Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hlídková loď kanadského námořnictva připlula do Havany v pátek brzy ráno, jen několik hodin poté, co Spojené státy oznámily, že na jejich námořní základně Guantánamo na Kubě zakotvila rychlá útočná ponorka, píše agentura Reuters. „Kanadské ozbrojené síly sledují pohyb a aktivity ruské námořní flotily,“ uvedlo ministerstvo národní obrany v prohlášení pro Global News.
Situace, která by mohla připomínat napětí studené války, podle Kanady a USA nepředstavuje pro region žádnou hrozbu. Rovněž Rusko označilo připlutí svých válečných lodí ke spojenecké Kubě za rutinní záležitost. Fregata Admirál Gorškov a ponorka s jaderným pohonem Kazaň vpluly do havanského přístavu už ve středu. Zakotvily zde po cvičení „vysoce přesných raketových zbraní“ v Atlantickém oceánu. Návštěva je vnímána jako demonstrace síly Kremlu v rostoucím napětí.
Kanadské operační velitelství charakterizovalo příjezd hlídkové lodi Margaret Brooke jako „uznání dlouhotrvajících bilaterálních vztahů mezi Kanadou a Kubou“. Velitelství jižních sil USA zase uvedlo, že ponorka Helena dorazila na běžnou návštěvu přístavu v zátoce Guantánamo. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan novinářům řekl, že tato námořní cvičení jsou rutinní. „Rutinní sledování přístupů k Severní Americe je součástí našeho mandátu bránit Kanadu a Severní Ameriku.“
Rusko a Kuba byly za bývalého Sovětského svazu blízkými spojenci a napětí s Washingtonem vyvrcholilo kubánskou raketovou krizí v roce 1962.
Současná Kuba
Kubánský režim nepřestal bránit revoluci a komunismus, dovolenou na ostrově plníte jeho kasu, řekla v rozhovoru pro Seznam Zprávy k výročí začátku kubánské revoluce Eva Kubátová, koordinátorka projektu Paměť kubánského národa.