Článek
Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu poprvé od listopadu minulého roku mluvili prostřednictvím videohovoru. Témat měly hlavy států k řešení mnoho, vzhledem k aktuálnímu vývoji na východě Evropy však svět čeká zejména na výsledky debaty o válce na Ukrajině.
První střípky přinesla čínská státní média, podle kterých čínský lídr Bidenovi řekl, že konflikt, jako je ten na Ukrajině, není v ničím zájmu. „Vztahy mezi státy nemohou přejít do fáze vojenské konfrontace. Konflikt a konfrontace nejsou v zájmu nikoho. Mír a bezpečnost jsou nejcennějšími poklady mezinárodního společenství,“ citovala čínská státní televize CCTV Si Ťin-pchinga.
Čínský lídr měl dále uvést, že jeho země a USA mají odpovědnost za zajištění světového míru. „Ukrajinská krize“ je podle prezidenta něco, co Čína vidět nechce.
O několik hodin později přišel s vlastním vyjádřením i Bílý dům. Prezident Biden podle oficiálního prohlášení nastínil Si Ťin-pchingovi jak názor Spojených států na probíhající krizi, tak i názory jeho spojenců a partnerů. V rozhovoru navíc přiblížil důsledky, se kterými se Čína bude muset potýkat, pokud se Rusku rozhodne v jeho agresi pomoci.
O tom, jaké přesně tyto důsledky budou, se však Bílý dům nezmiňuje. Biden měl nicméně před svým čínským protějškem zdůraznit svou podporu diplomatickému řešení situace a obě strany se shodly na tom, že zachovají otevřené své komunikační linky.
President Biden spoke today with President Xi Jinping of the People’s Republic of China about Russia’s unprovoked invasion of Ukraine. pic.twitter.com/SnpgobFiPz
— The White House (@WhiteHouse) March 18, 2022
Ačkoliv Západ i řada dalších zemí napříč světem ruskou agresi odsoudily, Čína tak dosud neučinila. Američané se navíc obávají, že chce Rusku poskytnout ekonomickou a možná i vojenskou pomoc. Podle dřívějších slov amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena měl Joe Biden dát Si Ťin-pchingovi najevo, že se pomoc Rusku neobejde bez následků.
Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin symbolicky uzavřeli partnerství krátce před začátkem ruské invaze na Ukrajinu – na začátku února při zimních olympijských hrách v Pekingu. Ve společném prohlášení tehdy lídři uvedli, že „přátelství mezi těmito dvěma státy nezná hranic“. Své politické systémy v něm pak definovali jako „skutečné demokracie“.
Od té doby se staví Čína v otázce ruské invaze na stranu Kremlu, byť v mnoha případech spíše opatrně. Podle kremelských not například její úřady odmítají o konfliktu referovat jako o „válce“ a z napětí v Evropě viní Spojené státy a Severoatlantickou alianci. Zároveň ale Peking vyjádřil podporu suverenitě Ukrajiny.
Hovor mezi hlavami států začal ve 14:03 našeho času a skončil o hodinu a padesát minut později.
Proč byl hovor důležitý?
- Přišel v kritickém okamžiku rusko-ukrajinské války
- Podle amerických představitelů Čína zvažuje, zda poskytne vojenskou nebo finanční pomoc Rusku a jeho invazi na Ukrajinu. Pokud se Čína pro pomoc rozhodne, mohly by se na další desetiletí utlumit její vztahy se Západem.
- Čína by Rusku mohla poskytnout širokou škálu podpory
- Američtí představitelé nevěří, že by Čína byla Rusku ochotna poskytnout větší vojenské vybavení, jako jsou tanky nebo tryskáče. Pravděpodobnější má být scénář, podle kterého Čína - pokud se tak rozhodne - pošle Rusku menší položky jako jídlo, munici, náhradní díly nebo sledovací zařízení.
- Čína by také mohla pomoci Rusku finanční podporou zmírnit dopady západních sankcí, zcela otupit je však nejspíše nedokáže. Jejich terčem by se v takovém případě ale mohl stát i samotný Peking.
- USA musí zvládnout „chladnokrevné“ partnerství
- Ještě před tím, než Rusko napadlo Ukrajinu, američtí představitelé ostražitě sledovali, jak se ruský vůdce Vladimir Putin a Si Ťin-pching sbližují. Ředitel CIA William Burns pak minulý týden uvedl, že partnerství mezi lídry vychází z „mnoha velmi chladnokrevných důvodů“.
- Dívají se i američtí spojenci v Asii
- Ruská invaze zneklidnila celý svět. Ostražitý je nyní například i Tchaj-wan, samosprávný ostrov nárokovaný Čínou. Peking nedávno znásobil vojenské lety blízko ostrova a varoval před americkou podporou.
Zdroj: CNN