Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Počet případů asistovaných úmrtí v Kanadě každoročně roste, vyplývá z nejnovější výroční zprávy o využívání eutanazie. Zpráva poprvé zahrnovala údaje o etnickém původu lidí žádajících o eutanazii, píše BBC.
V roce 2023 se pro eutanazii rozhodlo přibližně 15 300 lidí, což představuje 4,7 procenta všech úmrtí v Kanadě za loňský rok, tedy už přibližně každou dvacátou smrt. Místní zákonodárci současně usilují o rozšíření přístupu k lékařsky asistované smrti pro osoby s duševními nemocemi do roku 2027.
Údaje zveřejněné organizací Health Canada ukazují, že míra eutanazie v Kanadě vzrostla v roce 2023 o téměř 16 procent. V předchozích letech zároveň průměrný nárůst činil dokonce kolem 31 procent.
Přibližně 96 procent loňských žadatelů o eutanazii mělo prognózu přirozené smrti. Zbývající čtyři procenta se k eutanazii rozhodla kvůli dlouhodobé chronické nemoci, nejčastěji rakovině. Průměrný věk žadatelů byl přibližně 77 let.
Spor o právo na eutanazii: „Nechci skončit v LDN na vozíku. Povolte mi to“
Poprvé se zpráva zaměřila i na údaje o rasovém a etnickém původu těch, kteří si asistovanou smrt zvolili. Asi 96 procent příjemců se identifikovalo jako běloši, kteří tvoří přibližně 70 procent populace Kanady. Druhou nejčastěji hlášenou etnickou skupinou byli východní Asiaté (1,8 procenta), kteří tvoří asi 5,7 procenta kanadské populace.
Nejvíce žádostí o eutanazii bylo v Quebecu – téměř 37 procent všech případů –, přestože v provincii žije pouze 22 procent kanadské populace. Vláda Quebecu proto zadala už před časem studii, která má zjistit, proč je míra eutanazie v této provincii tak vysoká.
Varovné případy
Kanada je jednou z mála zemí, které v posledním desetiletí zákon o eutanazii přijaly. Mezi ty další patří Austrálie, Nový Zéland, Španělsko a Rakousko.
Například britští poslanci koncem minulého měsíce hlasovali o přijetí podobného zákona, který dává smrtelně nemocným dospělým v Anglii a Walesu právo na asistovanou smrt. Zákon však bude v následujících měsících předmětem dalšího posuzování, než začne platit. Během debaty britských poslanců o legislativě někteří právě Kanadu zmiňovali jako varovný příklad s odkazem na nedostatek bezpečnostních opatření.
Stejně jako Spojené království i Kanada původně legalizovala eutanazii pouze pro ty, jejichž smrt byla „odůvodněně předvídatelná“. V roce 2021 však Kanada rozšířila přístup i pro osoby, které nemusí mít terminální diagnózu, ale chtějí ukončit svůj život kvůli chronickému, vysilujícímu stavu.
Zpráva zveřejněná v říjnu provincií Ontario se pak zaměřila na kontroverzní případy, kdy byla eutanazie povolena i osobám, jejichž přirozená smrt nebyla v dohledu. Kanadská média rovněž informovala o případech, kdy lidé s postižením zvažovali asistovanou smrt například kvůli nemožnosti najít odpovídající bydlení nebo nízkým invalidním dávkám.