Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bangladéšský nejvyšší soud zrušil většinu kvót na pracovní místa ve státní správě, které vyvolaly rozsáhlé studentské protesty, při nichž bylo podle místních médií zabito více než sto lidí.
Soud se zabýval odvoláním proti rozhodnutí soudu nižší instance, které minulý měsíc tyto kvóty obnovilo. Tento rozsudek soud prohlásil za neplatný. Stanice Al-Džazíra citovala generálního prokurátora jihoasijské země: „Nejvyšší soud řekl, že verdikt vrchního soudu byl nezákonný.“
Systém kvót však nebyl zrušen úplně, nýbrž pouze omezen - pět procent pracovních míst ve státní správě nadále zůstane vyhrazeno pro děti veteránů války za nezávislost na Pákistánu (od 26. března do 16. prosince 1971) a dvě procenta pro ostatní kategorie.
Tento podíl je však zlomkový proti současnému stavu, který počítá s rezervací 30 procent míst pro rodinné příslušníky těchto veteránů. To bylo v kombinaci s alarmující nezaměstnaností pro studenty nepřijatelné. Z celkového počtu 170 milionů obyvatel země téměř 32 milionů mladých nepracuje nebo nestuduje.
Vláda premiérky Šajch Hasíny Vadžídové zrušila systém kvót v roce 2018, ale soud nižší instance jej minulý měsíc obnovil, což vyvolalo smrtící protesty a zajištění vládního zásahu, včetně uzavření vysokých škol, vypnutí internetového připojení nebo zákazu vycházení zavedeného v sobotu.
Počet obětí, které si střety studentů s bezpečnostními složkami vyžádaly, činí podle agentury Reuters nejméně 110, AFP píše o počtu 115. Studenti na druhé straně zapalovali vládní budovy nebo třeba budovu televize. Při zásahu proti nim se údajně zranilo na tři sta policistů.