Hlavní obsah

Komentář: Ruce pryč od AI, je třeba říct politikům

Miloš Čermák
Novinář, spolupracovník Seznam Zpráv
Foto: Shutterstock.com

Elon Musk prezentuje nový jazykový model Grok 3 jako „anti-woke“. Ilustrační fotografie.

Jestli se náš vztah k AI zpolitizuje, bude to to nejhorší, co se může stát. Protože víme, že když se touhle cestou vydáme, tak už žádná jiná zpátky nevede.

Článek

Elon Musk nám to zase zkomplikoval. Poté, co jsme ho obdivovali jako technologického vizionáře a génia (jakkoli s chováním dítěte), jsme si museli zvyknout na myšlenku, že je nikým a ničím nekontrolovatelný psychopat, ovlivňující ovšem dějiny.

A teď je tu další problém: Jeho společnost xAI představila v pondělí velký jazykový model Grok 3, který je v tuto chvíli asi nejlepším AI nástrojem, který je k dispozici. Ano, platí to ve chvíli, kdy tohle píšu, a nedá se vyloučit, že když to vy čtete, představila už OpenAI rovněž očekávaný model GPT-4.5 a ten je zase o kousek lepší.

Ale ono je to jedno, na úprk směrem dopředu, rozumějme k výkonnějším a působivějším nástrojům AI, jsme si rovněž už zvykli. Musk ovšem do konkurenčního boje laboratoří AI vnáší něco jiného. Totiž politiku. To když svůj nový AI model prezentuje jako „anti-woke“ alternativu k existujícím systémům. A může to mít oboustranně nepříjemné konsekvence.

Paradoxně přitom Grok 3 představuje skutečný technologický průlom. Jeho schopnosti v oblasti matematického uvažování a vědeckého řešení problémů jsou působivé. Výkonnostní parametry hovoří jasně: lepší matematické uvažování, přesnější vědecké analýzy, efektivnější programování. To vše díky masivním investicím do výpočetního výkonu a inovativním přístupům k učení AI.

Právě testování Groku 3 ukazuje, že realita je složitější než Muskova rétorika. Model často poskytuje vyváženější odpovědi, než by se dalo očekávat z tweetů či vyjádření šéfa xAI. Skoro jako kdyby se AI sama bránila pokusům o ideologickou manipulaci. Což nás přivádí k zásadní otázce: Můžeme si dovolit nechat vývoj umělé inteligence zatáhnout do kulturních válek?

Háček je v tom, že nemůžeme Muska jednoduše odmítnout. Jeho společnost xAI je jednou ze zhruba pěti firem světa, které dělají věci posouvající hranice možného. Ano, můžeme si „zmatek v hlavě“ léčit tím, že si budeme představovat, že jsou dva Elonové Muskové. Vizionář a šílenec. To je ale jednak bláznivé a jednak to není úplně pravda. Musk-ideolog a Musk-byznysmen nejsou dva lidé. Spíš taková literární postava ve stylu doktora Jekylla a pana Hydea.

Jestli se náš vztah k AI zpolitizuje, bude to to nejhorší, co se může stát. Protože víme, že když se touhle cestou vydáme, tak už žádná jiná zpátky nevede. Podívejme se třeba na debaty o klimatu nebo relativně nedávné spory o rouškách či vakcínách. To jsou témata, o kterých se dnes už veřejně nedá věcně vést diskuze. Prostě nedá.

Evropa má přitom našlápnuto k tomu, vývoj a výzkum AI brzdit. Což je legitimní postoj, pokud bude vycházet z faktů a racionální vědecké debaty. Když se před necelými dvěma lety konal první AI summit v Londýně, měl ještě v názvu právě slovo bezpečnost. A svět včetně Ameriky uznával, že je to důležitý protipól výzkumu.

Jinými slovy, že Amerika (a dnes víme, že úspěšně i Čína) bude učit algoritmy přemýšlet a psát a Evropa zase bude vědět, jak vyhodnocovat potenciální rizika a nebezpečí. Mně osobně se to nelíbilo a byl bych radši, kdyby špičkový výzkum měl i evropskou adresu. Ale chápal jsem, že nemůžeme chtít všechno.

Summit konající se minulý týden v Paříži se konal už v úplně jiné náladě. A opět, důvodem nebyly žádné vědecké nebo aspoň věcné argumenty, ale politika. Projev zde přednesl viceprezident J. D. Vance. A nikoli, nebyl to TEN projev, ve kterém dával lekce evropským politikům. Ten zazněl v Mnichově a na rozdíl od něj byl ten pařížský celkem chytrý i podnětný.

Avšak zároveň ukázal, jak se dnešní americká administrativa a s ní i poslušné technologické elity ze Silicon Valley dívají na evropské regulace: jako na další projev naší slabosti. A to není dobře.

V mnoha oborech je vědecký pokrok spojen s pečlivým zvažováním rizik a benefitů. A zároveň víme, že tendencí druhu homo sapiens je spíše ta rizika podceňovat a nevidět. Protože nás dopředu žene touha poznávat a objevovat a ta je prostě silnější než strach z toho, že objevíme něco hrozného.

Z tohoto pohledu drží Evropa trochu horší karty. Ale to nevadí, nechme si skeptičtější pozici, ale zároveň se nedejme zatlačit do defenzivy jen proto, že ty druhé karty mají v ruce lidé, kteří nás iritují a připadají nám nebezpeční.

Protože je to i Grok 3 (a bude to GPT-4.5 a Claude 4), kdo nám navzdory ideologickému balastu ukazují, že jsme na prahu něčeho velkého. Politické bitvy jsou proti tomu jen rozmary historického počasí. A dost pravděpodobně nám s odstupem času budou připadat legrační a snad i nedůležité. Na rozdíl od technologické disrupce, na jejímž prahu dnes bezpochyby stojíme.

Evropa by neměla přešlapovat a už vůbec ne couvat zpátky.

Doporučované