Článek
Kanada vyslala vojáky na pomoc s obnovou infrastruktury po včerejším ničivém hurikánu Fiona, jenž s nebývalou silou udeřil na kanadské východní pobřeží. Bouře vyvracela stromy, smetla množství domů a poničila elektrické vedení, tudíž velká většina obyvatel zasažených oblastí zůstala bez proudu.
Ministryně obrany Anita Anandová v sobotu uvedla, že vojáci pomohou odstranit popadané stromy a další trosky, obnovit dopravní spojení a udělají vše, co bude třeba. Neupřesnila však, kolik vojáků bude nasazeno, píše The Guardian.
Podle ministra pro nouzovou připravenost Billa Blaira je šíře škod naprosto nevídaná. Obnova nejdůležitější infrastruktury, která byla zničena, bude trvat měsíce.
Hurikán, jenž přišel z Karibiku, řádil v sobotu v Kanadě
K východnímu pobřeží Kanady dorazil v sobotu hurikán Fiona. Vítr o síle až 144 km/h pustošil domy i elektrické vedení a zanechal bez proudu desetitisíce domácností.
„Rozsah toho, s čím máme co do činění, je nevídaný,“ odpověděl Blair agentuře Reuters v nedělním rozhovoru na otázku, zda je Fiona srovnatelná s Dorianem, bouří, která zasáhla region okolo Halifaxu v provincii Nové Skotsko v roce 2019.
„Je pravděpodobné, že bude trvat několik měsíců, než se podaří obnovit důležitou infrastrukturu - domy, veřejné budovy a střechy, které byly smeteny ze škol a komunitních center,“ dodal.
Hurikán nejprve řádil v Karibiku a v sobotu ráno zasáhl východní pobřeží Kanady, konkrétně Nové Skotsko, Ostrov prince Edwarda, Newfoundland a Québec. Bouře s sebou přinesla nebývale silný vítr, silný déšť a velké vlny.
Bouře si v Karibiku vyžádala nejméně osm obětí, v Kanadě prozatím nebylo potvrzeno žádné úmrtí či vážnější zranění. Podle policie mohla být do moře smetena jedna žena, jež byla prozatím prohlášena za nezvěstnou.
Kanadské centrum pro sledování hurikánů na twitteru uvedlo, že Fiona měla nejnižší zaznamenaný tlak ze všech bouří, které kdy zasáhly území Kanady. Meteorologové již předem varovali, že půjde o jednu z nejsilnějších bouří v historii země.
Zasažené provincie
V přístavu Port aux Basques, jenž leží na jihozápadním cípu provincie Newfoundland, zuřící příboj smetl do moře několik budov. „Vidím celé domy v oceánu, vidím suť plovoucí všude kolem - je to úplná a naprostá destrukce,“ řekl v telefonickém rozhovoru René J. Roy, šéfredaktor lokálního týdeníku Wreckhouse Press a místní rezident.
Roy odhaduje, že vlny smetly do moře osm až dvanáct budov.
Kanadský premiér Justin Trudeau již v sobotu zrušil svou cestu do Japonska na pohřeb bývalého premiéra Šinzóa Abeho. „Vidíme hrozivé obrázky z Port aux Basques,“ uvedl v neděli Trudeau. „Na Ostrově prince Edwarda bouře způsobila dosud nevídané škody. Cape Breton byl rovněž těžce zasažen,“ dodal.
Právě na ostrově Cape Breton byl vyhlášen místní stav nouze. „Jsou to domy, kterým vítr strhl celou střechu, mnoho rozbitých oken. Na vozovkách je obrovské množství trosek,“ řekla agentuře AP starostka Amanda McDougallová.
Premiér Nového Skotska Tim Houston uvedl, že mnoho silnic v oblasti bylo zaplaveno a bouře vyvrátila „nevídané“ množství stromů. „Je to velmi zničující,“ dodal.
Mike Savage, starosta Halifaxu, uvedl, že v největším městě Nového Skotska se zřítila střecha bytového domu a 100 lidí muselo být přesunuto do evakuačního centra. Nikdo údajně nebyl vážně zraněn.