Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kremlem nakoupené severokorejské balistické střely dopadají na Ukrajinu zřejmě již od konce loňského roku, první konkrétní důkazy přišly letos v lednu. Poprvé o této skutečnosti promluvili zástupci Rady Bílého domu pro národní bezpečnost (NSC), následně zprávy potvrdila i sama napadená země.
Britská stanice BBC nyní zprostředkovala informace od ukrajinské zbrojní inspektorky Krystyny Kimachukové, která zkoumala jednu z „neobvykle vypadajících raket“. Zbraň narazila 2. ledna letošního roku do budovy v Charkově. Kromě zjevných důkazů, že se skutečně jedná o zbraň severokorejské výroby - jako jsou některá písmena tamní abecedy nebo číslovka 112, v severokorejském kalendáři odpovídající roku 2023 - zjistila, že raketa byla přeplněná nejmodernější zahraniční technologií.
Většina elektronických součástek byla v posledních letech vyrobena v USA a Evropě. Byl tam dokonce i americký počítačový čip vyrobený teprve v březnu 2023. To znamená, že Severní Korea nelegálně získala důležité komponenty pro zbraně, propašovala je do země, sestavila raketu a tajně ji odeslala do Ruska, odkud ji pak dopravili na frontu a odpálili - a to všechno během několika měsíců.
„To je největší překvapení. Navzdory tomu, že je Severní Korea již téměř dvě desetiletí pod přísnými sankcemi, se jí stále daří získat vše, co potřebuje k výrobě svých zbraní, a to s mimořádnou rychlostí,“ citovala stanice Damiena Spleeterse, zástupce ředitele organizace Conflict Armament Research (CAR), která vyhledává zbraně použité ve válce, aby zjistila, jak byly vyrobeny.
Jak moc může Severní Korea pomoct Rusku?
Rusko-severokorejská spolupráce byla hlavním tématem rozhovoru Seznam Zpráv s analytikem Josephem Bermudezem z think tanku Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), který mimo jiné monitoruje dodávky severokorejských zbraní do Ruska ze satelitních snímků.
Jak je to možné?
Podle názoru Josepha Byrneho, odborníka na Severní Koreu z obranného think tanku Royal United Services Institute, Severokorejci usazení v zahraničí zakládají falešné společnosti v Hongkongu nebo jiných středoasijských zemích. Ty pak ve velkém nakupují západní spotřební zboží, které v dnešní době rovněž využívá velmi pokročilou formu čipů - elektroniku, auta, spotřebiče. Výrobky pak posílají do Severní Koreje, obvykle přes její hranice s Čínou. Pokud je falešná společnost odhalena a sankcionována, na jejím místě se rychle objeví další.
Sankce jsou již dlouho považovány za nedokonalý nástroj boje proti těmto sítím. Navíc aby měly naději na úspěch, musí být pravidelně aktualizovány a vymáhány celým světovým společenstvím. Rusko i Čína odmítají od roku 2017 uvalit na Severní Koreu nové sankce.
Nákupem zbraní Pchjongjangu nyní Moskva porušuje právě ty sankce, pro které kdysi jako člen Rady bezpečnosti OSN hlasovala.
„Jsme svědky toho, jak se sankce OSN proti Severní Koreji v reálném čase rozpadají, což Pchjongjangu dává velký prostor k oddechu,“ řekl BBC Byrne. I samotný vývoz zbraní má pro ekonomiku nejtvrdší světové diktatury značný přínos.
To vše má důsledky, které sahají daleko za hranice války na Ukrajině. „Skutečnými vítězi jsou Severokorejci,“ dodal Byrne. „Významným způsobem pomohli Rusům a získali tím spoustu pák.“
V březnu byla zdokumentována přeprava velkého množství ropy z Ruska do Severní Koreje, zatímco přes pozemní hranici obou zemí byly spatřeny železniční vagony naplněné pravděpodobně rýží a moukou.
Druhým směrem pak proudí zbraně. Kolik? Jihokorejská vláda nedávno zaznamenala, že Severní Korea odeslala do Ruska 6700 kontejnerů s municí, tvrdí, že zbrojní továrny v Pchjongjangu pracují na plné obrátky. Jeffrey Lewis, specialista na severokorejský arzenál z Middlebury Institute of International Studies, který tyto továrny zkoumal prostřednictvím satelitních snímků, odhaduje, že raket mohou vyrobit několik stovek ročně.
Značná část z nich pak způsobuje škody na Ukrajině. Tamní armáda tvrdí, že Rusko na její území vypálilo již desítky severokorejských raket. Zabily prý nejméně 24 lidí a více než 70 jich zranili.