Hlavní obsah

Musk fušuje do zahraniční politiky: Proč volá po uvěznění britského premiéra

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Současný labouristický premiér Keir Starmer byl v době vyšetřování případů šéfem anglické prokuratury.

Americký miliardář Elon Musk čím dál častěji komentuje dění uvnitř evropské politiky a vyjadřuje svou podporu tamním krajně pravicovým uskupením a politikům. V posledních dnech se zaměřil na kritiku počínání britské vlády.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Vězení pro Starmera,“ napsal v pondělí na adresu britského premiéra na sociální síti X její majitel Elon Musk, vlivný americký podnikatel a spojenec nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ostrým výrokem završil sérii příspěvků, v nichž kritizoval šéfa labouristů Keira Starmera za to, jak se postavil k případům sexuálního zneužívání dětí, které v minulosti otřásly Velkou Británií.

Ministerského předsedu, který byl v době, kdy se případy vyšetřovaly, šéfem státního zastupitelství, v nich obviňoval z toho, že se „podílel na znásilňování Británie“, protože dostatečně nestíhal gangy odpovědné za zneužívání dětí.

Musk se vůči Starmerovi vymezuje od jeho loňského nástupu do funkce a nejnověji ho vyzval, aby odstoupil a v Británii se mohly konat nové volby. Apeloval dokonce na krále Karla III., aby jednostranně rozpustil parlament – k něčemu takovému v zemi nedošlo téměř po dvě století, jak v té souvislosti podotkla stanice CNN.

Čím vysvětlovat Muskův zájem o záležitosti britské politiky? A o co v případech, které dodnes hýbou veřejnou debatou v Británii, vlastně šlo? Seznam Zprávy přinášejí odpovědi na základní otázky týkající se nejnovějšího kola sporu nejbohatšího muže planety a premiéra Spojeného království.

Čeho se případ týká?

Muskovu sérii kritických příspěvků odstartovalo rozhodnutí britské ministryně vnitra Jess Phillipsové nezabývat se na vládní úrovni případem zneužívání dětí, k němuž v minulosti došlo v anglickém Oldhamu. Ministryně odmítla žádost městské rady o zapojení do vyšetřování a vzkázala, že tamní orgány jej mají vést samy.

Rozhodnutí padlo už loni v říjnu, minulou středu na něj ale upozornila stanice GB News. Zpráva vyvolala nevoli ze strany opozičních konzervativců i protiimigrační strany Reform UK a vyústila ve volání po celostátním vyšetřování gangů, které za zločiny stojí.

Podobné případy se v minulosti odehrály v různých částech Anglie, například v Rotherhamu, Bristolu, Cornwallu či Derbyshire. Znásilňování a sexuálního zneužívání dětí se dopouštěly skupiny mužů převážně jihoasijského původu.

Konkrétně: Vyšetřování v Rotherhamu odhalilo zneužití zhruba 1400 dětí. Docházelo k němu po dobu 16 let a dopouštěli se ho převážně pachatelé pákistánského původu. Podle zprávy z roku 2014, kterou vypracovala bývalá předsedkyně vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v Anglii a Walesu Alexis Jayová, se někteří obyvatelé zdráhali uvádět etnický původ pachatelů, a to z obavy, že budou považováni za rasisty, přiblížil deník The Washington Post.

V Telfordu k případům zneužívání docházelo po dobu 40 let a oběťmi byla zhruba tisícovka dívek. I zde měla některá vyšetřování údajně blokovat „nervozita ohledně rasy“.

Zjištění zprávy a následné vyšetřování v Oldhamu se od té doby staly tématem, ke kterému se opakovaně vrací osobnosti britské pravicové politiky.

Co říká Musk a britská opozice?

Musk odpovědnost za výše popsané připsal Starmerovi, který podle něj selhal při stíhání gangů.

Na svém účtu na platformě X miliardář sdílel příspěvek anonymního krajně pravicového účtu Radio Genoa, který naznačuje, že pro Starmera byl důležitější boj s islamofobií než odsouzení vraha dětí. Odkazuje přitom na červencový útok nožem v Southportu, při němž zemřely tři dívky a vinu dezinformace na sítích připisovaly muslimskému přistěhovalci (úřady posléze oznámily, že podezřelým je rodák z Walesu – syn rodičů původem z Rwandy, který nemá s islámem nic společného).

Součástí postu je i video, ve kterém britský premiér vyjmenovává těžkosti, jimž muslimové v zemi čelí.

Posléze Musk navázal anketou, v níž se ptal, zda by Spojené státy „měly osvobodit lid Británie od jeho tyranské vlády“.

