Článek
Kanada chce od Spojených států pro Ukrajinu pořídit pokročilý systém protivzdušné obrany. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, to kanadský premiér Justin Trudeau v úterý oznámil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Oba politici se setkali v Mexiku na dvoudenním setkání lídrů severoamerických zemí.
Při bilaterální schůzce Biden kanadskému premiérovi sdělil své přání navštívit v březnu Kanadu. Oba politici také jednali o ekonomických tématech či o vojenské spolupráci. „Potvrdili svůj závazek postavit se ve světě za sdílené hodnoty, a to včetně podpory ukrajinskému lidu v jeho obraně proti ruské brutální agresi,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.
Biden a Trudeau dnes jednají s mexickým prezidentem Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem v Mexiku v rámci druhého a závěrečného dne summitu severoamerických zemí. Politici budou vést rozhovory například o migraci či potírání pašování drog z Mexika. Jednání se dotknou také situace na Haiti a ekonomických témat.
Podle agentury Reuters se země dohodly, že letos uspořádají fórum, na kterém budou jednat o posílení výroby polovodičů v Severní Americe a snížení dovozu tohoto zboží z Asie.
Kanadská ministryně obrany Anita Anandová po telefonátu se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem upřesnila, že Kanada chce od USA pro Ukrajinu pořídit americko-norský systém NASAMS, což je mobilní raketový systém země-vzduch, který dokáže vypálit 72 střel za 12 sekund. Slouží k sestřelování letadel, vrtulníků a řízených střel v okruhu až 40 kilometrů.
„Jde o první dar Kanady Ukrajině v podobě systému protivzdušné obrany. Tento systém pomůže uchránit obydlená centra Ukrajiny a kriticky důležitou infrastrukturu před drony, střelami s plochou dráhou letu a nálety letadel. NASAMS má velmi vysokou úspěšnost a představuje cenný příspěvek k obranyschopnosti Ukrajiny,“ napsala Anandová. Pod jejím příspěvkem se na twitteru záhy objevily i otázky, zda Kanada poskytne Ukrajině také tanky Leopard.
Pomoc pro Ukrajinu z celého světa
Renovaci devadesáti českých tanků T-72 pro Ukrajinu zaplatí společně Spojené státy a Nizozemsko. První stroje by se do země měly dostat ještě před koncem roku.
Ruská redakce BBC připomněla, že první dvě baterie NASAMS dostala Ukrajina od USA už loni na podzim. Američané plánovali poskytnout Ukrajině celkem osm baterií.
USA vycvičí ukrajinské vojáky
NASAMS není prvním systémem protivzdušné obrany, který Ukrajina dostane. Prezident Biden už závěrem loňského prosince přislíbil Kyjevu systém Patriot.
Od příštího týdne proto Spojené státy začnou s výcvikem 90 až 100 ukrajinských vojáků tak, aby je naučily tyto konkrétní systémy obsluhovat. Oznámil to Pentagon, který dnes zároveň potvrdil dřívější informace amerických médií, podle kterých se bude několikaměsíční výcvik odehrávat na americkém území, ačkoli původně se hovořilo o výcviku ve třetí zemi.
„Výcvikový program se uskuteční na vojenské základně ve Fort Sill ve státě Oklahoma,“ uvedl Pentagon. Na této základně Spojené státy cvičí k obsluze a údržbě tohoto pokročilého systému protivzdušné obrany své vlastní vojáky.
„Jakmile bude systém Patriot nasazen, posílí schopnosti protivzdušné obrany Ukrajiny a poskytne Ukrajincům další možnost obrany proti pokračujícím vzdušným úderům Ruska,“ uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Spojené státy Ukrajině poskytnou jednu baterii raket protivzdušné obrany Patriot, která zahrnuje energetický zdroj, počítače, řídící systém a až osm odpalovacích zařízení. K její obsluze je potřeba zhruba 90 vojáků, píše CNN.
CNN připomíná, že Spojené státy už dříve vojáky z Ukrajiny na výcvik na svém území hostily, mimo jiné pro obsluhu bezpilotních letounů.
Laura Cooperová, která se v Pentagonu zaměřuje na záležitosti kolem Ruska a Ukrajiny, minulý týden uvedla, že výcvik Ukrajinců pro obsluhu systému Patriot začne v lednu a potrvá několik měsíců.
Na americký plán vycvičit ukrajinské vojáky v úterý zareagoval ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov. Podle něj jde o další důkaz zapojení Washingtonu do ukrajinského konfliktu, píše agentura Reuters.
„Rozhodnutí amerického ministerstva obrany zorganizovat ve Fort Sill v Oklahomě výcvikový kurz je dalším potvrzením faktické účasti Washingtonu v konfliktu na Ukrajině po boku ukrajinských nacistických zločinců,“ uvedl Antonov v prohlášení na twitteru.
Podle Antonova je skutečným cílem americké vlády „způsobit prostřednictvím Ukrajinců Rusku na bojišti co největší škody“.
Ukrajina se od loňského 24. února brání invazi ruských sil, v posledních měsících čelí opakovaným ruským vzdušným úderům proti své energetické infrastruktuře. Finančně, humanitárně i vojensky ji podporují západní státy včetně Evropské unie, Británie či Spojených států.
Ačkoliv je Patriot obecně považován za jeden z nejmodernějších a nejúčinnějších systémů protivzdušné obrany, odborníci podle CNN upozorňují, že situaci na Ukrajině výrazně nezmění. Důvodem je mimo jiné omezený dosah i časová prodleva před tím, než systém budou moci nasadit.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme informace o výcviku Ukrajinců v USA.