Článek
Vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou se v posledních měsících prohlubují. Důkazem je i zbrojní dohoda, kterou uzavřely.
Podle jihokorejské Národní zpravodajské služby uskutečnil Pchjongjang od loňského srpna deset zbrojních transferů. Odhaduje se, že Kremlu poslal milion nábojů. Jiné zprávy naznačují, že do Ruska (útočícího už téměř dva roky na Ukrajinu) putovaly i balistické rakety.
Díky tomu se nejizolovanější zemi světa letos poprvé od pandemie koronaviru podaří obnovit hospodářský růst, píše server Deutsche Welle.
„Ekonomika v posledních pěti letech klesá. Dohoda o dodávkách zbraní s Ruskem tak pomůže návratu k pozitivnímu růstu kolem jednoho procenta v roce 2024,“ řekla serveru Anwita Basuová z analytické společnosti Fitch Solutions. Jde ale o pouhý odhad, Pchjongjang údaje o své malé, centrálně plánované ekonomice nezveřejňuje.
Jak Rusko, tak KLDR popírají, že by k dodávkám zbraní došlo. Agentura Bloomberg nicméně tento týden odhadla, že KLDR bude mít z prodeje dělostřeleckých granátů do Ruska zisk nejméně miliardu dolarů. Balistické rakety, které si Moskva objednává, pak obvykle stojí několik milionů dolarů.
Na severokorejský režim byly v roce 2016 uvaleny sankce kvůli jadernému programu. To byla pro tamní ekonomiku rána, protože země přestala například vyvážet uhlí do Číny, což bylo pro KLDR stěžejní. Pandemie koronaviru potíže už jen prohloubila.
KLDR, kde žije 60 procent populace pod hranicí chudoby, původně dodávala zbraně a munici pouze vlastní armádě, časem si ale našla několik klíčových zákazníků i jinde ve světě. Například postsovětské země nebo země subsaharské Afriky. Většina dílů se dováží z jiných zemí, na které se vztahují přísné sankce, včetně Číny a Íránu.