Druhý den volby papeže. Věřící si fotí kouř nad Sixtinskou kaplí.
aktualizováno •
Ve Vatikánu probíhá druhý den konkláve. Ve středu kardinálové hlavu římskokatolické církve v prvním kole podle očekávání nezvolili. Ve čtvrtek mohou hlasovat až čtyřikrát – dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne.
Článek
Nejdůležitější informace
Koná se druhý den tzv. konkláve, tedy shromáždění kardinálů s úkolem zvolit 267. papeže římskokatolické církve.
Právo volit Svatého otce má 135 kardinálů, někteří z nich se ale konkláve nezúčastnili.
Ve středu hlasoval sbor jen jednou, a to v podvečer.
Nikdo však nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, a tak se ve čtvrtek hlasuje znovu. Ze dvou dopoledních kol nový papež nevzešel, volba tak bude pokračovat odpoledne. PODROBNOSTI O ZPŮSOBU HLASOVÁNÍ
Předchozí papež František zemřel na Velikonoční pondělí 21. dubna. Církev vedl od roku 2013.
Seznam Zprávy konkláve sledují také přímo z Říma, kde je reportérka Daniela Krásenská.
Zklamání z černého kouře mezi věřícími není
/Od naší zvláštní zpravodajky v Římě Daniely Krásenské/
Ve chvíli, kdy se z komína Sixtinské kaple podruhé zvedl oblak černého dýmu, se atmosféra na Svatopetrském náměstí znovu proměnila. Náměstí, kam proudí tisíce lidí z celého světa, se dalo do pohybu – ozývají se výkřiky i modlitby, poutníci se pomalu rozcházejí zpět do římských ulic.
Volbu trpělivě sledovala i řádová sestra, která se představuje jako sestra Patricia. Pochází z Indie. Zklamaná z černého kouře prý není.
„Jediné, co dělám, je, že se modlím,“ odpovídá prostě na otázku, jak druhé kolo volby prožívá. „I moje země je teď ve velmi špatném stavu. Víru potřebujeme víc než kdy jindy,“ dodává.
Foto: Daniela Krásenská, Seznam Zprávy
Sestra Patricia ve Vatikánu.
Mezi přihlížejícími je i dvojice poutníků z Medugorje – vesnice v Bosně a Hercegovině, která je známá jako místo údajných mariánských zjevení. Do Itálie se vydali právě kvůli konkláve. Na neúspěšnou volbu reagují s trpělivostí. „Nejsme zklamaní. Budeme čekat dál,“ říká Mladen Čorić.
„V této době je neuvěřitelně důležitý mír. Ve světě je příliš mnoho válek – a nový papež může přinést naději a povzbuzení,“ dodává. Do Vatikánu se vydá znovu večer, kdy bude jasný výsledek čtvrtého a pátého kola konkláve.
Foto: Daniela Krásenská, Seznam Zprávy
Věřící z Medugorje.
12:17
Ke zvolení Františka bylo potřeba pět kol
Jak dlouho může trvat volba papeže? Server The Guardian napsal, že například volba, z níž vzešel ve 13. století papež Řehoř X., trvala tři roky. Julius II. byl ale v 15. století zvolen během pouhých deseti hodin.
V posledních 150 letech ale konkláve trvalo maximálně pět dní. Například František vzešel z pátého kola volby, jeho předchůdce Benedikt XVI. ze čtvrté.
11:54
Čekání na nového papeže pokračuje
Z komína na Sixtinské kapli se krátce před polednem vyvalil černý kouř. Znamená to, že nový papež ještě nebyl zvolen.
Teď kardinály čeká pauza na oběd, následně se navečer odehrají další dvě kola hlasování. Znovu by se mohl kouř nad kaplí objevit kolem 19. hodiny, ve středu to ale bylo oproti očekávání později.
Čekání na kouř na Sixtinské kapli.Video: AP
11:35
Svatopetrské náměstí v centru zájmu médií
/Od naší zvláštní zpravodajky v Římě Daniely Krásenské/
I druhý den konkláve přitahuje pozornost stovek novinářů z celého světa. Na místě natáčejí živé vstupy, chystají rozhovory i analýzy a průběžně informují o dění za zavřenými dveřmi Sixtinské kaple.
Své štáby do Vatikánu vyslaly nejsledovanější televize i prestižní tiskové agentury. Atmosféra na Svatopetrském náměstí tak není jen duchovní, ale i silně mediální.
Foto: Daniela Krásenská, Seznam Zprávy
Novináři pokrývající konkláve.
