Článek
Po dvou incidentech nad Spojenými státy další ve vzdušném prostoru Kanady.
Kanadský ministerský předseda Justin Trudeau v sobotu v noci oznámil, že vydal rozkaz sestřelit „neidentifikovaný objekt“. Stalo se tak nad Yukonem na severozápadě Kanady.
Mapa: Yukonské teritorium se nachází na severozápadě Kanady. Na východě sousedí se Severozápadními teritorii, na jihu s Britskou Kolumbií a na západě s Aljaškou (USA).
Agentura AP píše, že krátce před Trudeauovým oznámením zveřejnilo velitelství protivzdušné obrany Severní Ameriky (NORAD), které zajišťuje nebe nad USA a Kanadou, že detekovalo neznámý letící objekt ve vysoké výšce nad Kanadou.
Za objektem byla vyslána kanadská i americká letadla. Následoval telefonát mezi Trudeauem a americkým prezidentem Joem Bidenem, po kterém kanadský premiér vydal rozkaz objekt sestřelit.
Stanice BBC na svém webu uvádí, že se o to postaral americký letoun F-22.
„Kanadské ozbrojené síly nyní vyzvednou a analyzují trosky objektu,“ napsal Trudeau na twitteru.
I ordered the take down of an unidentified object that violated Canadian airspace. @NORADCommand shot down the object over the Yukon. Canadian and U.S. aircraft were scrambled, and a U.S. F-22 successfully fired at the object.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) February 11, 2023
Ottawa ani Washington nezveřejnily bližší informace, o jaký objekt se jednalo.
Každopádně se nad Kanadou objevil jen týden poté, co Bílý dům nechal sestřelit podezřelý čínský špionážní balon, který narušil americký a kanadský vzdušný prostor.
A pouhý den poté, co na Bidenův příkaz sestřelili Američané další objekt nad Aljaškou. V tomto případě šlo o zatím blíže neurčený bezpilotní stroj – alespoň ho tak popsali piloti vyslaní na tuto misi.
Americká armáda v krátkém prohlášení zveřejněném na twitteru uvedla, že poblíž aljašského města Deadhorse pokračují za asistence FBI práce na vyzvednutí trosek tohoto stroje. A dále, že dosud nemá žádné podrobnosti o schopnostech, účelu nebo původu objektu.
Důvodem je především nepříznivé počasí, které v oblasti panuje. „Zásadním faktorem jsou arktické povětrnostní podmínky, včetně chladného větru, sněžení a omezeného denního světla. Vyprošťovací operace se tomu v zájmu bezpečnosti personálu musela přizpůsobit,“ stojí v prohlášení.