Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zvěstí o severokorejských vojácích v Rusku přibývá. Jakým způsobem je nakonec Moskva může využít?
Podle Bruce Bennetta, amerického experta na KLDR, se jako nejpravděpodobnější varianta jeví ta z pohledu Kyjeva a jeho spojenců vůbec nejhorší – nasazení k ofenzivním akcím klidně přímo na okupovaných územích.
Kim Čong-un podle něj bojuje o zachování dodávek peněz, jídla či technologií z Ruska a vedle toho jeho generálové nepochybně ocení i získání zkušeností z reálného bojiště 21. století.
Pokud ale vojáků na Ukrajinu bude posláno mnoho a ztráty budou velké, může se to podle analytika z think-tanku RAND zvrtnout.
„Vysoce postaveným rodinám samozřejmě nikdo neřekne, že jejich syn byl obětován na ruské frontě. Oni se to ale dozvědí a budou zuřit,“ míní Bennett.
Mluví se o různých scénářích, jak může nakonec vypadat zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Který je podle vás nejpravděpodobnější?
Myslím si, že Rusko doufá, že dostane dobře vycvičené severokorejské jednotky, které si povedou lépe než špatně vycvičení ruští vojáci, a pomohou Moskvě s prorážením ukrajinských obranných linií. Přesně k tomu je podle mě použije.
Tři scénáře
Vojáci ze Severní Koreje jsou už s největší pravděpodobností v Rusku, kde probíhá jejich výcvik a příprava na zapojení do války na Ukrajině. Kromě řady nyní již velmi otevřených a sebevědomě podávaných výroků ukrajinských, jihokorejských a amerických představitelů tomu nasvědčují i videa z ruských výcvikových center, kde je měly zachytit i satelitní snímky nedávno zveřejněné jihokorejskými zpravodajskými službami.
Proč je tohle podle vás pravděpodobnější, než že Severokorejci budou operovat jen na ruském území a jejich hlavní mise bude v Kurské oblasti?
Osobně si myslím, že poslání Severokorejců na obranu Kurské oblasti není pro Rusko politicky příhodné. Umíte si snad představit, že (ruský prezident Vladimir) Putin bude muset přiznat, že k vyřešení problému v Kursku musel použít Severokorejce?
Podle mě se o hodně víc hodí poslat je útočit na ukrajinské pozice. Ostatně když tak učiní, může se tím zvýšit šance, že se Ukrajinci budou muset stáhnout i z Kursku, aby zabránili průlomu ve vlastních řadách. Samozřejmě je to jen můj odhad a Putin může udělat cokoliv.
Další stále uvažovanou variantou je omezení působení Severokorejců jen na roli pozorovatelů, podpůrných činností v týlu či velmi omezeného zasahování do bojů s minimálním rizikem ztrát…
To už se ale nějakou dobu děje, takže to by nebyla žádná velká změna.
Jaké vojáky Kim Čong-un nejspíš pošle?
V KLDR existují tři skupiny lidí, můžeme říct kasty, rozdělené podle loajality vůči režimu – podporující, váhající a nepřátelští. Lidé spadající do nejnižší kasty dokonce ani při vojenském výcviku nedostanou do rukou zbraně. Váhající možná ano, ale určitě nebudou puštěni na zahraniční vojenskou misi. Kdyby se dostali na Ukrajinu, hodně jich může utéct. Je tedy jasné, že vysláni budou zástupci nejvyšší kasty, a myslím si, že hodně z nich bude pocházet z rodin severokorejských elit z Pchjongjangu.
Odkud je Kim vezme, zatím nelze říct. Dalo by se čekat, že půjde o jednotky z týlu, ale podle mě může klidně poslat i vojáky nasazené podél demilitarizovaného pásma. Má tam asi 15 až 20 divizí po zhruba deseti tisících vojácích. Pokud nějakou přesune, vůbec nic se nestane. Kim Čong-unovi reálně nehrozí žádná vnější hrozba.
Severokorejská armáda je velká. Znamená to, že může postrádat opravdu hodně vojáků, nebo je tam nějaký háček?
Severokorejská armáda má asi 1,2 milionu vojáků. Zatím se mluví o plánu poslat nějakých 12 tisíc, což představuje jediné procento. To opravdu není moc. Pokud má jít o speciální jednotky, kterých mělo už být posláno 1500, tak těch má podle dostupných informací KLDR 200 tisíc.
Jak už jsem řekl, Kim Čong-un se nemusí bát, že bude napaden. Jižní Korea nebo USA nic takového určitě neplánují, takže z tohoto hlediska nepředstavuje vyslání vojáků na Ukrajinu pro Pchjongjang riziko. Kim ale přesto riskuje, protože tímto proti sobě může obrátit severokorejské elity.
Bruce Bennett
Působí jako výzkumný pracovník amerického think-tanku RAND se zaměřením na bezpečnost v severovýchodní Asii. Věnuje se především KLDR. V minulosti pracoval i na americkém ministerstvu obrany a spolupracoval také s japonskou a jihokorejskou armádou.
