Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz K lovu narvala potřebují lovci absolutní ticho. A to až takové, že domorodá komunita ze Scoresbyho zálivu ve východním Grónsku zakazuje svým dětem házet oblázky do vody.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Snímek ze 17. srpna ukazuje tělo mrtvého tuleně, zabitého lovcem. Vyfoceno v studených vodách ve Scoresbyho zálivu.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Petera Arqe-Hammekenu naučil lovu narvalů jeho dědeček. Narvalové, středně velcí kytovci, kterým si kvůli extrémně protaženému levému špičáku horní čelisti nesprávně říká „mořský jednorožec“, bývali v těchto vodách hojní. Ale teď je jejich výskyt čím dál vzácnější. (Na snímku čištění zabitého tuleně, foceno 20. srpna u vesnice Ittoqqortoormiit.)
V tomto fjordu plném ledovců je ticho nezbytné pro lov opakovaně narušováno novými příchozími – turisty na výletních lodích, kteří spěchají spatřit inuitskou kulturu, než zmizí.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Na snímku opouštějí turisté vesnici Ittoqqortoormiit, jediné lidské sídlo v okruhu 500 kilometrů s přibližně 300 obyvateli. Turisté pokračují člunem dále na svou výletní loď „Ocean Adventurer“, která se plaví Scoresbyho zálivem. Vyfoceno 20. srpna.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Letos v létě dorazilo do vesnice Ittoqqortoormiit kolem 60 plavidel - od plachetnic po velké výletní lodě. Stalo se tak v jediném měsíci, kdy je lokalita bez ledu. (Na snímku arktičtí králíci poblíž grónské vesnice Ittoqqortoormiit, 17. srpna.)
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Zatímco někteří považují arktický cestovní ruch za prostředek oživení této vzdálené komunity, jiní se obávají, že naopak zásadně přispěje ke zkáze poslední přežívající inuitské lovecké společnosti.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz „Před týdnem byli v místě lovci, kteří se pokoušeli chytit narvaly. Ale bylo tam pár lodí, které do míst vplouvaly,“ popsal pro AFP Arqe-Hammeken, podle kterého výletní lodě plaší divokou zvěř.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz „Když přijdou do vesnice, je to v pořádku. Ale když přejíždí na loviště, není to dobré,“ dodal. Inuité loví ozubené kytovce harpunami a puškami podle přísných kvót, přičemž kdysi lukrativní vývoz klů narvalů je od roku 2004 zakázán.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz V rychle se oteplujících vodách Arktidy, kde teploty rostou až čtyřikrát rychleji, než je celosvětový průměr, jsou Inuité ohroženi na každém kroku.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Oteplování způsobuje slábnutí ledu. A na slabém ledu je pro lovce nemožné pronásledovat tuleně, jejichž maso je základní složkou místního jídelníčku. Oproti svým dědům se dnešní lovci musí vydávat hluboko do fjordu, aby tuleně našli.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Na pusté tundře nic neroste a nákladní lodě proplouvají ledovým fjordem jen jednou za rok. „Je proto důležité, abychom živiny získávali ze zvířat, která zde lovíme,“ řekla AFP Mette Pike Barselajsen.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz „Turismus rozhodně představuje hrozbu pro tradiční způsob lovu a rybolovu v Ittoqqortoormiit,“ řekla pro AFP geografka Marianna Leoni z finské univerzity v Oulu, která vesnici dobře zná.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz Turisté platí za plavby až 500 tisíc korun, přičemž téměř všechny peníze jdou zahraničním společnostem. Grónská vláda proto zavedla speciální daň, aby místní obyvatelé alespoň něco získali.
Foto: Olivier Morin / AFP, Profimedia.cz „S poplatkem nižším než sedm eur za turistu toho Inuité nedostávají na oplátku právě moc,“ domnívá se geografka Leoni.
Odkud fotografie pocházejí: