Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko začalo ofenzivu v Sumské a Charkovské oblasti na severu Ukrajiny, neustále se pokouší prorazit i na Donbase a dalších úsecích fronty. Ukrajinské obranné linie jsou ale nyní pevné a Ukrajinci mají čím střílet.
Dříve ruské ministerstvo obrany pravidelně zveřejňovalo triumfální oznámení o dobytí každé malé vesnice, i když je dávno zničená a opuštěná civilisty, ale v posledních týdnech tato hlášení ustala.
Ukrajincům se naopak podařilo získat zpět území u města Pokrovsk, jehož pád do ruských rukou mnozí vojenští analytici předpovídali už na začátku roku.
Kyjev má nyní dostatek dělostřeleckých granátů a dlouhodobě se Moskvě vyrovná v nasazení a efektivitě dronů. Vrchní velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj minulý týden prohlásil, že jeden odpálený ukrajinský granát nyní připadá na dva ruské. V minulosti už byl poměr i jeden ku deseti.
Generál bahno
Na severovýchodní Ukrajině s postupujícím jarem odeznívá jev, známý jako rasputica. Když taje sníh a led, terén je extrémně rozbahněný a v blátě nebo stojaté vodě složitě manévruje těžká technika (rasputici se také přezdívá s nadsázkou generál bahno). Lze proto očekávat, že ruské útoky a pokusy prorazit ukrajinskou obranu zesílí.
„Je to různé na různých úsecích fronty. Během tří let, když jsem akumulovali arzenál v jednom místě nebo když jsme úspěšně zasáhli nepřátelské sklady a zásoby, byly i situace, když jsme ruskou převahu vyrovnali,“ řekl Seznam Zprávám důstojník ukrajinské armády ve výslužbě Oleksij Melnyk, který v ukrajinských médiích často analyzuje situaci na bojišti.
„Dělostřelecká technika a munice západní výroby, se kterou také bojujeme, má vyšší kvalitu než ruská. Pro nás je klíčové zasahovat přesně ruské dělostřelecké pozice, abychom snižovali jejich převahu,“ vysvětlil.
Poradce české vlády pro národní bezpečnost a jeden z architektů české muniční iniciativy na pomoc Ukrajině Tomáš Pojar ve středečním pořadu Interview ČT uvedl, že i on má informace o nynější dobré situaci ukrajinských obránců, co se týká zásob zbraní a munice.
„Určitě ale přijdou další ruské ofenzivy, ale nebudou o tolik masivnější než v posledních měsících. Ruská strana může daleko více cílit na civilní cíle, protože bojuje barbarským způsobem. (…) Moskva pořád doufá, že ještě dobyde další ukrajinská území,“ podotkl.
Zákopová bitva
Zatímco na zemi Rusové od začátku roku příliš nepostoupili, o to více bombardují obytné čtvrti ukrajinských měst. Drony a balistické rakety zasáhly jen za posledních deset dnů Kryvyj Rih, Dnipro, Sumy, Oděsu nebo Pokrovsk. Obětí z řad civilistů jsou desítky.
Server RBK Ukrajina s odvoláním na své zdroje informuje o tvrdých bojích v Serebrjanském lese. Toto místo o rozloze zhruba deset hektarů se nachází nedaleko města Kreminna a zákopová bitva ve stylu první světové války se tam odehrává od léta 2022. Rusům se nepodařilo přes les přejít, ale znovu a znovu to zkoušejí.
Autorovi tohoto textu popsal své zkušenosti ze Serebrjanského lesa český dobrovolník, který bojuje za Ukrajinu, ale nepřeje si zveřejnit své jméno, přezdívku či volací znak.
„Stojíme s Rusy 200 metrů od sebe, mezi námi jsou miny a ostnaté dráty. Rusové bloudí po lese a několikrát se stalo, že přišli na naše pozice, protože se ztratili a nevěděli, kde jsou. My máme systém, jak se orientovat a jak najít někoho, kdo se ztratil, a zatím se nestalo, že by někdo z našich omylem přišel k Rusům,“ vylíčil.
„Jednou jsem byl v situaci, kdy naši pozici Rusové ostřelovali z tanků na svahu od deseti večer do sedmi ráno, každých dvacet minut. Dlouho jsem čekal na místě s jedním kolegou, vedle nás ležela těla tří mrtvých Rusů a kolem mnoho nevybuchlé munice. Byla měkká země a všude strašně bahna, začátek jara. Dodneška nechápu, jak jsem přežil. Tehdy jsem si fakt říkal, že je konec,“ podělil se o vlastní zkušenost.