Hlavní obsah

Kalifornie jako první stát USA žaluje Trumpovu administrativu kvůli clům

Foto: Bílý dům/Flickr

Prezident Spojených států Donald Trump, ilustrační fotografie.

Kalifornie má největší ekonomiku ze států USA, cla ji podle guvernéra Gavina Newsoma mohou výrazně poškodit. Bílý dům žalobu odsoudil a uvedl, že bude pokračovat v řešení krize, „která decimuje americký průmysl“.

Článek

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámil kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Napsal o tom zpravodajský server ABC News.

„Žádný americký stát nebude v důsledku cel tratit víc než Kalifornie,“ uvedl Newsom. Poznamenal přitom, že 43 procent mandlí, pistácií a mléčných výrobků produkovaných v Kalifornii je určeno k vývozu ze státu a nejistota ohledně toho, jak moc by cla mohla Kalifornii poškodit, je „výrazná a hluboká“. Téměř 82 procent světové produkce mandlí pochází z Kalifornie, poznamenal server BBC s tím, že tento americký stát je také jediným producentem oliv, fíků, vlašských ořechů a rozinek v USA.

Kalifornie má největší ekonomiku ze států USA a má největší podíl na zemědělské produkci a zpracovatelském průmyslu v zemi. Bílý dům, který tvrdí, že cla řeší nerovnováhu v mezinárodním obchodu, žalobu odsoudil a uvedl, že bude pokračovat v řešení krize, „která decimuje americký průmysl“.

Trump zavedl desetiprocentní cla na zboží ze všech zemí a vyšší cla pro země, které podle administrativy kladou vysoké překážky dovozu do USA, většinu z nich později pozastavil na 90 dní. Uvalil také 145procentní clo na Čínu, s výjimkami pro některou elektroniku. Čína odpověděla 125procentním clem na dovoz z USA a Evropská unie také podpořila odvetná cla, ale jsou v současné době pozastavena.

Kalifornská žaloba uvádí, že americká ústava svěřuje pravomoc uvalovat cla Kongresu a zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA), na který se Trump při vyhlašování cel odvolává, neumožňuje hlavě státu „zdaňovat z rozmaru veškeré zboží dovážené do Spojené států“. Podle Bonty se jedná o 14. žalobu, kterou Kalifornie podala proti Trumpově administrativě od prezidentovy lednové inaugurace.

Guvernér Newsom uvedl, že se snaží uzavřít obchodní dohody, které by zajistily výjimku z odvetných cel pro kalifornské zboží. Zástupce tiskové mluvčí Bílého domu Kush Desai v prohlášení pro ABC News kalifornského guvernéra ostře zkritizoval. „Místo toho, aby se Gavin Newsom věnoval rozbujelé kalifornské kriminalitě, bezdomovectví a nedostupnosti bydlení, tráví svůj čas snahou zablokovat historické úsilí prezidenta Trumpa konečně vyřešit národní nouzovou situaci, kterou je přetrvávající obchodní deficit naší země,“ uvedl.

Doporučované