Článek
„Naše ozbrojené síly jsou důkladně připraveny reagovat na jakoukoli krizi a jaderné válečné odstrašení našeho národa je rovněž plně připraveno věrně, přesně a rychle mobilizovat svou absolutní sílu ke svému poslání,“ řekl severokorejský vůdce. Kim Čong-un se tak vyjádřil při projevu k příležitosti 69. výročí dohody o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950–1953.
Projev přednesl poté, co jihokorejský ministr zahraničí Pak Čin v polovině června uvedl, že KLDR dokončila přípravy jaderné zkoušky a čeká pouze na politické rozhodnutí. USA, Jižní Korea a Japonsko slibují v případě provedení testu „rychlou odpověď“, včetně mezinárodních sankcí.
Kim se objevil na veřejnosti téměř po třech týdnech v ústraní, upozorňuje agentura Bloomberg s tím, že jakákoli dlouhodobá nepřítomnost severokorejského vůdce vyvolává otázky o jeho zdravotním stavu.
Kim v projevu uvedl, že Washington pokračuje v „nebezpečných, nezákonných, nepřátelských akcích“ s Jižní Korejí. Spojené státy se podle něj také snaží ospravedlnit své chování „démonizací“ země. „Znovu dávám jasně najevo, že Severní Korea je plně připravena na jakoukoli vojenskou konfrontaci se Spojenými státy,“ řekl Kim.
Severní Korea dlouhodobě obviňuje Spojené státy z dvojích standardů v oblasti vojenských aktivit a z provádění nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu, což podle Kima brání obnovení rozhovorů zaměřených na likvidaci jaderného a raketového programu země výměnou za zmírnění sankcí.
„To vede bilaterální vztahy do bodu, kdy je obtížné vrátit se zpět, do stavu konfliktu,“ okomentoval podle agentury Reuters Kim své výpady proti USA.
„Žabomyší, zrádné činy,“ obvinil Kim Čong-un Soul
Kim během projevu také poprvé kritizoval nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola a varoval Soul, že se blíží k hranici války. Prohlásil, že jakýkoli pokus o preventivní zneškodnění Severní Koreje se setká s tvrdou odpovědí a „vyhlazením“. „Odporná konfrontační politika“ Jižní Koreje vůči KLDR a „žabomyší, zrádné činy“ posouvají podle Kima situaci na pokraj války.
Od května, kdy Jun nastoupil do funkce, se jeho administrativa snaží posílit vojenské spojenectví Soulu s USA a posílit schopnost neutralizovat severokorejské jaderné hrozby, upozorňuje server The Washington Times.
„Jihokorejský režim a jeho vojenští zločinci vymýšlejí taktiku, jak se nám vojensky postavit,“ uvedl Kim. „Takový nebezpečný pokus bude našimi mocnými silami okamžitě potrestán a režim Jun Sok-jola i jeho armáda budou zlikvidováni,“ dodal.
Severní Korea letos uskutečnila téměř 20 raketových testů. Raketové i jaderné testy KLDR zakazují rezoluce OSN. Na konci května USA v Radě bezpečnosti OSN navrhly zpřísněné sankce proti Pchjongjangu, návrh ale vetovaly Rusko a Čína. Poslední jaderný test udělala KLDR v roce 2017.
Jihokorejský ministr zahraničí ve středu Kim Čong-una varoval, že pokud bude Severní Korea v jaderném testování pokračovat, čekají ji přísnější sankce, včetně opatření zaměřených na omezení jejích schopností kybernetických útoků.