11:20
„Čekáme, jestli uvidíme bílý kouř“
/Od naší zvláštní zpravodajky v Římě Daniely Krásenské/
Na Svatopetrské náměstí stále proudí nejen věřící, ale i zvědaví turisté. Ačkoliv většina z nich návštěvu konkláve neplánovala, shodují se, že být v Římě právě teď je mimořádný zážitek.
Mezi takové návštěvníky patří i Zuzana z Prahy a Markéta z Příbrami. Zájezd do Itálie si zaplatily už před rokem. „Vůbec jsme netušily, že to takhle dopadne. Vlastně jsme ani nevěděly o Svatém roce. Ale o to víc jsme šťastné, že jsme se sem dostaly,“ přiznává první z jmenovaných.
„Průvodce nám říkal, že by snad mohli zvolit papeže dnes. Tak čekáme, jestli uvidíme bílý kouř,“ doplňuje ji Markéta.
Jestli nakonec novou hlavu katolické církve uvidí, není vůbec jisté – už zítra totiž pokračují na jih Itálie, volba se ale může protáhnout na několik dní. Naději ale neztrácejí. „Bylo by hezké, kdybychom toho byli součástí,“ shodují se.
Foto: Daniela Krásenská, Seznam Zprávy
Češky na Svatopetrském náměstí.
10:23
V Sixtinské kapli se schyluje k dalšímu kolu volby
Blíží se druhé kolo volby nového papeže. Podle agentur by mělo v Sixtinské kapli začít kolem 10:30.
Připomeňme, že dopoledne by se měly konat dvě volby, pokud konkláve nerozhodne, budou odpoledne následovat další dvě kola.
Výsledky by mohly být známy podle odhadů kolem poledne, respektive cca v 19:00.
10:10
Český kněz ke konkláve: Určitě bude zvolen důstojný nástupce
Celý svět s napětím sleduje, kdo se stane příštím papežem. Mezi těmi, kteří dění ve Vatikánu sledují obzvlášť pozorně, je i český kněz Tomáš Roule, který žije v Římě a působí na tamní papežské koleji. Naše zvláštní zpravodajka Daniela Krásenská pořídila se sekretářem dvou českých kardinálů rozhovor.
Výrazně vyšší než ve středu. Na rozdíl od včerejška, kdy volili jednou, dnes kardinály čekají až čtyři kola hlasování – dvě dopoledne a dvě odpoledne. Stále ale platí pravidlo dvoutřetinové většiny potřebné k úspěchu.
Dva poslední papežové byli zvoleni právě během druhého dne konkláve, ale oba až večer – Benedikt XVI. v roce 2005 uspěl v celkově čtvrtém kole volby, František v roce 2013 v pátém.
Někteří experti ale upozorňují, že letos by volba mohla být složitější. Jedním z důvodů je to, že řada kardinálů se mezi sebou ani nezná, protože jsou ve funkci teprve krátce.
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy
Jak dlouho trvala konkláve ve 20. a 21. století.
6:55
Na co se dívat u nového papeže
Jakým směrem se bude ubírat, papež ukáže už tím, v čem se poprvé objeví na balkoně baziliky svatého Petra. „Pokud nebude celý v bílém, jako byl František, ponese to hluboké poselství,“ odhaduje v rozhovoru pro Seznam Zprávy církevní historik Miles Pattenden. Velkou symboliku v sobě ponese i to, jaké si nový papež zvolí jméno.
Po brzké snídani v Domě svaté Marty, kde jsou během konkláve ubytovaní a izolovaní od zbytku světa, se kardinálové volitelé přesunou ke mši do Pavlovy kaple ve vatikánském Apoštolském paláci.
Zhruba v 9:30 se přemístí do Sixtinské kaple, kde se tradičně hlasuje o novém papeži. Čekají je dvě kola hlasování.
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy
Kde kardinálové v průběhu konkláve bydlí a kde volí.
Pokud by byl papež zvolen během dopoledne, ještě před polednem by se mohl nad Sixtinskou kaplí objevit pověstný bílý kouř oznamující zvolení nového papeže. Když se to nepovede, uvidí věřící kouř černý.
Kardinálové se pak přesunou na oběd a do Sixtinské kaple se vrátí zhruba po 16. hodině, kde je čekají další dvě hlasování o novém papeži.
Právě během odpolední volby v druhý den konkláve byli zvoleni poslední dva papežové. Informaci o zvolení Benedikta XVI. dostal svět v 17:50, bílý kouř předznamenávající Františkův výběr se objevil v 19:06.
Pokud nebudou kardinálové úspěšní ani ve čtvrtek, přesunou se večer znovu do Domu svaté Marty.
22:17
První den konkláve očima naší reportérky
Prvního dne volby nového papeže se přímo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí účastnila i naše reportérka Daniela Krásenská.
