Hlavní obsah

Když bude Trump volat do Evropy, tak Meloniové. Postaví se za zájmy celé EU?

Foto: Facebook Giorgii Meloniové

Donald Trump a Giorgia Meloniová na snímku z 5. ledna 2025. „Krásný večer,“ napsala k setkání italská premiérka.

Vliv italské premiérky zřejmě s nástupem nového amerického prezidenta posílí. Časem možná odhodí i masku umírněné političky, kterou si v posledních letech v EU nasazovala, odhaduje pro Seznam Zprávy italská politoložka.

Článek

Italská premiérka Giorgia Meloniová se spolu s nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa dostala v Evropě do výsostného postavení.

„Je zřejmé, že když Trump hledá člověka, kterému by v Evropě v případě potřeby zavolal, Meloniová je tou pravou,“ nastínil pro stanici ABC News politolog Franco Pavoncello z John Cabon Univeristy v Římě. „Kolem ní je v Evropě pustina,“ dodal.

Premiérka ostatně byla jediným evropským lídrem, který se objevil na Trumpově inauguraci. Krátce předtím navíc nastupujícího prezidenta navštívila v jeho soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Trump ji tehdy označil za „fantastickou ženu“ a pochválil ji za to, že „vzala Evropu útokem“.

Jak Italka „speciální vztah“ s názorově spřízněným lídrem využije, zůstává v tuto chvíli otázkou.

„Meloniová je stále radikální političkou,“ říká k tomu pro Seznam Zprávy politoložka Cecilia Sottilottaová z italské Università per Stranieri di Perugia. „Postoj, který byl v rámci Evropské unie vnímán jako umírněný, byl více než co jiného oportunistický, skutečně se nezměnila,“ podotýká.

Premiérka se na inauguraci objevila po boku prominentních krajně pravicových politiků, včetně argentinského prezidenta Javiera Mileie.

„Když potřebuje, umí být umírněná, teď k tomu ale nemá příliš motivaci,“ dodává Sottilottaová s odkazem na Trumpův nástup i možné změny, které se mohou odehrát na evropské úrovni, včetně triumfu Marine Le Penové ve Francii či krajně pravicové AfD v Německu.

Podle politoložky je možné, že Meloniová v reakci na to odhodí masku umírněné političky, kterou si v posledních letech na unijní úrovni nasazovala.

Po prvotním šoku, který její nástup před dvěma roky způsobil, si italská politička vybudovala na evropské úrovni pověst spolehlivé partnerky. Díky tomu, že se rozhodně postavila za napadenou Ukrajinu, si získala přízeň i těch, kteří ji do té doby kritizovali. Svou pozici ještě upevnila po červnových volbách do Evropského parlamentu a stala se prostředníkem mezi krajně pravicovou a konzervativní frakcí.

Po chaosu, který zavládl na německé, francouzské či kanadské politické scéně, se také v současné chvíli pyšní nejstabilnější vládou mezi klíčovými spojenci v rámci Evropy i G7.

Italské, nebo evropské zájmy?

„Trump si ji vybral pro její důvěryhodnost, spolehlivost a stabilitu naší vlády jako preferovaného partnera pro jednání v EU,“ řekl agentuře Reuters náměstek italského ministra zahraničí Edmonda Cirielliho s tím, že z Meloniových vazeb na Trumpa může těžit Itálie i celá Evropská unie.

Experti z Apeninského poloostrova jsou ovšem k tomu, že bude Meloniová „kopat“ za zájmy sedmadvacítky, skeptičtí.

„Myslet si, že bude dělat věci v evropském zájmu a bude Trumpovou našeptávačkou, je totálně naivní,“ tvrdí ředitelka italského think tanku Affari Internazionali Nathalie Tocciová. „Vždy bude instinktivně upřednostňovat národní zájmy před evropskými,“ myslí si.

Italská média píší, že se Meloniová bude snažit využít spojenectví s Trumpem k tomu, aby italské firmy, zejména výrobce potravin, uchránila před zvyšováním daní. Analytici ovšem upozorňují, že italská ekonomika je natolik provázaná s tou evropskou, že exkluzivní výhody by pro ni nebyly výhra.

„Myslet si, že cla mohou postihnout pouze Francii nebo Německo, aniž by nás poškodila, je iluze,“ uvedl pro Reuters ředitel Evropské rady pro zahraniční vztahy v Římě Arturo Varvelli.

Spojenectví s nevyzpytatelným Donaldem Trumpem, který opakuje mantru „Amerika na prvním místě“, nemusí Meloniové podle odborníků přinést kýžené výhody. „S Trumpem má možná dobré vztahy, ale vztah Itálie a USA je vztahem naprosté poslušnosti,“ říká Sottilottaová s tím, že jiné země mají tendenci se vůči Washingtonu více vymezovat.

Pokud bude v USA italská premiérka prosazovat čistě vlastní zájmy, hrozí navíc, že se izoluje od evropských partnerů, odhadují někteří zahraniční pozorovatelé.

Narušit vztahy mezi Meloniovou a zbytkem Unie by mohly i její vřelé vazby na amerického miliardáře Elona Muska, který v posledních týdnech popudil evropské lídry. Německého kancléře nazval hlupákem, britského premiéra navrhl uvěznit.

Zatímco oni i mnozí další se proti němu vymezili, Meloniová se nejbohatšího muže planety, jehož v minulosti označila za „génia“, zastala.

Podle politoložky Sottilottaové je ale situace na evropské úrovni nyní tak nestálá, že se Meloniová nemusí obávat o svůj vliv . „Je ve velmi dobré pozici. Nemyslím si, že může být izolována,“ uzavírá.

Doporučované