Článek
Bývalý filipínský prezident Rodrigo Duterte přiznal, že v době, kdy byl starostou jednoho z největších filipínských měst, vedl „komando“, které potlačovalo zločinnost. Informoval o tom web BBC.
Duterte v roce 2016 s přehledem zvítězil v prezidentských volbách na základě slibu, že svou kampaň proti kriminalitě ve městě Davao zopakuje v celostátním měřítku. V této celostátní drogové válce byly při kontroverzních policejních operacích zabity tisíce podezřelých osob a nyní ji vyšetřuje Mezinárodní trestní soud.
„Nezpochybňujte mou politiku, nenabízím žádné výmluvy. Udělal jsem, co jsem musel, a ať už tomu věříte, nebo ne, udělal jsem to pro svou zemi. Jestli chcete, můžu se přiznat hned. Měl jsem sedmičlenné komando smrti, ale nebyli to policisté, byli to gangsteři,“ řekl Duterte ve své úvodní řeči. Duterteho pondělní vystoupení bylo prvním, kdy se objevil na vyšetřování své protidrogové kampaně od konce svého mandátu v roce 2022.
Už dřívější zpráva Vysokého komisaře OSN pro lidská práva konstatovala, že Duterteho válka proti drogám se vyznačovala rétorikou, která by mohla být vnímána jako „povolení zabíjet“.
Filipínská válka proti drogám byla kontroverzní a vyvolala obrovskou mezinárodní kritiku. Podle lidskoprávních organizací se za bojem s pašeráky a dealery skrývalo systematické vyvražďování uživatelů drog v sociálně nejslabších filipínských komunitách. Přesto měla tato politika v zemi, kde miliony lidí užívají drogy, i své příznivce.
Filipínská vláda odhaduje, že v rámci Duterteho „války proti drogám“ bylo policií a „neznámými útočníky“ zastřeleno více než 6252 lidí. Podle různých skupin, které se zabývají ochranou lidských práv, by se tato čísla ve skutečnosti mohla pohybovat v řádu desítek tisíc, píše BBC.