Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V jihovýchodní Evropě se rozšířil ovčí a kozí mor. Vlády se snaží situaci zvládnout, aby nedocházelo k jeho dalšímu šíření po Evropě, informuje server Politico.
Bulharská média uvádí, že tamní úřady zavedly mnohá omezení, aby zabránily šíření epidemie. Například se dezinfikují vozidla převážející zvířata a úřady požadují, aby od pondělí měla všechna zvířata vstupující do země negativní PCR test. V Řecku, kde byl virus známý jako „Peste des Petits Ruminants“ (PPR) zjištěn 10. 7., byly dány chovy hospodářských zvířat do karantény a bylo preventivně utraceno více než 10 tisíc ovcí.
Tamní zemědělci uklidňují, že zákazníci nic nepocítí.
„V současné době není na trhu žádný nedostatek,“ řekl Christos Tsopanos, úřadující předseda Sdružení řeckých hospodářských zvířat (SEK), pro Politico. „Řecko má 140 milionů koz a ovcí, je lídrem v EU a to, že bylo vybito několik desítek tisíc kusů, situaci nijak rapidně nemění.“
Dle Tsopanose je situace problematická především pro zemědělce, kteří přišli o dobytek. „Doufejme, že budou rychle odškodněni,“ dodává.
Otázkou zůstává řecká výroba sýrů. Známý řecký sýr Feta se vyrábí právě z ovčího a kozího mléka. Řecko ročně vyprodukuje přes 140 000 tun sýra Feta a přibližně 65 % z něj se vyváží. Zatímco vývoz Fety není nijak ohrožen, u většiny oblíbených sýrů nelze vyloučit zvýšení domácích cen, řekl novinářům na tiskové konferenci ministr pro rozvoj venkova a potravinářství Kostas Tsiaras.
PPR zabíjí až 70 % nakažených zvířat. Od roku 1942, kdy byl virus poprvé zaznamenán na Pobřeží slonoviny, pravidelně decimuje hospodářská zvířata v některých částech Afriky a na Blízkém východě a podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství způsobuje roční ztráty až 2,1 miliardy dolarů.
Do Evropské unie se PPR poprvé dostal až v roce 2018, kdy se z Turecka rozšířil do Bulharska. Úřady tehdy zlikvidovaly přibližně 2000 hospodářských zvířat a uzavřely několik vesnic, čímž se epidemii podařilo zastavit.