Článek
Podle zprávy lobbistické skupiny Access Now se v Jordánsku asi tři desítky novinářů, právníků a pracovníků v oblasti lidských práv staly terčem útoku úřadů, které v rámci rozsáhlého potlačování svobody tisku a účasti na politickém dění používají výkonný špionážní software izraelské společnosti NSO Group. Z informací vyplývá, že jordánská vláda použila izraelskou kybernetickou zbraň proti členům občanské společnosti, včetně nejméně jednoho amerického občana žijícího v Jordánsku, v období od roku 2019 do září 2023, píše list The Guardian.
Zjištění Access Now o „ohromujícím rozsahu“ útoků proti novinářům, politickým aktivistům a právníkům specializujícím se na lidská práva podtrhuje, jak země v celém regionu v tichosti udržují silné zpravodajské a obchodní vazby s Izraelem a zřejmě spoléhají na jeho nejsilnější kybernetickou zbraň k potlačení domácího disentu.
V tomto případě se mělo jednat o známý systém Pegasus. Po úspěšném nasazení umožní operátorovi plně kontrolovat mobilní zařízení včetně přístupu ke všem e-mailům, telefonním hovorům, šifrovaným zprávám v aplikaci Signal nebo WhatsApp i fotografiím. Pegasus dokonce dokáže ovládnutím mikrofonu proměnit telefon v zařízení pro vzdálený odposlech.
Mezi třiceti lidmi, kteří byli podle zjištění Access Now terčem, bylo 13 osob, které souhlasily s tím, aby byly ve zprávě jmenovány, píše server Human Right Watch. Patří mezi ně mimo jiné Adam Coogle, zástupce ředitele oddělení Human Rights Watch pro Blízký východ a severní Afriku, Hiba Zayadin, vedoucí výzkumná pracovnice HRW pro Jordánsko a Sýrii, Manal Kasht, jordánská překladatelka a zakladatelka organizace Shabbat, která usiluje o posílení postavení žen v politice, a Alaa Al-Hiyari, jordánský právník a politický aktivista.