Jak?
Jak už jsem naznačil, dá se očekávat, že do zahraničí budou moci být posláni jen vojáci spadající do jádra nejloajálnější kasty. Půjde tedy podle mě i o syny severokorejských elit z Pchjongjangu. Neočekávám přitom, že s nimi bude Rusko nakládat dobře. Ztráty budou vysoké.
Těmto vysoce postaveným rodinám samozřejmě nikdo neřekne, že jejich syn byl obětován na ruské frontě. Oni se to ale dozvědí a budou zuřit. Tohle se nedá utajit. Pokud z rodiny odjede syn na Ukrajinu a zemře tam, dříve nebo později se to rodina dozví.
Lidé si navíc často neuvědomují, jak moc je společnost v Severní Koreji orientována na rodinu. Stále to tak je, přestože se proti tomu režim snaží bojovat. Pokud ztratíte někoho z rodiny kvůli režimu, můžete ho hodně rychle přestat podporovat.
Pokud bych byl na místě USA nebo Jižní Koreje, už teď bych pracoval na posílání letáků a vzkazů do KDLR, které budou Severokorejce varovat, že se Kim Čong-un chystá obětovat jejich syny.
Kim Čong-un tedy vysláním vojáků riskuje zvýšení rizika vnitřní destabilizace. Přesto je ale zjevně posílá. Jsou možné zisky z prohloubení spolupráce vysoké?
Myslím si, že Kim Čong-un se dostává do velmi složité pozice. Mám podezření, že k uvolnění vojáků se odhodlal, protože mu začíná docházet munice, kterou by Rusku mohl posílat. Zároveň už si zvykl na peníze, potraviny a další podporu, které dělaly život v KLDR o něco lepší. A nejen on.
Víte, když je život v zemi hrozný, pak se o něco zlepší a potom má být znovu hrozný, není to dobré pro žádného diktátora. Rusko samozřejmě podporu neposílá z lásky ke Kimovi a něco za ni chce…
Myslíte si, že jednou z motivací pro rozhodnutí poslat vojáky může být i touha po získání reálných bojových zkušeností?
Ano. Jsem si jistý, že tohle si mohl Kim vyslechnout od vysoce postavených severokorejských generálů. Oni vědí, že například jihokorejská armáda má zkušenosti z války ve Vietnamu, kde na straně Jižního Vietnamu bojovalo přes 300 tisíc Jihokorejců.
Je jasné, že severokorejští generálové vidí na Ukrajině skvělou příležitost pro získání vlastních zkušeností z moderního bojiště. Myslím si, že si ale neuvědomují, jak velkými ztrátami budou tyto zkušenosti vykoupeny.
Dokážete si představit, že by Severní Korea mohla později začít posílat třeba i těžkou vojenskou techniku?
Pokud je pravda, že na Ukrajinu mají mířit severokorejské speciální jednotky, nedávalo by to smysl, protože tento druh jednotek s těžkou technikou neoperuje. Je možné, že v budoucnu budou vyslány i standardní oddíly motorizované nebo mechanizované pěchoty. Nemyslím si ale, že by Kreml stál o to, aby po bojišti jezdila vozidla se severokorejskými vlajkami. Většina severokorejské techniky je navíc velmi stará, takže by bylo vidět, že není ruská už jen podle jejího typu.
Samozřejmě tuto variantu nemůžeme zcela vyloučit, ale osobně si nemyslím, že dojde k posílání těžké techniky.
Jižní Korea prohlásila, že kvůli prohlubování spolupráce Severní Koreje s Ruskem zvažuje, že začne Ukrajině dodávat vojenský materiál. Věříte, že se to stane?
Jihokorejci byli dosud ve vztazích s Ruskem velmi opatrní. Teď říkají, že zvažují postupné kroky k řešení problému. Podle mě to znamená, že Soul nejprve soukromě jasně vzkáže Moskvě, že se mu nelíbí, jak Rusko podporuje KLDR v rozvoji zbraní, protože to přímo ohrožuje bezpečnost Jižní Koreje. Začít hrozit vojenskou podporou Ukrajiny je přitom jediná páka, jakou Jižní Korea na Rusko má.
To ale podle mě nebude stačit. Myslím si, že dříve nebo později Soul opravdu začne posílat Ukrajině munici a zbraně. Rusko jeho výhrůžky jinak nebude brát vážně.
Zmínil jste, že byste Jižní Koreji poradil, ať o posílání vojáků rozšíří v KLDR informace. Napadne vás ještě něco, co by Soul a jeho spojenci mohli udělat?
Kdybych seděl v jihokorejské nebo americké vládě, tak bych si chtěl být jistý, že mám připravené plány pro případ války. Už tak nestabilní severokorejský režim se totiž zřejmě stane ještě méně stabilním a mohlo by se stát, že Kim Čong-un začne být zoufalý nebo že režim rovnou zkolabuje. Tím nechci říct, že očekávám, že zaútočí. Říkám jen to, že nestabilita Severní Koreje představuje reálná rizika pro bezpečnost.