Článek
Severní Korea pohrozila blíže nespecifikovanou odvetou poté, co vojenská letadla Spojených států v rámci cvičení přeletěla nad Jižní Koreou. Informovala o tom agentura AP.
Americké strategické bombardéry B-1B a další letouny v úterý provedly společné cvičení s jihokorejskými stíhačkami, aby podle Soulu ukázaly možnosti odstrašení proti severokorejskému jadernému programu. KLDR to však považuje za nácvik invaze a společné manévry odsoudila.
„Nedávné vojenské cvičení USA a Korejské republiky je otevřenou hrozbou pro bezpečnost našeho státu a vážnou provokací, která zvyšuje vojenské napětí v regionu na extrémně nebezpečnou úroveň,“ uvedl Pchjongjang.
Severní Korea odmítá přítomnost amerických letadlových lodí či jaderných ponorek v okolí poloostrova a kvůli přeletům amerických bombardérů často zkušebně odpaluje rakety.
Jižní Korea od čtvrtka na dva týdny zahajuje rozsáhlé letecké cvičení s americkými silami, kterého se podle webu zúčastní 90 stíhaček. AP poznamenala, že tyto manévry by mohly ještě více popudit Pchjongjang.
KLDR Jižní Koreu před vojenskou spoluprací s USA varovala i na začátku března, kdy do jihokorejského přístavu Pusan doplula tři americká plavidla včetně letadlové lodě s jaderným pohonem. Šlo o reakci na severokorejského vůdce Kim Čong-una, který na konci února dohlížel na zkušební odpálení strategické střely s plochou dráhou letu a který nařídil plnou připravenost k jadernému útoku.
KLDR v únoru odmítla plán na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Země naopak oznámila, že hodlá svůj jaderný arzenál dále posilovat, a to navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu takové kroky zakazují.