Článek
Katar má nástroje, aby začal vyvíjet tlak na palestinské hnutí Hamás a na propuštění izraelských rukojmích. Dnes to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci. Poukázal, že Katar Hamás financuje a hostí na svém území jeho špičky.
„Katar hostí vůdce Hamásu. Také financuje Hamás. Má tedy na Hamás páky,“ řekl dnes Netanjahu, podle kterého by toho arabský stát měl využít, aby vyvinul tlak na Hamás a dosáhl dohody o propuštění rukojmích držených po útoku ze 7. října. Izrael stejně jako Spojené státy či Evropská unie považuje Hamás za teroristickou organizaci.
Netanjahu také řekl, že nebere zpět „ani slovo“ z výstupu při setkání s rodinami rukojmích, ve kterém ostře kritizoval Katar. Vystoupení pak odvysílala izraelská média. Katar po odvysílání řekl, že je šokován výroky izraelského premiéra. K dnešnímu vystoupení se zatím nevyjádřil.
Katar je od začátku nynější války spolu s Egyptem a USA prostředníkem mezi Izraelem a Hamásem a pomohl dojednat příměří, během něhož koncem listopadu Hamás propustil část rukojmích výměnou za palestinské vězně. V Kataru dlouhodobě žijí vysoce postavení představitelé Hamásu.
Netanjahu a jeho vláda čelí kritice, že nevyvíjí dostatečnou snahu, aby dosáhli propuštění rukojmích držených hnutím Hamás. To při teroristickém útoku ze 7. října uneslo na 250 lidí. Zhruba polovina z nich byla osvobozena či propuštěna, nebo se nalezla jejich těla. Několik rukojmích zemřelo při zásahu izraelské armády. Podle odhadů Hamás stále drží 130 lidí, část z nich je však podle tajných služeb po smrti.
Podle dřívějších informací agentur AFP a AP bude o dohodě o propuštění rukojmích v příštích dnech jednat šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou. Agentura AFP uvedla s odkazem na svůj zdroj, že se jednání uskuteční v Paříži.
Netanjahu znovu komentoval páteční rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy. „Budeme se chovat podle potřeb naší bezpečnosti,“ řekl izraelský premiér. Soud OSN kritizoval za to, že rovnou nezamítl podnět podaný Jihoafrickou republikou, ve kterém se tvrdí, že se Izrael v Pásmu Gazy dopouští genocidy.