Hlavní obsah

Jsem na svobodě za přiznání se k novinářské práci, řekl Assange Radě Evropy

Foto: X.com/WikiLeaks

Julian Assange v Radě Evropy (1. října).

Australan strávil 14 let nejprve na ekvádorském velvyslanectví v Londýně a potom ve vězení Belmarsh u Londýna.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange pronesl první veřejný projev od svého červnového propuštění.

„Jsem po letech věznění na svobodě, protože jsem se přiznal k novinářské práci. Přiznal jsem se k tomu, že jsem vyhledal informace ze zdroje, a přiznal jsem se k tomu, že jsem informoval veřejnost o povaze těchto informací. K žádnému jinému obvinění jsem se nepřiznal,“ řekl v úterý na půdě Rady Evropy.

Dodal, že doufá, že jeho svědectví pomůže těm, kteří jsou stejně ohrožení jako on, ale méně známí. Je mi líto, že vidím stále „více beztrestnosti, více utajování, více utiskování těch, kteří říkají pravdu, a více autocenzury,“ cituje Assange AFP.

Třiapadesátiletý Assange stál v roce 2010 za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší, za což poté ve Spojených státech čelil obvinění z téměř dvou desítek trestných činů včetně špionáže.

Pro mnohé se stal symbolem boje za svobodu slova, řada lidí tvrdě kritizovala podmínky jeho věznění.

Kdo je Julian Assange

Kdo je Julian Assange a proč ho chtěli Američané, čtěte níže v článku.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy bude dnes jednat o rezoluci kritizující Assangeovo mnohaleté zadržování. Novinář strávil 14 let nejprve na ekvádorském velvyslanectví v Londýně a potom ve vězení Belmarsh u Londýna.

Letos na konci června se Assange dohodl s americkou justicí a přiznal se k porušení zákona o ochraně tajných informací. Prokuratura pak vzhledem k letům, jež muž, který se bránil vydání do USA, strávil ve vězení, upustila od dalšího stíhání a Assange se dostal na svobodu.

Doporučované