Kardinálové v prvním kole hlasování nového papeže nezvolili. Nyní se přesunou na večeři v Domě svaté Marty, kde mají během konkláve ubytování. I tyto prostory jsou, stejně jako Sixtinská kaple, v průběhu konkláve uzamčeny a bezpečně střeženy.
Ve čtvrtek se kardinálové přesunou zpět do kaple, kde je čekají až čtyři hlasování. První se očekává v 9:30 a druhé před polednem, pravděpodobně v 11:00, informuje The Guardian.
V případě nezvolení budou mít kardinálové polední pauzu do 16:00 a další dvě kola se očekávají kolem 17:30 a 19:00.
21:05
Kardinálové v prvním kole papeže nezvolili
Nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř oznamující, že kardinálové ve středečním kole nového papeže nezvolili. Ve čtvrtek se proto bude volba opakovat, přičemž mohou hlasovat až čtyřikrát – dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne. Dokud se volitelé dvoutřetinovou většinou neshodnou na hlavě římskokatolické církve, nesmějí opustit prostory konkláve.
Neúspěšné hlasování se předpokládalo. „V moderních dějinách se nikdy nestalo, že by byl papež zvolen hned první den,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy historik Jaroslav Šebek. Papež František v roce 2013 byl zvolen v pátém hlasování, jeho předchůdce Benedikt XVI. v roce 2005 ve čtvrtém, Jan Pavel II. v roce 1978 uspěl v osmém kole.
19:25
Růžový dým na demonstraci
Před zahájením volby se poblíž Vatikánu konala malá demonstrace za rovná práva pro ženy v církvi, skupinka žen na kopci s výhledem na Svatopetrskou baziliku mávala růžovými dýmovnicemi. Aktivistky tak podle agentury AFP napodobovaly signál z komína Sixtinské kaple, který oznamuje, zda konkláve vybralo nového papeže, či nikoliv.
„Zatímco svět čeká na černý nebo bílý kouř, my vysíláme růžový kouř s nadějí, že církev jednoho dne přivítá ženy jako rovnocenné,“ řekla Kate McElweeová, jedna z účastnic dnešní malé demonstrace v Římě.
„Nelze nadále ignorovat 50 procent katolíků“ a bez nich „se zavírat v místnosti a diskutovat o budoucnosti církve“, uvedla Miriam Duignanová z britského Wijngaardsova institutu pro katolický výzkum. „Jediné ženy, které 133 kardinálů volitelů během konkláve uvidí, budou jeptišky, které jim servírují jídlo a uklízí pokoje v Domě svaté Marty, kde bydlí,“ dodala s tím, že pouze jeden ze 133 kardinálů volitelů se podle ní v soukromí vyjádřil pro svěcení žen. Jeho jméno neuvedla.
Duignanová sice připomněla, že papež František jmenoval více žen do funkcí ve Vatikánu, ale podle ní to nestačí. Účastnice dnešní demonstrace podle AFP požadují, aby i ženy mohly být svěceny na kněze.
18:20
Konkláve tří papežů
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy
.
18:06
Dveře Sixtinské kaple se zavřely
Papežský ceremoniář zavřel dveře Sixtinské kaple a konkláve začalo oficiálně výzvou „Extra omnes“, což v latině znamená „všichni ven“. Místo opustili ti, kdo se na volbě nepodílí.
Slovo konkláve pochází z latinského „cum clave“, tedy „zamčeno klíčem“. Vatikánské kamery opustily kapli také.
17:55
I oděv nového papeže leccos prozradí
Zhruba půl hodiny až hodinu po oznámení o zvolení předstoupí nový papež poprvé před věřící na Svatopetrském náměstí. Z úst kardinála-protojáhna v tuto chvíli zazní slavná latinská věta „Habemus Papam!“ (Máme papeže!, pozn. red.).
Podle odborníků už prvotní pohled na nového papeže jasně napoví, jakým směrem se bude církev ubírat.
Když se papež František v roce 2013 objevil na balkoně baziliky svatého Petra, na sobě měl jednoduché celobílé roucho a chyběl mu červený plášť, do kterého se tradičně nově zvolení papežové oblékali.
Foto: Alessia Pierdomenico, Shutterstock.com
Papež František stejně jako předtím Jan Pavel II. preferoval bílý oděv, zvolil ho už těsně po svém zvolení a zůstával mu věrný i v dalších letech.
„Ještě než řekl jediné slovo, už lidé začali být nervózní, konzervativci začali být nervózní, že nebude respektovat tradici,“ popsal pro stanici CBS News vatikánský zpravodaj Francis X. Rocca kontroverze, které František odstartoval.
