Článek
Severní Korea vyzvala svých zhruba 1,2 milionu vojáků, aby se sjednotili za vůdcem Kim Čong-unem a bránili ho vlastními životy. Informovala o tom agentura AP. Výzva zazněla u příležitosti oslav desátého výročí nástupu Kim Čong-una k moci, což bylo spojeno s převzetím funkce vrchního velitele severokorejské armády.
KLDR nyní pořádá klíčovou několikadenní politickou konferenci. Předpokládá se, že na ní činitelé budou probírat, jak se vypořádat s problémy, které přinesla pandemie, a s patovou situací, do níž se dostala diplomacie se Spojenými státy.
V dlouhém úvodníku hlavní severokorejský list Rodong Sinmun napsal, že se musejí severokorejští vojenští velitelé a vojáci stát „neproniknutelnou pevností a neprůstřelnou zdí oddaně chránící Kima vlastními životy“. List také vyzývá k vybudování modernější a vyspělejší armády, která poslouží jako „spolehlivý strážce našeho státu a lidu“.
Severní Korea už v minulých týdnech zveřejnila několik podobných propagandistických výzev, podle nichž se má lid v těchto nelehkých časech sjednotit pod Kimovým vedením. Někteří analytici uvádějí, že se Kim nyní potýká s nejtěžšími okamžiky své desetileté vlády, a to kvůli pandemii, sankcím OSN a vlastním chybám při vedení státního hospodářství.
Kim v pondělí zahájil plenární zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce (KSP), jehož cílem je vyhodnotit minulé projekty a stanovit strategie pro následující rok. O konkrétních bodech jednání zatím severokorejské státní sdělovací prostředky neinformovaly, uvedly jen, že Kim stanovil strategii rozvoje venkova a že účastníci zasedání jednali o rozpočtu a další agendě na příští rok.
Kimovy nejslavnější momenty:
Britské médium Daily Mail vyzdvihlo fakt, že na nově zveřejněných fotografiích vypadá dříve obtloustlý Kim Čong-un štíhlejší a upravenější než kdy dřív. Vládní úřady uvádějí, že Kim jí méně „pro dobro země“.
Dříve se v souvislosti s výrazným hubnutím spekulovalo o jeho zdravotním stavu, severokorejské agentury však trvají na tom, že je jejich vůdce v pořádku. Státní televize zmínila, že Kimův „vyhublý“ stav „láme srdce místních lidí“, a to i přesto, že mnozí z 25 milionů obyvatel Severní Koreje bojují s hladem a systémovým útlakem.
Tři generace rodiny Kimů vládnou Severní Koreji od roku 1948. Po smrti Kim Čong-ila otěže pevně převzal jeho syn a nástupce, Kim Čong-un. Nejvyšší velitel Korejské lidové armády je první a nejvyšší funkce, kterou dostal po smrti svého otce v roce 2011.
Náhlý nástup Kim Čong-una do čela nepředvídatelného, jaderně vyzbrojeného národa 17. prosince 2011 příliš nevypovídal o tom, jakým způsobem a jak dlouho bude zemi vládnout. Někteří analytici mladému muži předpovídali brzký politický konec – Kim si před nástupem nestihl získat náklonnost vnitřního kruhu vládnoucí Korejské strany práce a generálů milionové armády. Jiní věřili, že státní mašinerie Kima kvůli nezkušenosti pozře a země se propadne do bezprecedentní nejistoty.
Kim Jong Un continues to look slimmer than ever as he addresses officials on North Korea's 'next stage of victory' https://t.co/Q6N6WTbLrs
— Daily Mail Online (@MailOnline) December 29, 2021
Pouhé dva dny po Kimově jmenování Victor Cha, bývalý ředitel pro asijské záležitosti Bílého domu, napsal: „Ať se režim rozpadne v příštích několika týdnech, nebo v průběhu několika měsíců, nebude schopen po předčasné smrti svého vůdce Kim Čong-ila držet pohromadě.“
Nyní Kim, který zahajuje druhé desetiletí u moci, stojí v čele země poškozené mezinárodními sankcemi, přírodními katastrofami a pandemií covidu-19. Zejména s příchodem koronaviru na sebe Severní Korea upletla bič v podobě dobrovolného neprodyšného lockdownu, kterým si přihoršila víc než kteroukoliv mezinárodní sankcí.
Přesto všechno jsou předpovědi o kolapsu země stejně mimo, jak byly před deseti lety – navzdory současným potížím jen málo vnějších analytiků zpochybňuje Kimovu moc. Současný vůdce zastává řadu dalších významných funkcí, jako je generální tajemník Dělnické strany a předseda komise pro státní záležitosti.
Připomeňte si milníky Kimovy vlády: