Článek
V Kanadě začal platit dvouletý zákaz nákupu nemovitostí pro cizince. Cílem nařízení je pomoci uvolnit jeden z nejhůře dostupných trhů s bydlením na světě. V prosinci se průměrná cena domů v Kanadě pohybovala okolo hranice 860 tisíc kanadských dolarů (cca 14 mil. korun), což sice znamená 12% propad oproti minulému roku, stále však tato částka reprezentuje asi desetinásobek průměrného ročního příjmu kanadské rodiny.
Od 1. ledna nařízení zakazuje osobám, které nemají kanadské občanství nebo povolení k trvalému pobytu, kupovat v zemi rezidenční nemovitosti, a ukládá pokutu 10 000 kanadských dolarů těm, kteří jej poruší. Z úst kritiků však zaznívá, že není zcela jasné, jaký konkrétní dopad bude zákaz mít na kanadský trh s bydlením, píše BBC.
Koncem prosince – 11 dní před tím, než zákaz vstoupil v platnost – oznámila kanadská vláda některé výjimky z nařízení, třeba pro zahraniční studenty, kteří jsou v zemi alespoň pět let nebo osoby s dočasným pracovním povolením.
S bytovou krizí se potýká také Irsko
Irsko se potýká s bytovou krizí dlouhodobě, ale teď je prý situace nejhorší za 40 let. Významně se zvýšil počet mladých lidí, kteří kvůli nedostupnému bydlení končí na ulici. Další prostě nemají peníze na to bydlet ve vlastním.
Ministr pro bydlení Ahmed Hussen ve svém prohlášení uvedl, že cílem zákazu je, aby kupující pohlíželi na domy v první řadě jako na místo k životu a nikoliv pouze jako na komoditu.
„Prostřednictvím této legislativy přijímáme opatření, která mají zajistit, že bydlení bude ve vlastnictví Kanaďanů, ku prospěchu každého, kdo žije v této zemi,“ uvedl Hussen.
Cizinci představují skoro 6 % majitelů domů v Ontariu a Britské Kolumbii, kde jsou, podle celonárodních statistik, ceny domů nejvyšší. Průměrná cena domů ve dvou největších kanadských městech – Torontu a Vancouveru – překonala hranici 1 milionu kanadských dolarů, což je řadí mezi deset nejhůře finančně dostupných měst světa.
Ceny bydlení v Kanadě v roce 2022 sice mírně klesly, zůstávají stále mnohem vyšší než před deseti lety. V loňském roce vzrostly dokonce o 48 % ve srovnání s rokem 2013. Průměrný příjem kanadských domácností jen těžko drží krok s rostoucími cenami domů. Podle dostupných údajů vzrostl medián příjmu domácností po zdanění od roku 2015 do roku 2020 o 9,8 %.
Podle společnosti Statista, která analyzuje ceny domů v poměru k příjmům, je kanadský trh s nemovitostmi jedním z nejnedostupnějších na světě a země se v žebříčku zařadila i před Nový Zéland, Velkou Británii či Spojené státy.
Je také třeba zmínit, že tomuto celosvětovému negativnímu žebříčku vévodí Česká republika společně s Nizozemskem. V těchto zemích vzrostly od roku 2015 ceny domů v porovnání s příjmy nejvíce.
S podobnou krizí se potýká také např. Austrálie či Nový Zéland, jenž přijal podobnou legislativu zakazující zahraniční kupce domů v roce 2018, kdy se země potýkala s vlastní krizí dostupnosti bydlení. Kvůli vlivu inflace však ceny domů od zavedení nařízení nadále rostou.