Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Zlatý věk Ameriky začíná právě teď,“ oznámil Donald Trump při inauguraci. Ke sporným otázkám svého hospodářského programu se však nevyjádřil takřka vůbec. Ekonomická veřejnost například s napětím očekávala, že mezi dekrety, podepsanými hned po složení prezidentského slibu, nebude chybět vyhlášení dovozních cel. Mexičané a Kanaďané se už připravovali na cla ve výši 25 procent, Číňané mohli čekat 60 procent, ostatní deset procent. Nakonec se svět dozvěděl, že cla sice budou, ale až od prvního února. Agentura Bloomberg zároveň zveřejnila spekulaci, podle níž se dovozní poplatky zavedou postupně a zvyšovat se budou o dvě až pět procent měsíčně.
Odkladem rozhodnutí o clech se zároveň oživily úvahy, jestli si Trump vůbec může cla dovolit vzhledem k tomu, že se tím zvýší inflace. Kvůli prudkému zdražení za vlády jeho předchůdce Joea Bidena získal Trump rozhodující část voličů, zvláště muže z hispánské a afroamerické komunity, kterým v projevu výslovně poděkoval.
Trumpova inaugurace jednoznačně nerozhodla ani spor o pracovní víza, který se rozpoutal dokonce mezi jeho příznivci. Nastupující prezident využil v kampani argumenty populistického hnutí MAGA, podle kterého je třeba chránit pracovní místa pro rodilé Američany. Po volbách se ovšem nechal přemluvit Elonem Muskem a dalšími miliardáři. Sice zastaví nelegální migraci, ale připustí příliv kvalifikovaných pracovních sil využívajících dočasná víza H-1B, která přitom ve svém minulém volebním období zrušil (za Bidena byla zase obnovena).
Mluvčího MAGA Steva Bannona to rozezlilo do té míry, že Muska a jeho spojence označil ve Financial Times za technofeudály a „broligarchy“, tedy úzkou skupinu oligarchů rozhodujících v bratrském souručenství o všem důležitém. Při inauguraci byla broligarchům přidělena čestná místa, a to vedlo ke komentářům, že se víza H-1B budou používat i nadále, nejspíš ale v omezené podobě.
Spor technomiliardářů a populistů MAGA se může rozhořet ještě víc, až Trump zveřejní plánované daňové škrty. Pokud dá opět přednost velkým podnikům před klienty populistů, tedy běžnými zaměstnanci, může se dosud jednotný šik trumpovců úplně rozpadnout. O nové daňové legislativě se však dosud nemluví.
Ekonomové se z inauguračního projevu nedozvěděli nic ani o tom, jak Trump splní další slib, tedy jak sníží kurz dolaru, aby podpořil vývoz průmyslových výrobků do ciziny. Dolar je v této chvíli stabilní, a pokud Trump uskuteční své sliby, které vedle dovozních cel zahrnují rychlejší růst ekonomiky než ve zbytku světa, může jedině posílit.
Seznam pochybností o ekonomickém programu druhé Trumpovy vlády, které inaugurační projev nerozptýlil, by mohl být ještě delší. Není divu, jak na stránkách Financial Times upozornil investor Mohamed El-Erian. Hluboký rozpor se totiž skrývá v samotných základech.
Trump se nevrátil do Bílého domu díky tomu, že Spojené státy procházejí ekonomickým „úpadkem“, o kterém tak často mluví. Amerika naopak v období po covidu zažila vzestup, například v uplynulých třech letech rostla tempem okolo tří procent HDP. Období prosperity však probíhá podle pravidel „K-ekonomiky“, která posiluje výhradně příjmy bohatší části společnosti, zatímco chudší lidé majetek i příjmy ztrácejí, v americkém případě vysokou inflací. Zanevřeli proto na Bidena i celou demokratickou administrativu, a teď očekávají, že nový prezident přerozdělí národní bohatství spravedlivějším způsobem.
Trump a jeho poradci by tedy mohli porozumět tomu, že se na globální scéně odehrává podobný příběh. Zatímco Amerika bohatne, Čína je nucena snižovat kurz své měny a kontinentální Evropa ani Velká Británie se nedokážou bránit nebezpečí stagflace (minimálnímu hospodářskému růstu při nadprůměrném růstu cen).
Snažit se v této chvíli cílenými kroky včetně celních bariér dál oslabit již tak slabé ekonomiky v zámoří, může v důsledku poškodit samotné Spojené státy. O tom svědčí jednoduchá připomínka, že dnes pochází ze zahraničí 41 procent příjmů největších amerických podniků, které sleduje burzovní index S&P 500. „Je těžké udržet dobrý dům, když se sousedství neustále zhoršuje,“ uvedl El-Erian.