Článek
Severní Korea odpálila východně od svého území balistickou raketu dlouhého doletu. Střela, která letěla 74 minut, dopadla ve středu ráno nedaleko japonských vod. Zřejmě jde o test s dosud nejdelší dobou letu severokorejské rakety. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na japonské a jihokorejské úřady.
Podle jihokorejské armády střela uletěla přibližně 1000 kilometrů, než dopadla do moře, napsala stanice BBC.
Severní Korea naposledy testovala balistické rakety v polovině června – v reakci na společné cvičení USA a Jižní Koreje. Raketu dlouhého doletu testovala naposledy v dubnu, kdy odpálila mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), podotkla agentura AP.
K odpálení rakety přistoupil Pchjongjang den poté, co obvinil Spojené státy z toho, že jejich špionážní letadlo narušilo severokorejskou výlučnou ekonomickou zónu. Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong, která je považována za jeho možnou nástupkyni, pohrozila „šokujícími“ důsledky, pokud budou USA v průzkumu oblasti pokračovat, připomněla stanice CNN.
Washington tato obvinění odmítl s tím, že jeho vojenské hlídky jsou v souladu s mezinárodním právem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller v souvislosti s obviněními KLDR vyzval, aby se „zdržela akcí, které zvyšují napětí“, a „zapojila se do seriózní a trvalé diplomacie“.
Zvýšená jaderná aktivita v KLDR
Satelitní snímky ukazují zvýšenou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném středisku. Ta se zvýšila poté, co vůdce země Kim Čong-un nařídil rozšířit jaderný arzenál země, píše agentura Reuters.
Americký projekt monitorující dění v Severní Koreji 38 North své tvrzení zakládá na fotografiích ze 3. a 17. března, které naznačují, že experimentální lehkovodní reaktor (ELWR) ve výzkumném centru Jongbjon se blíží dokončení a přechodu do provozního stavu.
Napětí v oblasti umocňují pravidelné testy severokorejských raket. Jen loni jich KLDR odpálila rekordní počet, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Řadu testů provedla i letos.
Rada bezpečnosti OSN již dříve Severní Koreji zakázala provádět jaderné testy a testy balistických raket. Porušování těchto nařízení v uplynulých letech vyvolalo sérii sankcí vůči Pchjongjangu s cílem znemožnit financování jeho vojenských programů.
Spojené státy a Jižní Korea v reakci na několikanásobné odpálení raket Pchjongjangem a jeho oznámení, že posílí vývoj svých zbraní, letos zvýšily počet společných vojenských cvičení v oblasti. Američtí a jihokorejští představitelé rovněž již dříve varovali, že se KLDR může připravovat na první jaderný test od roku 2017.
Zástupci Jižní Koreje a Japonska se mají sejít na okraj současného summitu NATO v litevském Vilniusu, aby jednali o rostoucích hrozbách včetně té ze Severní Koreje.