Článek
Německý kancléř Olaf Scholz ve středu po koaličních jednáních odvolal z funkce ministra financí Christiana Lindnera, který je předsedou nejmenší koaliční strany FDP. Podle německých médií to znamená konec koaliční vlády v její současné podobě. Koalice Scholzových sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) vládla Německu od voleb v roce 2021.
Bulvární deník Bild a agentura DPA předtím shodně uvedly, že Lindner při koaličních jednáních navrhl uspořádat předčasné volby, do nichž by byla FDP ochotna pokračovat v koaličním vládnutí. Scholz podle zdrojů médií takovou nabídku odmítl. Podle DPA ztroskotala koaliční jednání na neshodách ohledně hospodářské a finanční politiky.
Scholz z vlády propustil jen Lindnera, zbylé tři ministry za FDP ale nikoliv. Pokud by se rozhodli vládu sami opustit, mohl by Scholz pokračovat v menšinové vládě se zelenými, kteří jsou druhou největší koaliční stranou.
Zlomové okamžiky Scholzovy vlády
Výběr událostí kolem působení německé vlády kancléře Olafa Scholze od jejího nástupu (Scholz oznámil, že v lednu požádá Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji poslanci nevysloví, mohly by se v březnu uskutečnit předčasné volby):
- 8. prosince 2021 - Parlament zvolil novým kancléřem sociálního demokrata Olafa Scholze, který patřil mezi nejoblíbenější politiky v zemi, od března 2018 byl vicekancléřem a ministrem financí ve čtvrté vládě Angely Merkelové. Scholzova semaforová koalice, tvořená jeho sociálními demokraty (SPD), stranou Zelených a svobodnými demokraty (FDP), se ale brzy začala dostávat do vnitřních sporů kvůli odlišným ideovým postojům stran, pokud jde o základní otázky dalšího směřování země. Kancléř postupně svou oblibu ztrácel.
- 24. února 2022 - Začala ruská invaze na Ukrajinu, která donutila Scholzovu vládu k zásadním změnám. Tři dny po zahájení ruského útoku kancléř oznámil, že Německo se aktivněji zapojí do válečného dění. V tomto historickém obratu změnil dosavadní zásady německé politiky udržované desítky let po druhé světové válce. Rovněž tak oznámil rozsáhlé investice do obrany, které mají každoročně činit přes dvě procenta HDP.
Scholz požádá v lednu Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji poslanci nevysloví, mohly by se předčasné volby konat nejpozději na konci března. Potvrdil také, že požádal prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o odvolání ministra financí Christiana Lindnera, který je předsedou nejmenší koaliční strany FDP. Scholz řekl, že Lindner jedná egoisticky a ztratil jeho důvěru.
Scholz to řekl v projevu po koaličních jednáních, která ztroskotala.
Ministři za Zelené večer uvedli, že zůstanou do předčasných voleb v úřadu. Navzdory situaci Německo dodrží mezinárodní závazky, uvedl vicekancléř Habeck.
Strany německé trojkoaliční vlády se v posledních dnech snažily najít východisko z hluboké krize, kterou vyvolaly především neshody v postupu při oživení hospodářství. Média už několik týdnů spekulují o předčasných volbách, jako jejich možný termín uvádějí 9. března.