Článek
Severní Korea uvedla, že její armáda brzy ráno místního času, v neděli večer SEČ, vypálila dvě taktické balistické střely. O střelách předtím informovaly jihokorejské i japonské úřady, napsala agentura Reuters.
KLDR už v sobotu testovala mezikontinentální balistickou raketu. Japonsko kvůli tomu dnes požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Jižní Korea uvalila sankce vůči čtyřem lidem a pěti subjektům.
Pchjongjang vypálil dvě střely velmi krátkého doletu, mířil na cíle vzdálené 395 kilometrů a 337 kilometrů, uvedla severokorejská agentura KCNA. Podle ní jsou střely schopné nést taktické jaderné hlavice, které mohou „ochromit“ nepřátelská letiště.
Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že KLDR okolo nedělních 23:00 SEČ vypálila dvě balistické rakety. Ty podle něj dosáhly výšky zhruba 100 a 50 kilometrů a před dopadem mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu urazily vzdálenost zhruba 350 až 400 kilometrů. Jihokorejská armáda zaznamenala rovněž dvě střely, které podle ní KLDR odpálila z města na západním pobřeží, severně od severokorejské metropole Pchjongjang.
Japonský premiér Fumio Kišida dnes uvedl, že kvůli dnešnímu incidentu požádal Radu bezpečnosti OSN o mimořádné jednání. Schůze byla podle japonských médií stanovena na dnešních 21:00 SEČ.
KLDR na vojenské přehlídce poslala světu varování
Severní Korea má za sebou široce očekávanou noční vojenskou přehlídku. Odborníci se shodují, že ukázala víc mezikontinentálních balistických střel než kdy předtím a že pravděpodobně vyvíjí raketu na tuhá paliva.
Několik hodin po odpálení raket jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Soul zavádí jednostranné sankce vůči čtyřem osobám a pěti subjektům napojeným na zbrojní programy Pchjongjangu. Podle diplomacie jde o dosud nejrychlejší reakci na provokace ze strany KLDR. Agentura AP podotkla, že podobné kroky jsou převážně symbolické, protože země spolu neudržují obchodní vztahy.
V souvislosti s odpálením střel nejsou hlášeny žádné škody na letadlech nebo plavidlech. Japonské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že bude dál shromažďovat a analyzovat informace, a to v úzké spolupráci se Spojenými státy. KLDR podle něj „ohrožuje mír a bezpečnost Japonska, regionu i mezinárodního společenství“.
Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dříve uvedla, že KLDR má uspokojivé raketové technologie a schopnosti. Pchjongjang podle ní také pečlivě zkoumá zvýšenou přítomnost amerických strategických sil v regionu. Slíbila protiopatření, pokud to bude nutné.
Dřívější zprávy o odpalech raket v KLDR
Severní Korea odpálila v polovině října balistickou střelu do moře u svého východního pobřeží. KLDR tím dále posiluje nevraživost vyvolanou nedávnou sérií zbrojních testů.
V sobotu Severní Korea podle vyjádření své tiskové agentury KCNA otestovala mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15. Střela vystoupala do výšky 5768 kilometrů a doletěla do vzdálenosti 989 kilometrů. Údaje z testu ukazují, že zbraň by teoreticky byla schopná dosáhnout pevninské části Spojených států, napsala agentura AP.
V pátek KLDR pohrozila „bezprecedentně“ tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a Spojené státy uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení. První cvičení by se měla uskutečnit tento týden a další by měla následovat v dalších týdnech a měsících.
Už v neděli ovšem USA a Jižní Korea uspořádaly v reakci na odpálení rakety Hwasong-15 cvičení letectva. Následně se uskutečnilo také společné cvičení letectva USA a Japonska, oznámilo ministerstvo obrany v Tokiu.