Článek
Zákonodárci v americkém státě Connecticut zprostili po více než 370 letech viny 12 lidí, kteří tam byli v 17. století odsouzeni za čarodějnictví. Jedenáct z těchto odsouzených bylo oběšeno. Senát východního státu USA nyní uznal, že šlo o zneužití spravedlnosti, napsal server BBC.
Proti rehabilitaci hlasoval jediný ze 34 senátorů Rob Sampson, podle kterého by se nemělo zpětně „diktovat“, co bylo v dané době dobré a co špatné. „Nestojím o zákony, které se, ať oprávněně, či neprávem, pokoušejí vykreslovat Ameriku jako špatné místo se špatnou historií,“ řekl Sampson pro agenturu AP.
Už dříve pro rehabilitaci hlasovala dolní komora parlamentu státu Connecticut.
Výsledek hlasování přivítalo sdružení CT Witch Trial Exoneration Project, které v roce 2005 založili potomci odsouzených.
„Jsme vděčni potomkům, zastáncům, historikům, zákonodárcům obou stran a mnoha dalším, kteří tento oficiální závěr umožnili,“ uvedlo sdružení v prohlášení. Podle něj nejde jen o nápravu historických křivd, ale také o to, aby se věnovala pozornost dalším „smrtícím honům na čarodějnice, které se stále v mnoha částech světa vedou kvůli strachu, mizogynii a podezřívavosti“.
V Connecticutu bylo ještě před vyhlášením nezávislosti USA kvůli čarodějnictví souzeno nejméně 45 lidí. Známější jsou procesy s lidmi obviněnými ze satanismu, které se odehrály koncem 17. století v Salemu v sousedním státě Massachusetts. Obviněno tam bylo více než 200 lidí, 19 bylo nakonec oběšeno, z toho 14 žen a pět mužů.
Čarodějnické procesy se v 17. století konaly i v Čechách, ty největší na Jesenicku. Podle agentury ČTK bylo tehdy upáleno na 250 lidí.