Článek
Nástupnická rada dnes oficiálně oznámila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Oznámení poprvé v historii vysílá televize.
Ačkoli titul získal nejstarší syn královny Alžběty II. ihned po jejím čtvrtečním úmrtí, nyní musela tento krok potvrdit takzvaná Nástupnická rada, která se sešla v londýnském Svatojakubském paláci. Poprvé v historii bylo možné její zasedání sledovat v televizním přenosu.
„My, duchovní a světští lordi tohoto království a členové Dolní sněmovny spolu s dalšími členy rady Jejího Veličenstva a zástupci království a území, radními, občany Londýna a dalšími, jedním hlasem a souhlasem jazyka a srdce zveřejňujeme a prohlašujeme, že princ Charles Philip Arthur George se nyní smrtí naší zesnulé panovnice stává naším jediným zákonným lordem,“ prohlásil tajemník rady.
Po prohlášení plným sálem zaznělo oslavné „Bože, ochraňuj krále“.
O hodinu později se prohlášení o novém králi četlo z balkonu Svatojakubského paláce. Totéž prohlášení pak zaznělo i v budově Královské burzy.
Jsem si hluboce vědom tohoto velkého dědictví a povinností a těžké zodpovědnosti za panovnický úřad, který nyní přešel na mě.
Nástupnické rady se smí účastnit všichni členové Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem panovníka. Tento orgán má ale nyní přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni. Předsedá mu Penny Mordauntová.
Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice.
Karel III. se zúčastnil až druhé části zasedání. „Při plnění těžkého úkolu, který mi byl uložen a kterému nyní věnuji zbytek svého svého života, prosím o vedení a pomoc všemohoucího boha,“ řekl Karel III. Zavázal se také, že bude následovat „inspirativního příkladu“ své matky a pronesl formální přísahu o zachování Skotské církve.
„Je mou nejsmutnější povinností oznámit vám smrt mé milované matky královny. Vím, jak hluboce se mnou vy i celý národ a myslím, že mohu říci i celý svět, soucítíte v nenapravitelné ztrátě, kterou jsme všichni utrpěli,“ prohlásil nový britský panovník.
„Vláda mé matky neměla obdoby co do délky trvání, obětavosti a oddanosti. I když truchlíme, děkujeme za tento nejvěrnější život. Jsem si hluboce vědom tohoto velkého dědictví a povinností a těžké zodpovědnosti za panovnický úřad, který nyní přešel na mě. Při přebírání těchto odpovědností se budu snažit následovat inspirativní příklad, který mi byl dán při prosazování ústavní vlády, a usilovat o mír, harmonii a prosperitu,“ pronesl Karel III.
Vlajky, které jsou po celé zemi kvůli úmrtí královny stažené na půl žerdi, se na oslavu nástupu nového panovníka na 26 hodin vrátí na své původní místo.
Odpoledne se pak sejde parlament, který vzdá hold zesnulé královně.
D+2: Co čeká Británii v sobotu 10. září
Přestože se Charles stal králem technicky ihned po smrti své matky a královny Alžběty II., oficiálně byl prohlášený za krále v sobotu před Radou pro nástupnictví. Přítomný byl i jeho syn William a vysocí vládní představitelé a tajní poradci.
Ceremoniál začal v 10 hodin ráno a proběhl v jednom z londýnských nejstarších paláců St James’s Palace.
Tajná rada se sešla nejprve bez krále, aby ho prohlásila novým panovníkem. Král se zúčastnil druhé části ceremoniálu, aby učinil prohlášení a složil slib, že zajistí chod vlády a bezpečnost Skotské církve. Ceremoniál byl poprvé v historii vysílán v přímém televizním přenosu.
V 11 hodin bylo oznámení o korunování nového krále vyhlášeno z jednoho z balkonů paláce. Vlajky stažené na půl žerdi se opět vytáhnou na dobu 24 hodin, aby tak upozornily na nově ohlášeného panovníka. Pak budou opět staženy jako výraz smutku.
Ve 12 hodin byl nový král ohlášen na Královské burze v Londýně, informuje britská veřejnoprávní BBC.
Později by se král měl sejít s premiérkou a jejím kabinetem, vůdcem opozice, arcibiskupem z Canterbury a westminsterským děkanem.
Mezi 14:00 a 22:00 se ve Westminsterském paláci sejde parlament, aby poslanci vzdali úctu zesnulé královně.
Královnina rakev po celou sobotu zůstává v Balmoralu, upozorňuje britský deník The Guardian.
V sobotu také Buckinghamský palác oznámil termín pohřbu zesnulé královny - bude se konat v pondělí 19. září.