Hlavní obsah

Komentář: Babiš je jako Trump. Není politik principů, ale příležitostí

Miloš Čermák
Novinář, spolupracovník Seznam Zpráv
Foto: Shutterstock.com

Prolomení všech předešlých rekordů ceny bitcoinu ukázalo, že trh přivítal zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu. Ilustrační fotografie.

Krypto je ideálním nástrojem pro populistickou politiku. Spojuje v sobě odpor k establishmentu, nedůvěru k tradičním institucím a touhu po zbohatnutí.

Článek

Až ve čtvrtek a v pátek v Praze proběhne konference Emergence, bude v Česku asi největší koncentrace velkých hráčů ze světa kryptoměn. Ti nejvýznamnější na ní budou mluvit – a ze 130 řečníků jsou jen tři Češi. Mezi nimi vyčnívá jedno neobvyklé jméno. Andrej Babiš.

Šéf české opozice, který – když se nestane něco neočekávaného – má ze současných politiků největší šanci být příštím českým premiérem, se představí i na své poměry v hodně neobvyklé roli. Připomeňme: Když vstupoval do politiky, udivoval novináře tím, že nepoužíval počítač a všechno si psal do papírových diářů.

A dnes chce být českým „krypto carem“? Do hlavy mu nevidíme a sám k tomu zatím moc neřekl. Takže než se dozvíme, o čem bude mluvit a jakého přijetí se mu od velmi exkluzivního publika dostane, můžeme si ukrátit čas vyprávěním jiného příběhu. Donalda Trumpa.

Když bývalý a zároveň budoucí americký prezident v roce 2019 prohlásil, že nemá rád bitcoin ani jiné kryptoměny, protože „nejsou skutečnými penězi“ a jejich hodnota je „založená na vzdušných zámcích“, málokdo tušil, že o pět let později bude stejný politik slibovat vytvoření státních rezerv bitcoinu a prohlašovat USA za budoucí „krypto supervelmoc“.

Jenže Trump není politik principů, ale příležitostí. A právě v tom je jeho genialita – dokáže perfektně vycítit, co jeho voliči chtějí slyšet, a pak jim to prodat v tom nejlákavějším balení.

Kryptoměny jsou vedle AI nejzajímavějším a zároveň potenciálně nejvíc disruptivním trendem současných technologií. Mají dobrou i temnou stránku. A blockchainové technologie, na kterých krypto funguje, může být cestou do digitálního pekla, ale i tím, co ve stále nepřehlednějším světě „zachrání“ lidskou identitu. Například tím, že s jistotou dokáže odlišit „živé“ lidi od AI nebo informace od dezinformací.

Krypto je zároveň ideálním nástrojem pro populistickou politiku. Spojuje v sobě odpor k establishmentu, nedůvěru k tradičním institucím a touhu po zbohatnutí. Ostatně to není nic nového, na těchto třech sloupech (někdo by řekl iluzích, ale to je věc úhlu pohledu) v podstatě vznikla dnešní silná a bohatá Amerika. Teď je to vše navíc zabalené do módního technologického hávu. Pro Trumpa dokonalá kombinace.

Není náhoda, že jeho konverze ke kryptoměnám přišla právě v době, kdy potřeboval oslovit nové voliče a donory. A není překvapivé, že současně s tím spustil vlastní krypto projekt World Liberty Financial. Trump vždycky dokázal spojit osobní byznys s politikou způsobem, který by u jiného politika vyvolal skandál, ale u něj je považován za součást jeho osobnosti.

Pozoruhodný je jeho plán na vytvoření „strategické národní rezervy bitcoinu“. Představa, že stát, který Trump obviňuje z nekompetentnosti v prakticky všech oblastech, by měl spravovat multimiliardové zásoby vysoce volatilní kryptoměny, je úsměvná.

Nebo není? Centrální banka by v takovém případě držela bitcoin, podobně jako dnes drží zlato. Jistě, bitcoin je výrazně víc volatilní. Jenže mimo jiné i proto, že není jasné, jak se k němu velké státy jako USA postaví. Jsou to spojené nádoby, a kdyby nastalo výše uvedené, cenu bitcoinu to může stabilizovat.

Zároveň asi platí, že to celé není součástí nějakého promyšleného a úkladného plánu. Trumpovi nejde o skutečnou podporu kryptoměn nebo decentralizovaných financí. Jde mu o vytvoření další zbraně v jeho arzenálu proti „deep state“ a tradičním finančním institucím. Bitcoin se stává nikoliv nástrojem finanční svobody, ale politickým nástrojem v rukou populisty.

Co na krypto komunita? Protože jde ve většině o vysoce inteligentní, vzdělané a mladé lidi, samozřejmě nepřestávají vidět, že Trump je populista, který je ochotný říkat a dělat cokoli. Ale zároveň je fakt, že předešlá Bidenova administrativa k nim byla vyloženě nepřátelská. Oponent mého nepřítele je tedy v prvním plánu přítel.

Nástup bitcoinu a prolomení všech předešlých rekordů jeho ceny ukazují, že trh Trumpovo zvolení přivítal a že je dnes politikem, který téhle branži prospívá. Politické komentáře i kritika liberálů jsou jen štěkáním psů na karavanu, jejíž cestu dál určuje trh.

Kryptosvět slyší: Nechali jste se napálit a odvedli jste pro Trumpa špinavou práci. Pro muže, který v minulosti nesčetněkrát ukázal, že nezná nic jako loajalitu k lidem či konzistenci v názorech. Jeho filozofií je použít a po „upotřebení“ zahodit.

Jenže tady možná populista narazil na potenciálně těžkého soupeře: Ve chvíli, kdy vznikne dostatečně silný a fungující alternativní finanční systém, bude na státu, konkrétních politicích i zájmu mocných jednotlivců zcela nezávislý. Státem kontrolovaný bitcoin je stejně nerealizovatelná fantasmagorie jako zeď na celé mexické hranici či vystěhování všech nelegálních přistěhovalců.

Kryptu a Trumpovi zatím spolupráce funguje. Ale je velmi předčasné říkat, kdo se bude smát naposled.

Doporučované