhodl, že úřad byl oprávněn Číňana označit za hrozbu pro národní bezpečnost.

Právník minulý týden svého klienta bránil tím, že měl jen omezené kontakty na čínský stát a nikdy nebyl předním členem strany. Čínská ambasáda v Londýně pak podle deníku The Guardian kritizovala „nepodložené ‚špionážní‘ zkazky zaměřené na Čínu“. Považuje to za snahu poškodit Čínu a narušit vztahy mezi občany obou zemí.

Jak blízko k sobě špion a princ měli?

Velmi. Podle dokumentů předložených soudu, které cituje The Guardian, měl čínský podnikatel oprávnění jednat ve jménu vévody z Yorku v jeho mezinárodních finančních aktivitách s potenciálními partnery a investory v Číně.

Když britské úřady prohledávaly telefon H6, objevily tam vzkaz z března 2020. Jeden z princových blízkých poradců Dominic Hampshire se v něm odkazuje na pozvánku na oslavu Andrewových šedesátých narozenin. „Mimo jeho nejbližších důvěrníků, sedíte na samém vrcholu, kde by chtělo být hodně, hodně lidí,“ napsal Hampshire.

Soudce v rozhodnutí, kterým potvrdil zákaz vstupu H6 do Spojeného království, napsal, že Číňan „získal značnou míru, někdo by mohl říct nezvyklou míru, důvěry vysoce postaveného člena královské rodiny, který byl připraven s ním uzavřít obchodní dohody“.

Ke komu dalšímu získal H6 přístup?

Jang Tcheng-po se údajně na Andrewovo pozvání dvakrát dostal přímo do Buckinghamského paláce, sídla britského panovníka, a také do dalších královských rezidencí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Svatojakubského paláce a hradu Windsor.

Fotografie, které prozkoumali novináři televize Sky News, ukazují údajného špiona po boku bývalých konzervativních premiérů Davida CameronaTheresy Mayové. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by dvojice věděla o jeho čínských vazbách. Není ani jasné, kdy fotografie vznikly.

„Baronka Mayová a její manžel sir Philip jsou fotografováni na řadě událostí každý rok. Vzhledem k tomu si (Mayová) nepamatuje, kdy a kde tato fotografie vznikla, ani si nepamatuje dotčeného muže,“ řekl stanici mluvčí expremiérky. V podobném duchu se vyjádřil i Cameronův spolupracovník.

Co k tomu říká princ Andrew?

Minulý týden v pátek v prohlášení napsal, že s podnikatelem „přerušil veškerý kontakt“, jakmile vláda dala najevo své obavy. Tvrdí, že s Číňanem nikdy nemluvil o ničem citlivém.

Bratr krále Karla III. už v důsledku svých dalších skandálů nedostává státní peníze, ale zároveň je dál schopen si platit sídlo i ochranku.

Podnikatelské aktivity prince Andrewa tak vyvolávají otázky. Britská vláda, jak píše stanice Sky News, ale tvrdí, že o jeho podnikání nic neví. Andrew v minulosti reprezentoval Londýn při četných zahraničních cestách, mj. do Číny, kdy měl podle stanice možnost navázat kontakty s řadou světových byznysmanů.

Sexuální skandál prince Andrewa

Osmatřicetiletá Virginia Giuffreová v roce 2021 obvinila britského prince Andrewa, že ji fyzicky a sexuálně napadl, když ji jako nezletilou nabízel k sexu finančník Jeffrey Epstein. V únoru roku 2022 se žena s princem dohodla na finančním vyrovnání.

Aktuální skandál podle informací britských médií znepokojuje i Buckinghamský palác. Podle informací deníku The Times královo okolí předpokládá, že princ udělá, „co se sluší“ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dobrovolně se přes Vánoce nebude veřejně ukazovat a nebude tak svého bratra stavět před volbu, jestli mu je má zakázat.

Andrew sice už oficiálně neplní královské povinnosti, ale dostává pozvánky na rodinné akce, jako je vánoční oběd. Ty se sice konají v soukromí, ale média hosty fotí při příjezdu. Vztahy mezi bratry jsou navíc už delší dobu napjaté kvůli dalším princovým skandálům.

Proč je to ožehavé?

Vláda labouristického premiéra Keira Starmera, která nastoupila letos v červenci, usiluje o rychlé zlepšení vztahů s Čínou. Vztahy mezi Západem a Pekingem jsou narušené kvůli špionážním skandálům, obchodním válkám, čínské pomoci Rusku nebo výhrůžkám vůči Tchaj-wanu.

Ministryně financí Rachel Reevesová se chystá na návštěvu Číny už druhý týden v lednu, později ji má následovat předseda vlády. Skandál tak pro kabinet přichází na přetřes v nepříjemné chvíli.

Vláda navíc nedávno odložila projednávání dokumentu o strategii proti zahraničním vlivům vůči britskému politickému systému, který by měl označit Čínu za hrozbu. O nutnosti jeho přijetí přesvědčují kabinet nejen opoziční konzervativci, ale i část labouristů.

„Je to připomínka (Andrewův skandál, pozn. red.), že nemůžete oddělit jeden aspekt vztahů s Čínou od dalších. Čína nehledí na svět jen obchodně. Ve vztahu k Číně nemůžeme být ti naivní,“ citoval The Guardian vládního poslance Blaira McDougalla.

Bývalý lídr Konzervativní strany a poslanec Iain Duncan Smith pak považuje případ špiona H6 za „špičku ledovce“ čínských pokusů o infiltraci Spojeného království. S odvoláním na zpravodajské informace tvrdí, že Peking má tým asi 40 tisíc lidí, kteří se snaží navazovat kontakty s vlivnými lidmi v zahraničí.

Doporučované