Článek
Nový zákon v Jižní Koreji ruší jeden tradiční systém, který považoval Jihokorejce za rok staré už při narození a započítal i čas v děloze. Další počítal, že všichni stárnou o rok každý první lednový den místo v den jejich narozenin. Přechod na počítání věku mezinárodním způsobem podle data narození vstoupil v platnost ve středu, píše britská BBC.
Dříve byl v Koreji nejrozšířenější metodou výpočtu staletí starý systém „korejského věku“, kdy člověk při narození dosáhne jednoho roku a 1. ledna se připočítá další rok. To znamená, že dítě narozené 31. prosince mělo druhý den života oficiálně už dva roky.
Například k 28. červnu 2023 je člověku narozenému 29. června 2003 19 let podle mezinárodního systému, 20 podle systému „počítacího věku“ a 21 podle systému „korejského věku“.
Prezident Yoon Suk Yeol tuto změnu důrazně prosazoval, když loni kandidoval. „Korejské tradiční metody počítání věku vytvořily zbytečné sociální a ekonomické náklady,“ řekl prezident. Vznikly například spory u vyplácení pojištění nebo možnosti získat státní podporu.
Zákonodárci loni v prosinci odhlasovali zrušení obou tradičních metod počítání. Nicméně navzdory tomuto kroku zůstane mnoho stávajících zákonů, které počítají věk osoby na základě systému starého způsobu. Kupříkladu Jihokorejci si mohou koupit cigarety a alkohol teprve toho roku, nikoli dne, kdy jim bude 19.
Mnozí Jihokorejci podle průzkumu úpravu vítají s radostí. Studie Hankook Research uvádí, že tři ze čtyř lidí v Jižní Koreji byli pro takzvanou standardizaci věku podle mezinárodních měřítek.
„Miluji to, protože jsem teď o dva roky mladší. Narozeniny mám v prosinci, takže jsem vždycky cítil, že mě tento korejský věkový systém dělá společensky starším, než jaký ve skutečnosti jsem,“ řekl jeden z obyvatel Hyun Jeong Byun. Také dodal, že konečně nebude muset vysvětlovat v zahraničí svůj věk komplikovaným způsobem jako dřív.
Tradiční metody počítání věku používaly i další východoasijské země, ale většina od nich upustila. Japonsko přijalo mezinárodní standard v roce 1950, zatímco Severní Korea ho následovala v 80. letech.