Podle miliardáře si Starmer i ministryně Phillipsová, kterou za to, že odmítla výzvu k celostátnímu vyšetřování skandálu v Oldhamu, nazval „apologetkou genocidy znásilnění“, „zaslouží být ve vězení“.

Vládní vyšetřování případu si podle Muska labouristé nepřejí, jelikož by „ukázalo, jak Starmer opakovaně ignoroval prosby velkého počtu malých dívek a jejich rodičů, aby si zajistil politickou podporu“.

Ke kritice se přidali zástupci strany Reform UK i britští konzervativci. Zástupce předsedy strany Reform UK Richard Tice obvinil Starmera z toho, že se snažil skandál záměrně ututlat kvůli obavám, že by mohl působit rasisticky.

Konzervativní lídryně Kemi Badenochová labouristy vyzvala, aby zahájili celonárodní vyšetřování skandálu. Vzkázala, že ačkoliv se v minulých letech konalo mnoho separátních vyšetřování po celé zemi, „nikdo z odpovědných činitelů nespojil souvislosti“.

Jak reagoval Starmer a labouristé?

Britský premiér vzkázal, že lidé o znásilňovacích ganzích „šíří lži a dezinformace“ a nezajímají se o oběti zneužívání, ale o sebe.

„Baví mě tah politiky, silná debata, kterou musíme vést. Ale ta musí být založena na faktech a pravdě, ne na lžích. Ne na těch, kteří tak zoufale touží po pozornosti, že jsou ochotni ponižovat sebe i svou zemi,“ řekl podle serveru Sky News.

Ačkoliv není pochyb, na koho svými slovy mířil, Muskovo jméno nezmínil. Zčásti proto, že podnikatel je součástí administrativy nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého si vláda v Londýně nechce znepřátelit.

Vymezil se také proti opozičním konzervativcům i Reform UK. Toryové podle Starmera „skočili na lep“ a opakují slova krajní pravice, přitom sami za 14 let, kdy byli u moci, nepřispěli k vyřešení případu.

Ministr zdravotnictví Wes Streeting dříve Muskovy výpady proti Starmerovi a Phillipsové označil za „ostudné pomluvy“. „Je velmi snadné sednout si, ve spěchu něco vypálit a kliknout na tlačítko ‚odeslat‘, když lidé jako Keir Starmer a Jess Phillipsová mají za sebou těžkou práci a skutečně zavírají do vězení mlátiče manželek, násilníky a pedofily,“ uvedl pro stanici BBC.

Podle bývalé zdravotnické pracovnice Sary Rowbothamové, která shromáždila důkazy, jež vedly k uvěznění devíti pachatelů, Musk celou kauzu „zpolitizoval“ ve snaze napadnout Starmera, píše deník The Guardian. „Je to politický výpad, který nemá nic společného se ženami a dívkami, které byly opakovaně zneužívány,“ myslí si.

Za vládu se nepřímo postavila i Alexis Jayová, která se případy v minulosti zabývala. Ta v úterý vzkázala, že by se neměla zahajovat další vyšetřování, protože by to dále zdržovalo kroky vlády. Podle ní „čas na další vyšetřování již uplynul“.

V čem tkví Muskův zájem o britskou politiku?

Britští labouristé si lámou hlavu s tím, proč se Musk zaměřil právě na Starmera a jeho údajné selhání v případech znásilňovacích gangů.

Není to poprvé, co miliardář projevil zájem o dění v britské politice, a to hned několikrát. Ve čtvrtek vyzval k propuštění britského krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona, který byl nedávno odsouzen v souvislosti s výroky o migrantech.

V neděli pak vyzval předsedu britské protiimigrační strany Reform UK, aby odstoupil. „(Nigel) Farage na to nemá,“ napsal na síti X na adresu lídra, kterého ještě donedávna podporoval.

Musk čím dál častěji komentuje politiku v evropských zemích a vyjadřuje svou podporu krajně pravicovým uskupením a politikům, mezi nimi například německé protiimigrační straně Alternativa pro Německo.

Proti zásahům Elona Muska se v minulosti vymezila řada německých politiků, kteří jej obvinili z pokusu ovlivnit volby. Před vměšováním do záležitostí země jej dříve varoval také italský prezident Sergio Mattarella.

Ke kritice se v pondělí připojil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Kdo by si před deseti lety pomyslel, že majitel jedné z největších sociálních sítí na světě bude podporovat nové mezinárodní reakční hnutí a přímo zasahovat do voleb, a to i v Německu,“ vzkázal. Ačkoliv přímo nezmínil Muskovo jméno, není pochyb, o kom mluvil.

Doporučované