Článek
Čím dál větší část Velkého bariérového útesu je zase pokrytá korály, uvádí výroční studie australského Institute of Marine Science (AIMS).
Klíčovým měřítkem pro zdraví útesu je pokrývka tzv. větevníky (hard corals, koráli rostoucí v koloniích). AIMS na základě dlouhodobých studií považuje za vysokou hodnotu pokrytí ve výši 30 procent. V severní části útesu podle závěrů z letošního roku pokrývají dokonce 36 procent plochy. V roce 2017 bylo pokrytí jen 13procentní.
Střední část útesu pokrývají větevníci z 33 procent, což představuje od roku 2019 nárůst o 21 procentních bodů. Oba údaje jsou navíc dosavadní maximum od doby, kdy vědci s měřením začali – poprvé k němu došlo v roce 1985.
Vzpamatovávání se severní a centrální části Velkého bariérového útesu je v kontrastu s jižní částí. Tam korálů kvůli výskytu dravé hvězdice trnové koruny ubylo, uvádí dále AIMS. Pokrytí větevníky tak kleslo mezi lety 2021 a 2022 o čtyři procentní body na dnešních 34 procent.
„Vidíme, že Velký bariérový útes představuje stále odolný systém. Má schopnost se zotavit ze zátěží,“ uvedl šéf programu AIMS Mike Emslie pro agenturu Reuters. Je podle něj nicméně znepokojující, že zátěží, s nimiž se útes musí vyrovnat, přibývá, a to především kvůli bělení korálů.
Co je příčinou fenoménu bělení? Přečtěte si v článku zde:
Podle Emslieho je nicméně nový korálový porost, který tvoří především větevník parožnatý, vystaven i dalším hrozbám. Mohou ho poškodit vlny, teplotní stres nebo výskyt dravé hvězdice.
„To znamená, že (…) budoucí zátěž může zvrátit zotavení pozorované v krátkém čase,“ vysvětluje.
Průzkum Velkého bariérového útesu probíhá každoročně letecky i díky potápěčům, kteří jsou pomalu taženi za loděmi, informuje britská BBC.