Volbou oděvu, stejně jako výběrem jména, dal ihned na srozuměnou, že jeho papežství bude provázet důraz na jednoduchost a skromnost.
„Pokud nový papež nebude oblečen celý v bílém, jako byl František, ponese to hluboké poselství,“ myslí si církevní historik Miles Pattenden, který působí mimo jiné na Oxfordské univerzitě v Británii. „Byl bych velmi překvapený, kdyby se vrátil ke staromódnímu obleku, který nosil Benedikt XVI.,“ dodává pro Seznam Zprávy.
Foto: Frippitaun, Shutterstock.com
Benedikt XVI. na rozdíl od Františka nebo Jana Pavla II. byl často viděn v jiných barvách než čistě bílé. Bohatější roucho si vybral i v den svého zvolení v roce 2005 (snímek z prosince 2007).
Nově zvolený papež se následně představí pod jménem, kterým bude od té doby znám, a pronese krátkou řeč a modlitbu, které budou taktéž indikátorem jeho dalšího směřování.
17:27
Čekání na bílý kouř
Venku na náměstí svatého Petra čekají na informaci o zvolení papeže jako tradičně davy věřících. Sledují komín nad Sixtinskou kaplí a zajímá je, jaký kouř se nad ní objeví. Je to jediná informace o průběhu volby, kterou veřejnost má. Uvnitř jsou pro tuto příležitost umístěna dvoje kamna.
V jedněch se kvůli zachování utajení spálí volební lístky. Ve druhých potom hoří chemická směs, která vyvolá kouř - černý v případě nezvolení, bílý, pokud se papeže podaří vybrat.
Bílý kouř je znamením, že věřící mají novou hlavu své církve. Aby nedošlo k omylu, dým doprovází svatopetrské zvony.
Kouř se ale nad Sixtinskou kaplí objevuje až ve chvíli, kdy nový papež potvrdí, že přijímá zvolení, vybere si nové jméno, vyplní úřední dokumenty a vrátí se z malé sakristie za stěnou Posledního soudu v Sixtinské kapli, kde dostane krátce prostor rozjímat o své budoucnosti. Tomuto místu se italsky přezdívá „sala delle lacrime“ neboli „místnost slz“, jelikož papeže mnohdy po zvolení přemohou emoce.
Foto: René Matouš, Seznam Zprávy
Bílý a černý kouř.
16:50
Vážní kandidáti na papeže
Konkláve je nepředvídatelný proces. Média i sázkové kanceláře přesto zmiňují různé kandidáty. Vůbec nejčastěji se mluví o vatikánském státním sekretáři (ministru zahraničí) Pietru Parolinovi a filipínském kardinálovi Luisi Antoniovi Taglem. Mezi „top uchazeči“ se objevuje možná i přes 20 jmen. Tady jsou některá z nich:
Pietro Parolin (70 let, Itálie)
Foto: Marco Iacobucci Epp, Shutterstock.com
Pietro Parolin.
Italský kardinál Parolin je považován za kompromisního kandidáta. Pravděpodobnost jeho zvolení papežem je podle sázkových kanceláří přes 30 procent. Většinu života působil jako církevní diplomat a od roku 2013, kdy byl zvolen papež František, zastával vlivnou funkci státního sekretáře papeže; byl tak druhým nejvýše postaveným vatikánským činitelem.
V roce 2009 ho papež Benedikt XVI. jmenoval velvyslancem Vatikánu ve Venezuele. V minulosti kritizoval pokusy umožnit kněžím v Německu symbolicky žehnat párům stejného pohlaví. Do vatikánských diplomatických služeb vstoupil pouhé tři roky po svém kněžském svěcení v roce 1980.
Luis Antonio Tagle (67, Filipíny)
Foto: Marco Iacobucci Epp, Shutterstock.com
Luis Antonio Tagle.
Filipínský kardinál je často nazýván „asijským Františkem“ kvůli podobným názorům a postojům. I pravděpodobnost jeho zvolení papežem je podle sázkových kanceláří zhruba 30 procent. V případě zvolení by byl prvním pontifikem z východní Asie.
Od svého vysvěcení na kněze v roce 1982 má za sebou desítky let pastoračních zkušeností. Poté získal administrativní zkušenosti, nejprve jako biskup v Imusu a poté jako arcibiskup v Manile. Papež Benedikt XVI. ho v roce 2012 jmenoval kardinálem.
V letech 2015-2022 byl nejvyšším představitelem Caritas Internationalis, konfederace více než 160 katolických organizací, které poskytují pomoc, sociální služby a rozvoj po celém světě. V roce 2022 papež František propustil celé její vedení po obviněních ze šikany a ponižování zaměstnanců.